Roditelji ne obraćaju dovoljno pažnje prilikom kupovine i ne gledaju deklaraciju na igračkama – pokazuju rezultati naše ankete
Prilikom kupovine igračaka:
Detaljno pregledam deklaraciju i, ako sadrži sve bitne informacije, kupujem 37%
Proveravam da li ima CE oznaku, ne i ostale informacije 19%
Ne gledam deklaraciju 47%
Poslednjom anketom u nizu, koja je bila aktivna mesec dana na našem sajtu, hteli smo da proverimo kako roditelji svojim najmilijim kupuju igračke.
Na našu anketu odazvalo se više od hiljadu roditelja, i ostavili su velik broj komentara u vezi sa našim pitanjem. Na žalost, ispostavilo se da skoro polovina ispitanika uopšte ne gleda da li igračka poseduje deklaraciju i šta piše na njoj.
Zapravo, ovo je veoma poražavajući podatak jer bi se u Srbiji, gde se još uvek može pronaći i švercovana roba, roba sa promenjenom ili nepotpunom deklaracijom, veliki deo rizika prilikom kupovine otrovnih igračaka mogao izbeći pažljivijom kupovinom.
Naravno, svest o pravima svakog od nas kao potrošača nije nešto sa čim se čovek rađa – to se uči i razvija vremenom. Svaka bivša socijalistička zemlja prelaskom u kapitalistički sistem je imala ovaj problem – edukovanje potrošača.
Iako u stavu “Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari” ima dosta istine, to ipak nije dovoljno, potrošače treba adekvatno potkovati informacijama.
Trebalo bi u školski program uvesti predavanja o potrošačkim pravima, kako je to već urađeno i u Hrvatskoj i Makedoniji, da ne govorimo o razvijenijim zemljama.
Obavezno pogledajte deklaraciju
Potrošačko obrazovanje bi đacima omogućilo da nauče kako racionalno odlučivati prilikom kupovine. Deca bi od malih nogu naučila na koji način da prepoznaju kvalitetnu i pravu robu, kako da ne postanu „marketinške žrtve” kao i kako pravilno da raspolažu novcem.
Za edukaciju odraslih bi trebalo da se pobrine resorno ministrastvo, kao i organizacije koje štite prava potrošača.
Na šta treba obratiti pažnju?
Pri kupovini igračaka pažljivo treba proveriti deklaraciju. Nemojte kupovati igračke bez cariske deklaracije, jer se takvoj robi ne može utvrditi poreklo. Deklaracija mora biti ispunjena na srpskom jeziku.
Na deklaraciji treba da stoji: podaci o proizvođaču, zemlji porekla, uvozniku, dobavljaču, sastavu, količini, kvalitetu, datumu proizvodnje, načinu upotrebe, održavanju ili čuvanju proizvoda.
Kada kupujete plastične igračke obratite pažnju da piše da je PVC FREE, ili NON TOXIC. Kod farbanih igračaka na deklaraciji treba da piše i da je korišćena netoksična ili bezbedna boja.
Kad je u pitanju zdravlje potrošača, a posebno beba, ne može se štedeti novac. Apelujemo na roditelje da ne kupuju igračke ako ne poseduju potpunu deklaraciju, bez obzira na to iz koje zemlje potiču.
Treba da istaknemo neke od komentara koje su nasi čitaoci ostavljali na našem sajtu:
Marija: Valjda bi trebala vlada da vodi računa o kvalitetu igračaka! Naravno da treba pojačati kontrolu uvoza jer ako je nešto u prodaji ja smatram da mora biti provereno!
Slaviša: Moram da priznam da je ovaj sajt odigrao veliku ulogu što se tiče moje edukacije pri kupovini igračaka ali i svih drugih proizvoda. Pre nisam, ali sada zaista proveravam deklaraciju i obraćam pažnju šta kupujem. Bebac – HVALA!
Jelena: …ono sto je možda i najbitne pa čak i od samih igračaka ljubav koju darujemo deci, a to je najlepši poklon koji kao roditelji možemo da priuštimo svojim malim leptirićima…..
Možete da pročitate i ostale komentare koji su naši čitaoci ostavili pri popunjivanju naše ankete: Svi komentari za anketu: Prilikom kupovine igračaka.
Listu zabranjenih igračaka u pojedinim evropskim zemljama i uputstvo za kupovinu igračaka pogledajte: Otrovne igračke.
Komentari (0)