Ako ste se odlučili da bebu hranite iz flašice, vaše dojke će ostati pune nekoliko dana dok postepeno ne prestanu da proizvode mleko.
Pored toga što će vam beba verovatno pružati veliko emocionalno zadovoljstvo, moguće je da ćete se fizički osećati neprijatno. Vaše telo prošlo je kroz mnogo promena tokom trudnoće i malo će potrajati dok se ne vrati u stanje u kojem je bilo pre.
Odmah posle porođaja vaše grudi će proizvoditi grušalinu, visokoproteinsku tečnost punu antitela. Zatim, pošto hormoni trudnoće oslabe, glavni dotok vašeg mleka treba da naiđe trećeg ili četvrtog dana. Tada dojke nabreknu, što može da bude bolno. Topla kupka takođe prija, a često dojenje će poboljšati stanje dojki.
Ovo početno nabreknuće popušta posle nekoliko dana kada se i vi i beba naviknete na dojenje. Međutim, ako ste se odlučili za hranjenje flašicom, vaše dojke će ostati pune nekoliko dana dok postepeno ne prestanu da proizvode mleko. Vaše dojke više nikada neće biti čvrste kao pre trudnoće, ali će dobar grudnjak mnogo pomoći. Posle porođaja vaš trbuh će biti mlitav i naboran zbog olabavljenih mišića i rastegnute kože.
Lagane postnatalne vežbe doprineće zatezanju trbušnih i vaginalnih mišića, pa zato svakog dana odvojite po malo vremena za te vežbe. Ako smatrate da niste dovoljno disciplinovani, priključite se nekom fitnes centru gde se vežbe rade organizovano i u grupama. Posle porođaja sledi vaginalno pražnjenje poznato kao „babinje pranje“.
Nekoliko dana posle porođaja ono će podsećati na obilniju menstruaciju, dok će se kasnije postepeno smanjivati dok sasvim ne nestane posle nekoliko nedelja.
Koristite velike uloške ili sanitarne salvete za apsorbovanje babinjeg pranja zato što postoji opasnost od infekcije ako koristite tampone. Materici je, inače, potrebno oko šest nedelja da se vrati na svoju originalnu veličinu. Ako dojite, može da vam se desi da osetite kako vam se dok beba doji materica steže navodi se u „Praktičnoj enciklopediji trudnoće, nege i ishrane beba i male dece“.
Komentari (0)