Pedijatri u domovima zdravlja širom Srbije, umesto besplatne vakcine koju proizvodi Institut „Torlak“, roditeljima beba preporučuju uvoznu vakcinu, koja košta i više od 3.000 dinara!
„Torlakove“ vakcine protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja (DTP), poliomielitisa i meningitisa, koje se daju bebama posle drugog meseca života, poslednjih godina sve češće se, suprotno pravilniku o imunizaciji i načinu zaštite lekovima, zamenjuju skupom uvoznom petovalentnom vakcinom.
Prema pravilniku, ova vakcina se može dobiti u domu zdravlja i to besplatno, ali samo u medicinski opravdanim situacijama, odnosno bolestima deteta koje su kontraindikovane sa klasičnom DTP vakcinom, uz odobrenje stručnog tima.
U izveštaju o sprovedenoj imunizaciji za 2006. i 2007. godinu Instituta „Batut“ stoji da su stručni timovi odobrili upotrebu petovalentne vakcine u svega 15 slučajeva za celu Srbiju, a proverom sa farmaceutskim kućama, „Alo!“ je otkrio da se prodaja ovih vakcina u apotekama meri desetinama hiljada!
Kako je za „Alo!“ izjavio dr Milan Vrbaški, direktor predstavništva „Sanofi Pasteur“, za petovalentnu vakcinu vlada veliko interesovanje roditelja beba koje treba da se vakcinišu.
Veliko je interesovanje, iako vakcina još nije u obaveznoj imunizaciji. Samo prošle godine smo prodali 37.000 vakcina – naveo je Vrbaški, ističući da se nada će ova vakcina ući na listu obavezne imunizacije jer se, kako je „Alo!“ nezvanično saznao, sprema izmena postojećeg pravilnika.
U Ministarstvu zdravlja, odnosno Institutu za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, kažu da, prema pravilniku, domovi zdravlja nemaju obavezu da izveštavaju o sprovedenoj imunizaciji prema vrsti pakovanja vakcine, već samo o broju zaštićene dece zakonom propisanim vakcinama.
Kako petovalentne vakcine sadrže sve komponente koje sadrže i vakcine besplatno distribuirane kroz zdravstveni sistem, nije stručna greška dati drugu vakcinu, ako je izbor roditelja da je kupe i pod uslovom da vakcina poseduje sertifikat izdat od Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije – poručuju iz Instituta „Batut“, ističući da izabrani pedijatri mogu imati u medicinskoj dokumentaciji (mada nije zakonom obavezno) i podatak o kupljenoj vakcini.
Beogradski pedijatri nerado govore o upotrebi ove vakcine mimo pravilnika, i u većini slučajeva se pozivaju na odluku roditelja.
Pre svega, treba razjasniti da nema nikakve razlike u kvalitetu između ove dve vakcine. Ukoliko je dete zdravo, nema razloga da ne dobije standardnu DTP vakcinu, kako to pravilnik predviđa i koju pokriva osiguranje – pričaju za „Alo!“ u Udruženju pedijatara Srbije.
Ponekad na stav pedijatra može uticati i roditelj koji insistira da njegovo dete dobije petovalentnu „koktel“ vakcinu jer je u tom slučaju potreban samo jedan ubod, a u drugom slučaju su potrebna tri uboda – kažu pedijatri, koji se uglavnom slažu sa činjenicom da stanje na terenu nije usklađeno sa pravilnikom, ali da to nije njihova krivica.
Ono što svakako pada u oči jeste da ne postoji jedinstveni registar o tome koliko je beba u poslednjih nekoliko godina vakcinisano petovalentnom, a koliko standardnom trovalentnom vakcinom.
Pazite na „hladni lanac“
Na Institutu za imunologiju i virusologiju „Torlak“ kažu za „Alo!“ da im je 2006. godine naručeno 350.790 doza DTP vakcina, a da su zdravstvene ustanove preuzele 309.450 vakcina. Prošle godine, ugovoreno je 353.820 vakcina, a preuzeto 281.190. Iako nisu želeli da komentarišu učestalu preporuku uvoznih vakcina, iz Instituta upozoravaju da se kod ovakvih vakcina ne bi smeo prekidati „hladni lanac“.
Imunološki preparati, kao što su serumi i vakcine, moraju se čuvati na tačno određenim temperaturama u frižiderima, a taj „hladni lanac“ ne bi smeo da se prekida ni prilikom njihovog transporta, što se sigurno dešava kada se vakcina kupuje u apoteci, pa se potom nosi u dom zdravlja i tek tamo aplikuje – objašnjava dr Ranko Dakić, direktor Instituta „Torlak“.
Komentari (0)