Iako je odobreno 6,3 miliona evra iz NIP-a, prvo se čekalo formiranje vlade, a potom je zbog „stezanja kaiša“ u Ministarstvu zdravlja, renoviranje Ginekološko-akušerskog centra u Požarevcu ponovo odloženo
Zbog političke situacije u zemlji, završetak izgradnje i prenamene zgrade Ginekološko-akušerskog centra u Požarevcu i dalje se odlaže, iako je u tu svrhu iz fonda Nacionalnog investicionog programa prošle godine odobreno 6,3 miliona evra.
Prvo odlaganje uplate sredstava desilo se zbog prošlogodišnjeg čekanja na formiranje nove vlade, kada su „zamrznuti“ svi kapitalni projekti u oblasti zdravstva u našoj zemlji.
Naredno odlaganje usledilo je zbog nastojanja Ministarstva zdravlja da do kraja 2007. godine sprovede mere štednje u svom sektoru, zbog čega je odlučeno je da se završe samo radovi na rekonstrukciji Opšte bolnice, za koje je iz fonda NIP-a izdvojeno dva miliona evra, od kojih je 500.000 namenjeno nabavci neophodne opreme.
Čekajući na republička sredstva za prenamenu novog objekta, lokalna samouprava ovih dana započela je radove na uređenju prilaznog puta, čime će se smanjiti gužve na centralnoj kapiji Opšte bolnice. Vrednost ovih radova, koje izvodi preduzeće „Neimar put“ iz Salakovca, iznosi dva miliona dinara.
Lokalna samouprava redovno pomaže zdravstveni sektor u našoj opštini, iako je on u republičkoj nadležnosti. Osim radova koji se trenutno izvode, pomagali smo u kupovini medicinske opreme i aparata, što ćemo činiti i ubuduće, rekao je Dušan Vujičić, predsednik opštine Požarevac, prilikom obilaska radova sa svojim saradnicima i predstavnicima Direkcije za izgradnju i JKP „Komunalne službe“.
Tom prilikom iznet je predlog da se sredstva za prenamenu zgrade porodilišta obezbede putem samodoprinosa, ukoliko se dobije saglasnost građana na referendumu.
Inicijativa za prenamenu požarevačkog porodilišta pokrenuta je 2006. godine, jer ovaj objekat ima suteren, prizemlje, tri sprata i tavan, ukupne površine 8.000 kvadrata, što daleko prevazilazi potrebe osam opština Braničevskog okruga.
Prema projektu prenamene, rađenom u saradnji sa stručnjacima Evropske unije, u suterenu bi se našle patologija, transfuzija, laboratorija i centralna sterilizacija, a u prizemlju prijemna i urgentna služba, kao i ambulante za hirurgiju, ginekologiju, ortopediju i urologiju.
Na prvom spratu bile bi smeštene ginekologija, akušerstvo, porodilište i neonatologija, a na drugom hirurgija i urologija. Treći sprat bio je predviđen za centralni operacioni blok sa šest operacionih sala i intenzivnom negom sa 15 bolesničkih kreveta.
Komentari (0)