Priprema za dolazak bebe uglavnom se svodi na to da naučite kako da je presvučete, kako da je uspavati, pripremate se za izvesne neprospavane noći, za neutešan plač dok ne saznate šta joj je i slično. A da li se pripremate i za neke sitnice – koje su zajedničke svim bebama?
Foto: Freepik
Ne možete znati da li će vaša beba imati grčeve – kao što to veliki broj beba ima. Ne možete predvideti ni to kada će početi da spava celu noć, kao ni to – da li ćete uspeti da je dojite, da li će hteti cuclu ili nešto tome slično. Ipak, postoje stvari na koje se možete pripremiti – iako su uglavnom u pitanju sitnice koje će ubrzo postati deo vaše svakodnevice sa bebom.
Šta je zajedničko svim bebama?
Bez obzira na to kad su rođene, kog su pola, u kom delu sveta odrastaju i ko su joj roditelji – nešto je ipak zajedničko svim bebama ovog sveta:
1. Često štucaju – bebama se često dešava da se nagutaju vazduha dok sisaju ili piju mleko na flašicu, što je razlog za često štucanje. S obzirom na to da je to jedini način na koji unose i tečnost i hranu – nije ni čudo što se štucanje tako često dešava.
Foto: Freepik
2. Pilje bez treptanja – bebe gledajući okolinu uče i upijaju nove stvari. Tako što se zagledaju u vas pritom netrepćući – upoznavaju se sa načinom na koji vi izražavate emocije i to pokazujete facijalnim ekspresijama. Osim toga, bebe se često zagledaju u lice nepoznatih osoba jer pokušavaju da shvate da li su u opasnosti, odnosno – da li je to osoba od poverenja (kao što je slušaj sa već pozantim licima iz okruženja) ili ne.
3. Vole da im se čita – nikad nije previše rano da krenete da čitate bebi. One vole da slušaju, a čitajući knjige (zajedno sa bebama) uvodite bebu u govor i polako je učite prvim rečima. Osim toga, gledajući u šarene stranice (kakve su najčešće knjige za decu) – bebe razvijaju i druge veštine, kao što je zapažanje, povezivanje pojma i reči i slično.
4. Često zvuče kao da im je zapušen nosić – zbog toga što je sve na bebama malo, mali je i nos i nosni kanali, zbog čega često mogu zvučati kao da im je nosić zapušen, iako to nije slučaj. Ovo se posebno dešava kada beba spava, ali nemojte o tome previše brinuti. Ipak, ako vam zvuči kao da beba ne može neometano da diše – obratite se pedijatru za savet i pomoć.
5. Mogu da pocrvene u licu kada kake – nije lako biti beba, pa tako nije lako ni biti beba dok kaki. S obzirom na to da su još uvek nejake, i naprezanje dok kake može za njih predstavljati preveliki napor, zbog čega će i pocrveneti u licu.
6. Spavaju puno – ali u kraćim intervalima – nemojte se začuditi kad čujete da bebe u početku provode veći deo dana spavajući, nego što su bude, čak iako se to vama ne čini tako jer se beba stalno budi i ne spava u većim vremenskim intervalima. S obzirom na to da im je potrebna hrana na svaka 3 sata (što se vremenom menja), bebe će se buditi zbog obroka, a vremenom će se period budnosti produžavati.
7. Brzo im rastu nokti – još jedna od neverovatnih stvari – rast noktiju kod beba. S obzirom na to koliko su sićušni nokti na tim malenim prstima, svaki milimetar nokta se lako primećuje i potrebno ga je odseći kako se beba ne bi ogrebala. Ovo je jedna od najstresnijih aktivnosti za mnoge roditelje, iako se dešava gotovo svakog dana.
View this post on Instagram
Komentari (0)