Deca rođena s malom telesnom težinom ili pre vremena izložena su većoj verovatnoći od razvijanja autizma, a to se pre svega odnosi na devojčice, iako je inače ova bolest češća kod muške nego kod ženske dece, ustanovili su istraživači Američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Vođa istraživanja dr Dajana šendel i njen tim naglašavaju da autizam, ili biološki razvojni poremećaj mozga, kao posledica nevedenih neregularnosti pri rođenju nije tako čest kao cerebralna paraliza, gubitak vida ili sluha.
Dr šendel tvrdi da su deca koja su na rođenju imala ispod 2,5 kilograma, ili koja su rođena pre navršene 33 nedelje trudnoće, ipak izložena dvostruko većem riziku da budu autistična, prenosi Rojters.
Proučivši slučajeve 565 autistične dece rođene u američkom gradu Atlanti između 1981. i 1993. godine, istraživači CDC-a su došli do potvrde hipoteze da je "uzročni put do autizma" različit među dečacima i devojčicama. Izgleda, naime, da je kod devojčica nedovoljan prenatalni rast važan "okidač" autizma.
Istraživači CDC-a su, između ostalog, konstatovali da su devojčice lakše od 2,5 kilograma prilikom rođenja, ili rođene pre navršene 33 nedelje trudnoće, izložene četiri puta većem riziku od autizma od devojčica rođenih sa normalnom težinom i u odgovarajućem terminu.
Komentari (0)