Usvojene su izmene Krivičnog zakonika kojima se pooštravaju kazne za napade na zaposlene u ustanovama obrazovanja i vaspitanja. Ova vest će sigurno obradovati sve prosvetne radnike, ali i roditelje koji su zabrinuti za bezbednost svojih mališana i onih koji brinu o njima u školama i vrtićima. Pored ove promene uveden je i kao novo krivično delo napad na lice zaposleno zdravstvenoj i socijalnoj ustanovi.
Ova dela su nastala kao odgovor na narasli broj slučajeva nasilja prema zaposlenima u obrazovno-vaspitnom a u vezi su sa poslovima koje obavljaju. Ove izmene i dopune inicirali su predstavnici strukovnih sindikata.
Kazne se u zavisnosti od dela kreću od tri meseca do osam godina
Nove odredbe predviđaju zatvorske kazne za sve koji fizički napadnu ili prete zaposlenima u školama, kao i članovima njihovih porodica. Kazne se kreću od tri meseca do čak osam godina zatvora, u zavisnosti od težine dela:
Napad: Za sam napad na prosvetnog radnika zaprećena je kazna zatvora od tri meseca do tri godine.
Lake telesne povrede ili pretnja oružjem: Ukoliko napadač nanese lake telesne povrede ili preti upotrebom oružja, kazna se pooštrava na šest meseci do pet godina zatvora.
Teške telesne povrede: Za nanošenje teških telesnih povreda prosvetnom radniku predviđena je kazna zatvora od jedne do osam godina.
Zaštita i za imovinu
Zakon ne štiti samo fizički integritet prosvetnih radnika, već i njihovu imovinu. Uništavanje ili oštećenje imovine zaposlenog u obrazovanju takođe će biti kažnjivo, a kazne mogu biti i zatvorske ukoliko pričinjena šteta prelazi 450.000 dinara.
Ove izmene zakona predstavljaju važan korak u borbi protiv nasilja u školama i stvaranju bezbednijeg okruženja za zaposlene u prosveti. Nadamo se da će ove strože kazne delovati preventivno i da će se prosvetni radnici konačno osećati sigurno na svom radnom mestu.
Komentari (0)