Osim 330 vantelesnih oplodnji, koliko Klinici za ginekologiju i akušerstvo sleduje godišnje u sklopu akcije “1.000 vantelesnih oplodnji za mlade bračne parove”, od septembra će ovde početi i program “embrionog zamrzavanja”.
To znači da će parovima kod kojih vantelesna oplodnja nije uspela u prvom pokušaju, biti pružena još jedna prilika. Ali ovog puta, mlade majke neće ponovo morati da prolaze zahtevan program pregleda i hormonalnih terapija, jer će za novi pokušaj oplodnje biti iskorišćen zametak, koji je preostao iz prethodne terapije, a očuvan je dubokim zamrzavanjem.
Očekujemo da ćemo do 1. septembra uspeti da se snabdemo potrebnom opremom i kadrovima, prvenstveno biolozima – kazala je u sredu doc. dr Vesna Kopitović, upravnik Zavoda za humanu reprodukciju.
Učinak “Betanije” u akciji vantelesne oplodnje u prethodnih godinu dana pohvalio je i ministar zdravlja dr Tomica Milosavljević, navodeći da su ovde postignuti evropski rezultati.
U prethodnoj godini, naime, na ovoj klinici su 52 žene postale prvi put majke – rođeno je 80 beba, 22 para blizanaca, a dva puta rođene su trojke. Sve bebe rođene su zdrave.
Procenat uspešnog začeća je 40,1 odsto, a iznesenih trudnoća i porođaja 31 odsto, što se po evropskim kriterijumima smatra izuzetno dobrim rezultatom.
U ovoj godini kroz program je već prošlo 135 pacijentkinja.Već sada pravi se program za oktobar.
Telefon za zakazivanje (021/4899-330) ne prestaje da zvoni, a pacijenti čekaju prve konsultacije najduže mesec dana. Posle detaljnog pregleda,bračnom paru se odmah saopštava kolike su šanse za uspešnu vantelesnu trudnoću.
Preduslov za učešće u ovom programu je da je žena mlađa od 38 godina i da nema žive dece – kaže dr Kopitović.
Tim dr Kopitović praktikuje još jednu posebnost – u tretman od starta nije uključena samo buduća majka, već i otac. Sve počinje detaljnim pregledom oba bračna partnera.
Na osnovu dosadašnjeg iskustva, zaključili smo da vantelesna oplodnja najčešće rezultira trudnoćom kod žena mlađih od 38 godina – kaže dr Kopitović, dodajući da se taj procenat uspeha smanjuje i do 10 odsto kod žena između 38 i 42 godine, a još je niži (do 20 odsto) kod žena starijih od 42 godine.
Troškove vantelesne oplodnje u potpunosti snosi Fond za zdravstvo, s tim što potencijalna majka plaća laboratorijske preglede, čije rezultate uoči tretmana treba da donese na Kliniku.
Do ove godine svaka žena imala je pravo samo na jedan besplatan tretman. Ponavljanje će biti moguće od septembra, a u Novom Sadu drugu šansu dobiće nešto više od 100 pacijentkinja.
Uskoro i Subotica
Osim u Novom Sadu, program vantelesne oplodnje uskoro će zaživeti i u Subotici, najavio je u sredu pokrajinski sekretar za zdravstvo dr Miloš Lučić i podsetio da su ministarstvo i pokrajinski sekretarijat zajedničkim naporima program vantelesne oplodnje u Vojvodini realizovali dosad veoma uspešno.
Sekretarijat je uložio velika sredstva u opremu – naglasio je Lučić i dodao da je samo u poslednje 3,5 godine u pokrajinsko zdravstvo uloženo 5,5 milijardi dinara.
Beli telefon
Ministar dr Tomica Milosavljević najavio je akciju ministarstva za poboljšanje kontakata sa pacijentima pomoću tzv. belog telefona – 0700111700.
Pacijenti će moći 24 časa svakog dana da ostavljaju svoje poruke i pitanja, na koja će im biti odgovoreno u roku od osam dana.
Sve za zdravlje
Na Novosadskom sajmu ministar Milosavljević u sredu je promovisao kampanju “Zdravlje se osmehom prenosi”, koja ima cilj da poboljša komunikaciju lekar – medicinska sestra – pacijent.
Kada se čovek razboli, prvo mu se na licu izgubi osmeh. To je prvo što treba da mu ponudimo kada dođe kod nas lekara, jer zdravlje se osmehom prenosi – kaže ministar Milosavljević.
Komentari (0)