U Srbiji je čak 200.000 parova suočeno sa sterilitetom. Nijedan od njih ne može zvanično do potomstva da dođe programom surogat-majke. Pozajmljivanje tuđe materice za nošenje i donošenje deteta na svet, nije regulisano domaćim Zakonom o porodici. Iz Ministarstva zdravlja kažu da je u toku izrada nacrta novog zakona koji će precizirati da li postoji pravni osnov za ovakav metod.
U beogradskim državnim klinikama još nijedan par se nije raspitivao za program surogat-majke, rečeno je "Novostima". Nekolicina njih koja se obraćala privatnim klinikama, odbijena je – zvanično.
Specijalna bolnica za humanu reprodukciju u Beogradu donedavno je na svojoj internet-prezentaciji nudila uslugu surogat-majke. U ovoj klinici se programi surogat-majke rade samo ženama koje nemaju matericu, pa im je neophodna druga žena da umesto njih iznese trudnoću.
"Naš zakon ne odobrava program surogat-majke, a od kada radim ovaj posao nisam ni dobio takav zahtev" kaže za "Novosti" Dušan Stanojević, direktor Klinike"Narodni front".
Različiti su razlozi zbog kojih se parovi odlučuju na takav korak – žena nikako ne može da zatrudni, nema matericu, ili ima zdravstveni problem zbog kog ne može da iznese trudnoću.
Osim u Engleskoj, ni u jednoj drugoj zemlji Evropske unije nije dozvoljeno surogat-materinstvo. Godišnje u toj zemlji ima oko 100 surogat-trudnoća. Ali, one su moguće u Rusiji i Ukrajini, Americi i Kanadi.
Mnogo je onih koji osuđuju taj čin kao nemoralan. Njegova najlošija strana je zarada na račun ljudi koji ne mogu da imaju decu. Nadoknade za surogat-majke kreću se do nekoliko desetina hiljada evra.
U matericu surogat-majke usađuje se embrion nastao veštačkom oplodnjom jajne ćelije druge žene. Materica surogat-majke narednih devet meseci služi kao inkubator. Tamo gde je to zakonom dozvoljeno pišu se opširni ugovori između naručioca i "pozajmljene" majke.
Česti su primeri da surogat-majka hoće da zadrži dete posle porođaja. U slučaju kada je čitav reproduktivni materijal para koji je "zakupio" matericu, sud odlučuje šta je najbolje za dete. Dešavalo se da bolesnu bebu neće nijedna strana.
U Kanadi surogat-majka ne može biti plaćena, ali ima pravo na otplatu troškova koji se kreću od 40.000 do 50.000 dolara. Surogat-materinstvo dozvoljeno je u šest američkih država i košta od 80.000 do 170.000 dolara. Troškovi zahvata u Rusiji su 42.000 evra, u Velikoj Britaniji od 7.000 do 15.000 funti, a u Ukrajini od 25.000 do 30.000 evra.
Komentari (0)