Istraživači s Univerziteta u Finskoj pratili su nekoliko godina sedam hiljada žena sa stabilnim ritmom spavanja. Kod onih između 35 i 40 godina koje su spavale manje od šest sati zabeležen je veći broj tumora nego kod onih koje su noću spavale sedam sati. Još veća razlika pokazala se kod onih koje su velike spavalice, to jest spavaju i po devet sati. Kod njih je zabeležen još manji broj obolelih.
POTVRĐENA VEZA
Smatra se da malo sna, zbog čega dolazi do nedovoljne proizvodnje melatonina, izaziva nedostatak kontrole malignih ćelija.
U prilog ovoj teoriji govori i studija objavljena u časopisu “Epidemiolodži”. U njoj su ispitanice bile medicinske sestre, to jest osobe koje, zbog prirode posla, nekoliko puta nedeljno ne spavaju noću. Studijom je bilo obuhvaćeno preko 100.000 žena koje nisu u menopauzi, a koje je pratio tim stručnjaka sa Medicinskog fakulteta “Harvard” u Bostonu. Kod medicinskih radnica koje više od 20 godina imaju noćna dežurstva zabeležen je veći broj tumora nego kod onih koje nisu imale noćna dežurstva.
HORMONSKI KLJUČ
Da li je uloga melatonina toliko značajna? Jedno istraživanje bavilo se upravo ovim pitanjem. Laboratorijskim životinjama, koje su imale hepatom (tumor bubrega) ili tumor mlečnih žlezda, ubrizgavana je krv žena koje mnogo spavaju, što znači da je krv bila bogata melatoninom. Kod tih životinja primećen je usporeni razvoj tumora. Sasvim suprotan rezultat dobijen je kada je životinjama davana krv istih tih žena, ali pošto im je uskraćivan san (budili su ih noću i izlagali jakoj svetlosti 90 minuta).
Komentari (0)