Neko vas na poslu ogovara, ismeva, prebacuje vam zatrpava vas besmislenim obavezama? Znajte da je u pitanju mobing.
Šta je ustvari mobing?
Mobing je bolest Novog doba i to je ustvari samo lepši naziv za zlostavljanje na radu.
Ova pojava predstavlja nasilje usmereno na psihu pojedinca.
U mobing se svrstava svako moralno zlostavljanje, kao što su šikaniranje, verbalno iživljavanje, ismejavanje i omalovažavanje drugog zaposlenog. Specifičan je po tome što se odigrava isključivo u radnoj sredini. Dakle, radi se o kontinuiranom neprijateljskom ponašanju prema drugom zaposlenom, a sve za cilj da zaposleni ili zaposlena koji trpi mobing samostalno napusti kompaniju u kojoj radi, kako poslodavac ne bi imao nikakvu obavezu prema njemu.
Postoje dva oblika mobinga
Možda niste znali da postoje dva tipa mobinga i to horizontalni i vertikalni. Horizontalni mobing je usmeren na pojedinca od strane jedne grupe zaposlenih koji su na istoj hijerarhijskoj lestvici u kompaniji. Verikalni mobing je kada poslodavac, menadžer ili pretpostavljeni zlostavlja jednog zaposlenog, stalnim primedbama, kažnjavanjem i ponižavanjem.
Mobing je psihološka igra
Mobing u koracima:
1. Napad na ličnost i njen socijalni ugled, kao što su širenje tračeva, ponižavanje pred drugima sumnje u metalno zdravlje.
2. Napad na socijalne odnose i komunikaciju, kao što su uskraćivanje kontakata, isključivanje žrtve mobinga iz razgovora, stalno prekidanje , vikanje na žrtvu, davanje nepotpunih instrukcija prilikom realizacije posla.
3. Napad na kvalitet rada, kao što je oduzimanje polja delatnosti u kome ste dobri, potcenjivanje radnog učinka, davanje besmislenih ponižavajućih zadataka, uskraćivanje radnih zadataka (tzv. sindrom praznog stola) kao i zatrpavanje radnim zadacima.
4. Napadi na zdravlje, kao što su pretnje nasiljem, namerno izazivanje stresa kao i seksulano uznemiravanje.
Dakle, mobing je specifičan po tome što je kontinuiran i vrlo opasan po psihu žrtve. Zato je važno da trudnice, mame i tate znaju kako se mogu zaštiti.
Zaštitu od mobinga mogu da traže svi koji su zaposleni kod poslovaca
Dokazi za mobing su vam izveštaju lekara specijaliste, ali se morate javiti na vreme, nikakvo audio i video snimanje nije dozvoljeno. U koliko se obratite poslodavcu sa Zahtevom za zaštitu od mobinga, njegova obaveza je da u roku od tri dana stranama u sporu obezbedi posredovanje, kao način rešenja problema. Takođe, poslodavac je u obavezi da ima Odluku o određivanju lica za prijem zahteva za zaštitu od zlostavljanja na radu.
Tekst je napisala Aleksandra Mirković je stručnjakinja za radna i ljudska prava sa fokusom na pravednu tranziciju, položaj žena i mladih na tržištu rada. Aktivno se zalaže za unapređenje radnih uslova marginalizovanih grupa i rodnu ravnopravnost, posebno u kontekstu prelaska na zelenu ekonomiju. Učestvovala je u brojnim projektima i forumima na temu radnih prava i ljudskih prava, uključujući Nacionalni projekat za Just Transition i regionalne forume u Berlinu i Prištini. Aleksandra je osvivačica Centara za razvoj i unapređenje društva.
*Tekst je napisan u okiru edukativnog projekta Škole radnih prava koji organizuju roditeljskog portal Bebac i Centar za razoj i unapređenje društva. Škola ima za cilj ima upoznavanje roditelja sa pravima koja imaju u okviru rada.
nikada ne zastiti radnika nego ga uvale u jos gori situaciju