Parovi koji ne mogu da imaju decu uskoro će dobiti šansu više za pokušaj vantelesne oplodnje. Osim Nacionalnog programa koji se sprovodi u Klinici za ginekologiju i akušerstvo, besplatan program trebalo bi da zaživi od ovog meseca i u privatnoj bolnici „Genesis”, jednoj od šest privatnih kuća koje je Ministarstvo zdravlja izabralo na tenderu za ovaj program.
Blizanci Jelena i Goran Gaković rođeni su 7. juna prošle godine i prva su deca u Srbiji rođena vantelesnom oplodnjom. Doduše, prva potvrđena trudnoća bila je kod Jasmine škunca, ali je ona svoju Ekatarinu rodila 13 dana nakon blizanaca koji su malo poranili. Mali Gakovići do sada već sigurno hodaju i pričaju, a iza njih i Ekatarine, na svet je u novosadskom porodilištu došlo još 124 mališana koji su začeti na isti način. Još 107 pacijentkinja čeka na porođaj, a do kraja godine program će završiti još 103 žene.
Mogućnost za veštačku oplodnju, koja neće biti besplatna, imaće i parovi koji do sada nisu ušli u program. Naime, kako je za „24 sata” istakla upravnica Zavoda za humanu reprodukciju docentkinja dr Vesna Kopitović, očekuje se da će od 11. decembra zaživeti takozvane večernje klinike, a Upravni odbori Kliničkog centra Vojvodine će odrediti cenu.
"Od decembra bi trebalo da u program uđu žene starije od 38 godina, parovi koji imaju jedno dete, kao i oni koji su već pokušali sa veštačkom oplodnjom, ali sada to žele ponovo da učine" – navodi docentkinja Kopitović.
Inače, Nacionalni program vantelesne oplodnje obavlja se od oktobra 2006. godine. Novosadska klinika je jedna od tri na kojima se on realizuje, a tokom godine sve klinike zajedno mogu da urade ukupno 1.000 parova.
"Do sada je na klinici program urađen kod 634 pacijentkinje, a kod njih 536 program je doveden do kraja. Klinička trudnoća potvrđena je ultrazvukom kod 216 žena, što znači da je uspešnost oko 40 odsto. Naravno, neće sve trudnoće uspeti da se iznesu do kraja, ali je to u sličnom procentu kao i kod spontano začetih trudnoća. Porođene su 84 pacijentkinje i dobili smo 127 beba. Od tog broja imali smo 35 blizanačkih trudnoća, četiri pacijentkinje rodile su trojke, a 45 žena rodilo je jednu bebu" – dodala je Vesna Kopitović.
Konsultacije i saveti
Program vantelesne oplodnje će se naredne godine raditi i u Betaniji i u „Genesisu”, što znači da će u obe bolnice po 330 pacijentkinja moći da prođe kroz program vantelesne oplodnje na račun države.
Pacijentkinje koje žele da se informišu o kompletnoj proceduri lečenja bračnog steriliteta, mogu da pozovu broj telefona 489-93-04, gde se uključuje govorna pošta i daju sve informacije. Zakazivanje konsultacija je na broju telefona 489-93-30, svakog radnog dana posle 14 časova.
Komentari (0)