Puno je toga što treba razmotriti pre nego što odlučite da imate decu i to nije odluka koja se donosi tek tako. To je nešto o čemu treba dobro promisliti zajedno sa partnerom, izvagati sve činjenice, pa tek onda konačno presuditi.
A šta o tome kažu stručnjaci? Osim onog što većina zna, a to je da partneri treba da imaju iste želje i da se slože oko ove odluke, ona sa sobom povlači i druga pitanja. To su zdravlje, finansijska situacija, mesto prebivanja i mnoge druge.
Na osnovu toga, formirana je lista od pet znakova koji pokazuju da ste spremni za bebu i pet koji dokazuju da još uvek nije došlo to vreme.
Foto: Freepik
5 znakova da ste spremni
Razumete i prihvatate odgovornost
Vaspitavanje dece sa sobom nosi puno odgovornosti, te partneri pre svega treba da budu toga svesni i spremni da budu fleksibilni. To podrazumeva promene u rasporedu i tiče se vremena, finansija i sopstvenog vremena. Glavno pitanje je da li ste spremni da se prilagodite detetovim potrebama.
Ne osećate da samo precrtavate jednu obavezu
Mnogi parovi naprosto osećaju da „moraju” da imaju decu i da je to jedna stavka na spisku obaveza koju treba precrtati. To kasnije može dovesti do mnogih problema. Ukoliko ne osećate da morate, već zaista želite da imate bebu, to je znak da ste spremni.
Oboje ste zdravi
Trudnoća i roditeljstvo imaju zdravstvene implikacije, tako da je zdravlje potencijalnih roditelja jedno od glavnih pitanja. Morate biti svesni svog stanja i značaja zdravlja, a ukoliko već radite na tome da ga unapredite kako biste dobili bebu, to je još jedan dokaz da ste spremni.
Vaša veza je stabilna
Osim što oba partnera treba da žele dete, važno je i sveukupno stanje u kome je njihova veza. Stabilnost, razumevanje i ljubav su važni i kada je tu samo dve osobe, a naročito kada dođe i dete. Ako se razumete i slažete, to je preduslov za zdravu sredinu za bebu.
Shvatate da će vaše dete biti sopstvena osoba
Biti roditelj znači i razumeti da će vaše dete samo donositi sopstvene odluke i biti spreman da ga prihvatite bez obzira na sve. Vi želite da date sve od sebe da mu pomognete, ali znate da će imati slobodnu volju i samo donositi odluke, i to vam je normalno i očekivano.
Foto: Freepik
5 znakova da je (možda) rano
Ne osećate se dovoljno zdravim
Godine i priroda nažalost igraju veliku ulogu u zdravstvenim situacijama povezanim sa trudnoćom i porođajem, te morate biti svesni toga da li ste spremni na to ili ne. Ako imate neke druge nerešene zdravstvene brige, ne bi trebalo da se upuštate tek tako u dobijanje dete.
Vaša veza nije sigurna
Ima puno parova koji misle da će dete spasiti njihovu vezu koja ne stoji najbolje, ali to nije način na koji to funcioniše. Umesto da očekujete da dete bude spasilac, ono treba da dođe u zdravu i prijatnu atmosferu.
Osećate pritisak da imate dete
Dobro je zapitati se koliko zaista želite da imate dete, a koliko osećate pritisak sredine, godina, partnera… Biologija je važna, ali ako je jedini razlog za dobijanje deteta pritisak i niste sigurni da to zaista želite, velika je verovatnoća da je odgovor ipak negativan.
Želite da vas dete upotpuni
Vaspitavanje deteta sastoji se od pravljenja zdrave atmosfere prepune podrške i ljubavi i važnije je šta će dete dobiti od toga, a ne vi. Neispunjene želje nisu dobar razlog za dobijanje deteta i ne treba da očekujete da živite kroz njega i da vas ono ispuni i ispravi vaše greške. Ovo je povezano i sa prethodnom stavkom.
Imate finansijskih problema
Finansijske implikacije su veoma važne pre ove odluke i ako ne stojite baš najbolje sa novcem, verovatno nije pametno proširivati porodicu. Treba razmisliti o tome šta će sve detetu biti potrebno i koliko će to koštati, pa samim tim da li vi možete to uklopiti u budžet.
Izvor: citymagazine.danas.rs
Komentari (0)