Maternji jezik. Iz te duboko ukorenje fraze zaključuje se da deca jezik usvajaju pre svega od majke. U suštini, maternji jezik se obično definiše kao jezik kojim smo počeli da govorimo od rođenja, usvojen od majke, ali bi to moglo uskoro da bude odbačeno.
Grupa istraživača u Laboratoriji savremene antroplogije na Univerzitetu Fudan (Šangaj, Kina) objavila je naučnu studiju koja dokazuje da zapravo oba roditelja, i majka i otac, imaju uticaj na formiranje jezika kod dece, ali iz drugačijih perspektiva.
Foto: Shutterstock
Profesor Mengan Žang i njegov tim istraživača sproveli su opsežnu genetičko-lingvističku studiju na 34 savremene indoevropske populacije, pokušavajući da odgonetnu da li deca jezik nasleđuju od majke ili od oca, fokusirajući se na određene veze između rečnika i hromozoma Y (koji se nasleđuje od oca), i izgovora i mitohondrijalne DNK, koja se nasleđuje od majke.
Rezultati njihove studije otkrili su sledeće: izgovor i ton jezika kojim će deca govoriti nasleđuju se od majke, dok vokabular usvajamo od oca. Ovo otkriće se suprotstavlja svim dosadašnjim tvrdnjama da je majka ta koja jezik, u genetičkom smislu, „prenosi” na decu.
Istraživači su zaključili da postoje jake veze između leksičkih karakteristika i očevih gena (na Y hromozomu), te da slično tome ima jakih korelacija između fonemskih osobina jezika i majčinih gena (na mitohondrijalnoj DNK).
Foto: Fotolia
Najnovije istraživanje podudara se sa onim iz 1997. godine, koje je urađeno na ženevskom univerzitetu. Grupa naučnika, predvođena Estelom Poloni, tada je otkrila da su varijacije u jeziku u vezi sa Y hromozomom, koji se nasleđuje preko oca.
Međutim, teško da ćemo „maternji jezik” kao frazu ikad odbaciti jer majke i dalje imaju jak uticaj na to kako će beba usvojiti jezik, budući da s njima provode više vremena i prolaze kroz fazu usvajanja čitave kulture. To, međutim, spada u red sredinskih faktora koji utiču na odrastanje, dok genetika, po svoj prilici, igra neku drugačiju ulogu.
Izvor: Business Insider
Komentari (0)