U jednom od brojnih istraživanja na temu bračnih i seksualnih odnosa ustanovljeno je da svaki 20. par uopšte ne vodi ljubav i da partneri prećutno ulaze u takozvani bračni celibat.
Razloga za ovakvu pojavu ima mnogo. Pored kvaliteta samog odnosa između partnera, tu su još i mnogi drugi faktori, poput ekonomskog, kulturološkog, socijalnog i biološkog.
Radmila Vulić-Bojović, psiholog i sistematski psihoterapeut Savetovališta za brak i porodicu pri beogradskom Gradskom centru za socijalni rad, za Press kaže da je seks često „bojno polje” na kome se vode bitke vezane za neke druge sfere partnerskog odnosa.
Budući da je većini seks važan, samim tim je to pogodno tle za manipulacije raznih vrsta. Tu može da se radi o uskraćivanju ili prinudi, i to u smislu zloupotrebe moći u ljubavnom odnosu, kao i ucene partnera. To rade i muškarci i žene – kaže Vulić-Bojović, i nastavlja:
Odnos između partnera može da bude vrlo seksualizovan, a da do samog čina vođenja ljubavi retko dođe, i obrnuto, postoje parovi koji se u sam seksualni čin upuštaju relativno često, a da su daleko od „vođenja ljubavi”.
Savremeni način života ni na koji način ne pomaže, niti ohrabruje zadovoljavajuće seksualno ponašanje.
Seks je u našoj kulturi tabu tema, što je svojevrsni paradoks, s obzirom na to da su seksualne teme i prizori sveprisutni u medijima. Ipak, čini mi se da nedostaju iskreno i otvoreno preispitivanje i razgovor, kako među partnerima, tako i u terapiji.
Naše društvo je u velikoj meri tradicionalno i patrijarhalno i sporo se menja, a seks je povezan sa temama sramote i stida, što nikako ne pogoduje otvaranju iskrene priče – smatra naša sagovornica.
Radmila Vulić-Bojović kaže da nema univerzalnog recepta ni leka za ovaj problem.
Mogu da pomognu razgovor i iskrenost prema sebi i partneru, bez okrivljavanja i manipulativnosti, uz uvažavanje pozicije onog drugog – savet je Radmile Vulić-Bojović.
Komentari (0)