Letnje temperature više od 30 stepeni koje će narednih dana zadesiti Srbiju, kako očekuju lekari, zasmetaće i zdravima i bolesnima. Nagla dešavanja u atmosferi provociraju odgovor ljudskog organizma, a najteže će biti pogođeni srčani bolesnici, pacijenti sa povišenim krvnim pritiskom i deca.
Meteorolozi prognoziraju visoke temperature na području cele Srbije, a maksimalne dnevne će u većini mesta iznositi od 32 do 35 stepeni.
Branko Bjelić iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije kaže da bi najtopliji dan u maju trebalo da bude sreda.
Očekuje se da temperatura u sredu dostigne i 35 stepeni, a slično će biti i u četvrtak. Nakon toga nas, u četvrtak po podne, očekuje promena vremena. U petak i subotu će biti promenljivo i nestabilno vreme, uz pojačan vetar, a temperatura će blago opasti, ali će i dalje biti visoka i iznosiće 27 stepeni – kaže Bjelić.
Ukoliko se ove prognoze ostvare, izvesno je da će za samo desetak dana građani Srbije promeniti tri godišnja doba. Od prošlonedeljnih prohladnih dana sa pljuskovima do temperatura koje su primerenije drugoj polovini jula.
Dr Radmila šehić iz Hitne pomoći u Beogradu objašnjava da se promene u atmosferi dešavaju suviše brzo i ljudski organizam ih teško toleriše, a da kolebanja tri osnovna parametra u atmosferi – temperature, vlažnosti i pritiska – u velikoj meri utiču na naš život i zdravlje.
Zbog naglog porasta temperature krvni sudovi se šire, pada pritisak, što je dobro za pacijente kojima je pritisak visok. Problem nastaje kada u takvoj situaciji normalno nastave da uzimaju terapiju i dodatno snize pritisak, pa izazovu kolaps organizma.
Zato je neophodno da tokom ovih vrelih dana redovno mere pritisak pre svakog uzimanja terapije. Dozvoljeno im je i da preskoče lekove nekoliko puta ako merenje pokaže da je pritisak stabilan – kaže dr šehić za „Blic“.
Pacijenti sa sniženim krvnim pritiskom treba da nadoknađuju tečnost tokom visokih spoljnih temperatura jer tako pritisak vraćaju u normalu. Za obolele od srca svako kolebanje pritiska je opasno jer su im krvni sudovi krti. Kako bi preživeli vrele dane neophodno je da se pridržavaju redovne terapije jer će tako sebi da stvore optimalne uslove.
Od naglo toplih vremenskih uslova stradaju i mladi, uslovno rečeno zdravi ljudi. Njima se najčešće dešava da kolabiraju na radnim mestima zbog previše posla i stresa.
U tim situacijama važno je obezbediti im prostor da legnu, da im se vrati normalna cirkulacija krvi. Zato im treba malo podići noge, polako davati tečnost, umiti ih i smestiti u provetrenu prostoriju – objašnjava dr šehić i dodaje da zdravi ljudi mogu osetiti i malaksalost, glavobolje i nestabilan krvni pritisak.
Visoke temperature negativno utiču i na najmlađe, posebno štetno sunčevo zračenje. Zato, savetuje pedijatar dr Jovanka Brailo, treba izbegavati periode kada je najtoplije tokom dana.
Na sreću, deca ne moraju da izlaze bez preke potrebe. što su manja, slabiji im je odbrambeni sistem organizma i opasnije je po njih da budu napolju dok je najtoplije tokom dana.
Ipak, kada se zadese napolju, treba im staviti kapice od prirodnih materijala na glavu, obući tanku pamučnu odeću i spremati lakšu hranu, sa mnogo voća i povrća – savetuje dr Brailo.
Komentari (0)