Marija Lakić iz Beograda preživela je pravu traumu u trećem mesecu trudnoće, kada je jedna od preporuke lekara bila da prekine trudnoću, jer „plod nije zdrav”. Zahvaljujući prenatalnom testu, ona je 20.jula rodila potpuno zdravu devojčicu.
– Uradila sam dabl test, koji se radi pred kraj trećeg trimestra, ali mi je lekar već na ultrazvuku rekao da nešto nije u redu sa plodom. Rezultati testa pokazali su granične vrednosti i on mi je rekao da ili radim amnicentezu ili da prekinem trudnoću dok još nije kasno. Bila sam očajna, ali nešto u meni nije dalo mira, osećala sam da ne treba da ga poslušam. Amniocenteza je invazivna metoda i može da naškodi bebi, a na abortus nisam ni htela da pomislim. Zato sam otišla po drugo mišljenje i tada sam i prvi put čula da postoje takozvani prenatalni Verified testovi, koji precizno pokažu da li je beba ugrožena ili ne, sve i da ima genetske predispozicije, što dabl test pokazuje – priča Marija.
Foto: Bebac dolazi / Privatna arhiva
Priznaje, da je tek nakon porođaja, kada se uverila da je njena devojčica zaista potpuno zdrava, smogla hrabrosti da sve ovo i ispriča.
– Beskrajno sam im zahvalna, jer su praktično spasili moju bebu. Kada su mi u bolnici saopštili da plod ne valja, iz
Verified su me nazvali i rekli:
„budite bezbrižni, vaša devojčica je savršeno, uživajte u trudnoći”. Zašto su tolike razlike između dabl i ovih ekspertskih prenatalnih testova ne znam. Činjenica je da se ovi prvi ne plaćaju, ali bih volela da buduće mame nauče nešto iz mog iskustva, i da, ukoliko dabl test pokaže neke promene, ipak zatraže i drugo mišljenje, naprednijih testova. Neke trudnice slepo slušaju lekare i da je neko drugi bio u pitanju, možda danas ne bi imao ćerku kao ja – kaže Marija, priznavši da ona ni u jednom trenutku nije htela da prihvati abortus kao opciju, ali je bila opterećena mislima da li bi svi ostali uz nju jer je odlučila da rodi ne baš savršeno dete.
Kako kaže, njeno iskustvo treba da bude samo opomena budućim mamama da greške mogu da se dese i da pogrešni rezultati testova za prepoznavanje anomalije kod bebe nisu nemogući. Ne može ni da zamisli koliko je žena zbog nejasnih i nedefinisanih ili pogrešnih rezultata dabl testa prekinulo trudnoću verujući da nešto nije u redu.
Inače, dabl test je jedan od prvih prenatalnih statističkih testova koji ukazuje na hromozomske anomalije koje prouzrokuju oboljenje kao što je Daunov sindrom. Radi se između 12. i 14. nedelje trudnoće i sa 80 odsto sigurnosti može utvrditi prisustvo genetskih oboljenja.
Dabl test radi se u bolnicama o državnom trošku, a kada se pokažu granične vrednosti, to jest, da postoje indicije da problem postoji, radi se invazivni test, amniocinteza, kada se iglom uzima uzorak plodove vode kroz stomak.
Kako stručnjaci tvrde, neinvazivni prenatalni test je odličan izbor kod trudnica koje su dobile loš nalaz dabl testa kako bi se zbog greške ovog testa, koji je više statistički, izbeglo izlaganje trudnice koja nosi zdravo dete invazivnoj amniocentezi. Svi prenatalni testovi rade se uzorkovanjem majčine krvi, ali je razlika u njihovoj pouzdanosti.
Komentari (0)