Nije nikakva novost da braća i sestre često upadaju u međusobne svađe. Mnogi stručnjaci smatraju da je to čak i zdravo, ali da je ipak važno i da znaju kako da “izađu” iz tih konflikta. Kako razrešiti ove svađe i sprečiti da se ponavljaju? Pitanje je koje roditelji koji imaju više dece često sebi postavljaju.
Svakako rešenje nije da budete večiti sudija, niti da stajete na nečiju stranu – jer to može biti samo zamka (u koju roditelji neretko i zapadaju). Ovih sedam saveta će vam sigurno pomoći da smanjite potrebu i želju svoje dece da se svađaju, ali i da ih naučite kako da se pomire i reše svoje probleme bez svađe.
1. “Nacrtajte” im dobar primer
Većina dece u crtanim likovima vidi svoje idole. Na njih se ugledaju i njima se dive. Zašto ne biste iskoristili to kako biste im najlakše objasnili zašto je važno da se ne svađaju sa svojom sestrom ili svojim bratom stalno.
Mnogi crtani likovi imaju i braću ili sestre i sa njima se često nađu u različitim situacijama, pa se tako i posvađaju i naljute jedni na druge – ali se na kraju i pomire. Približite im ove primere koji su im poznati i pokažite na šta još treba da se ugledaju kod svojih idola – bar kada je u pitanju odnos sa braćom/sestrama.
2. Neka sami izaberu kaznu
Deca moraju da znaju da ružno ponašanje snosi posledice. Kako to ne bi shvatili kao vaš lični gnev ili nameru da se osvetite – omogućite im da sami izaberu svoju kaznu. Ideja je da u jednu posudu/teglu ubacite papiriće na kojima će biti ispisani neki zadaci ili kazne. Svaki put kad se deca posvađaju, a ne izmire se sami – moraju da izvuku po jedan papirić i ispune ono što je zadato. Fer i pošteno, zar ne? A lekcija naučena!
3. Dajte im neki zajednički problem/zadatak
Kada primetite da se deca svađaju, nemojte odmah “ukočiti” da rešavate uzrok problema i svađe, to je svakako nešto što bi trebalo da nauče da rešavaju sami. Svakako se neće pomiriti u jeku svađe, niti će primetiti da to što rade nije u redu. Za početak trebalo bi da se primire. A kako to postići?
Jedan od najjednostavnijih način da primirite decu, a da se pritom uopšte ne umešate u njihovu svađu, jeste – da im date zajednički zadatak ili da pred njih stavite neki njihov zajednički problem koji samo složni mogu rešiti. Kada se bace na zadatak – zaboraviće i da su se svađali i da je problema ikad bilo i nastaviće nakon toga kao i pre svađe.
4. Češće ih nagrađujte za to što su bili dobri
Ako želite decu da naučite da se lepo ponašaju – oni prvo moraju da znaju šta to znači. Trebalo bi da više pažnje obraćate na to šta je lepo ponašanje i da ih češće pohvalite ili nagradite kad se tako ponašaju. Naravno, kada na red dođe kazna za ružno ponašanje – biće im mnogo jasnija razlika između dobrog i lošeg ponašanja, kao i posledica.
5. Započnite porodične planove
Mnoga deca se raduju aktivnostima u kojima učestvuje cela porodica. Na ovaj način svi članovi imaju priliku da se još bolje povežu, da uživaju u zajedničkom vremenu i stvaraju nove, lepe uspomene. Zašto to ne bi bilo i češće?
Kada primetite da se deca ne slažu i da se učestalo svađaju – započnite sa porodičnim planovima. To ne mora biti ništa veliko – dovoljno je i izlet ili piknik za vikend u šumi, odlazak na bazen, popodnevna šetnja gradom i omiljeni sladoled… Bitno je da na tome radite zajedno i da svako iznese svoje mišljenje, a kada dođete do kompromisa – da to i ispunite.
6. Posvetite im više pažnje – posebno
Deca se neretko svađaju među sobom i iz ljubomore. Ako neko dete oseti manje ljubavi i naklonosti od roditelja nego što misli da treba ili mu je potrebno, može postati ljubomorno na drugo dete – i tu nastaje konflikt koji se rešava samo na jedan način.
Kako bi se sprečili napadi ljubomore između dece, veoma je važno da provodite dovoljno vremena i redovno sa svojom decom – posebno. Dajte svakome od njih posebnu pažnju i odvojte vreme samo za vas dvoje/dvojicu/dve. Na ovaj način deca će se osećati posebno (kao što i jeste), bez potrebe za ljubomorom.
7. Zadajte im da pišu o svojim osećanjima
Nakon svađe – zadajte deci da napišu svoja osećanja u obliku pisma. Na ovaj način naučiće da verbalizuju ono što osećaju, a vremenom će im biti jasnije zašto i šta zaista osećaju. Ovo je odličan put do emocionalne zrelosti u kasnijim godinama, a u ovom periodu – pomoći će im da se suoče sa onim što osećaju i da se toga ne stide, ali da znaju da neke stvari moraju da isprave kod sebe.
Osim toga, ona deca koja ne vole da pišu ili im se ne dopada da se na ovaj način izražavaju – možda će češće birati način da izbegnu svađu sa bratom/sestrom, pa će vremenom naučiti i šta znači kontrolisati svoje emocije i svoje ponašanje u afektu.
Komentari (0)