Pušenje i izlaganje duvanskom dimu je dokazano opasno za zdravlje, a posebno je rizično u trudnoći, jer može da ugrozi zdravlje žene i zdravlje njene bebe. Broj budućih mama koje koriste cigarete se razlikuje od zemlje do zemlje, a rekorderi su uglavnom siromašne države, dok je u onim razvijenim primetno da broj trudnica pušača opada.
Kod nas nema preciznih podataka o tome, a projektom koji sprovodi Udruženje za javno zdravlje Srbije na teritoriji cele zemlje uskoro će se utvrditi relevantne brojke. Istovremeno, kroz istraživanje se sprovodi i edukacija trudnica i podrška onim ženama koje žele da se odviknu od duvana.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević, koji inače svaku priliku koristi da govori protiv te štetne navike, pozdravio je rad naših stručnjaka na projektu i najavio strože propise i intenzivnu kampanju:
– Sve akte ćemo pooštriti koliko god je moguće – rekao je ministar Milosavljević. On je izneo podatke da je kod nas primetan trend porasta broja pušača među ženama i devojčicama, koje se, inače, teže odvikavaju od duvana.
Udruženje za javno zdravlje Srbije, uz podršku Kanadskog udruženja za međunarodni razvoj i Kanadskog udruženja za javno zdravlje, već nekoliko meseci radi na projektu istraživanja pušenja kod trudnica. Osoblje 66 domova zdravlja planira da obiđe i anketira ukupno 2.700 žena, a do sada su razgovarali sa više od 900 njih kako bi došli do što preciznijih informacija o uticaju te navike na zdravlje njihovog potomstva.
– Poznato je da duvanski dim lako prolazi posteljicu i ulazi u krvotok bebe – kaže dr sci Srmena Krstov, rukovodilac istraživanja. Ona je navela da izloženost fetusa dimu izaziva pojavu manje telesne težine na rođenju, ali i češću iznenadnu smrt novorođenčeta. Doktorka je pomenula i brojne rizike po samu trudnoću i zdravlje žene.
Komentari (0)