Na listi čekanja za mesto u nekom od vrtića nalazi se preko 4.000 mališana. Oni mesecima čekaju da budu primljeni u obdanište. Zbog toga se roditelji sve češće odlučuju da svoje dete povere vaspitačima u nekoj od igraonica.
Za to, međutim, oni treba da izdvoje 150 evra mesečno, dok se u državnim vrtićima cene kreću od 800 do 7.000 dinara.
Dovodim svoju ćerku svaki dan u igraonicu „Nanina kućica“ koja mi je u komšiluku. Ona uživa jer vaspitačica nije tako stroga prema njima kao u državnim vrtićima.
Mala je grupa pa svakom detetu može da posveti dovoljno vremena. Zadovoljna sam i ja, jer sam sigurna i ne brinem – priča Zorana Furman Georgiev (36), majka trogodišnje Marte.
U ovoj igraonici dane provodi petoro dece. O njima brinu vaspitačice uz pomoć pedagoga, po internom programu radionice. Uče ih svetu oko sebe, porodici, prirodi. Dolaze čak i dadilje koje, u dogovoru sa roditeljima, decu dovode da provedu neki sat u društvu sa vršnjacima.
Hranu za doručak, ručak i užinu nabavljamo od preduzeća „Lido“, a higijenu kontrolišu Gradski zavod za zaštitu zdravlja i sanitarna inspekcija.
Od vrtića se razlikujemo utoliko što su deca slobodnija da rade ono što žele, ne moraju čak ni da spavaju u određeno vreme – objašnjava Snežana Maksimović, jedan od vlasnika „Nanine kućice“.
Za mesec dana brige o svom detetu, roditelji treba da izdvoje 140 evra plus dodatni troškovi za ručak.
U Beogradu ima preko sto registrovanih igraonica za decu, a mnoge od njih pružaju i mogućnost dnevnog boravka.
Dragan Vuković iz Centra za razvoj lokalne ekonomije Novog Beograda, priča da se u poslednje vreme otvara sve više ovakvih firmi jer ih je mnogo lakše i jeftinije registrovati nego privatni vrtić, a među roditeljima vlada veliko interesovanje.
Vremenom, mnoge od njih prerastaju u privatna obdaništa. Jedna od takvih je „Džunglica“, koja je podnela papire za registraciju ali čekaju već tri meseca na akreditaciju iako su ispunili sve uslove.
U svom programu nemamo nikakve radionice. Ministarstvo prosvete odobrilo je metodiku rada koju smo im izložili, a koja je predviđena svakom uzrastu ponaosob.
Deca kod nas uče matematiku, poznavanje okoline, likovno, muzičko, veronauku, engleski i nemački jezik. Sa mališanima rade diplomirana učiteljica, vaspitačica i medicinska sestra – priča Igor Tomić, suvlasnik „Džun-glice“.
Svakodnevni boravak dece u ovoj igraonici, od 8 do 18 časova, roditelje košta 150 evra mesečno.
Komentari (0)