Sigurno ste čule od svojih poznanica ili bližnjih da su prilikom porođaja na kraju završile na carskom rezu jer se beba jednostavno zaglavila i nije mogla napolje vaginalno.
Da li se zapravo i koliko se beba zaglavi na porođaju?
Dok postoje neke situacije u kojima bebe ne mogu da navigiraju put do pelvisa i tako se zaglave, u suštini je ovakav ishod vrlo redak.
Postoji nekoliko načina uz pomoć kojih možete pomoći vašoj bebi da se ne “zaglavi” u pelvisu:
1. Bebina pozicija
Pred kraj trudnoće, bebe naginju glavu ka dole spuštajući bradu čak do grudnog koša kako bi uskoro bile spremne da izađu.
To je poznato kao occiput anterior pozicija
Ova pozicija znači da je najmanji deo bebine glave spreman da vodi put kroz serviks do pelvičnog otvora.
Za vreme porođaja ovo je najefikasnije pozicija za bebu koja se rotacijom kroz pelvis izvlači napolje.
Ako bebina glava nije u optimalnoj poziciji kada porođaj počne, onda postoji mogućnost da se ona pri izlasku zaglavi. U suštini i pre nego što se približite terminu na jednom od poslednjih pregleda vaš ginekolog će utvrditi i poziciju bebe.
Iako je ovo idealna pozicija za porođaj, ne mora da znači da beba ne može izaći i u nekoj drugoj situaciji ili pozi.
Foto: momjunction.com/ Položaj glava na dole
Bebe već tokom samog porođaja menjaju položaj, od onog kičma – o kičmu položaja, do tog sa glavom na dole. Veoma je retko da je bebina glava sa strane, a ne na dole.
U većini slučajeva, bebe će pronaći svoj način da dođu u najbolji položaj za izlazak.
Postoji i mogućnost ukoliko porodilja može slobodno da se pomera da ujedno iskoristi tehnike koje će omogućiti više mesta u pelvisu koje će podstaći bebu da se pomeri u odgovarajući položaj.
Kada žena iskusi neregularne kontrakcije koje su nastale zbog lošeg položaja bebe, lekar tada može predložiti veštački oksitocin koji bi povećao snagu kontrakcija.
Nažalost, ovo može pogurati bebu u položaju u kojem se nalazi čime se sprečava mogućnost da ona sama promeni položaj i tako se zaglavi u pelvisu. U tom slučaju se pribegava epiziotomiji forcepsa ili carskom rezu.
Položaj porodilje
Položaj koji žena odabere tokom porođaja igra važnu ulogu i toke koliko će položaj trajati. Efikasno pronalaženje pozicije može pomoći i bebi da se poravna u skladu sa tim. Stajanje, ili pozicija čučnja na rukama i kolenima mogu otvoriti pelvis čak do 30 procenata!
Lagana šetnja ili pak hodanje na kolenima mogu bebi pružiti prostor da se sama pomeri u odgovarajući položaj.
Sve u svemu, uviđate važnost aktivnog porođaja.
Nažalost u Srbiji ali i u mnogim drugim bolnicama žene ne mogu da biraju položaj u kojem će se poroditi. Većina ih to uradi iz kreveta ležeći ili sedeći. Ove pozicije sprečavaju ženu da radi sa njenim telom i sa samom bebom.
Epidural na porođaju
Epidural obezbeđuje olakšavanje od bolova, ali i gubljenje osećaja u donjem delu tela. Upravo zbog takve situacije ne možete ni da radite sa svojim telom pa ukoliko se beba zaglavi, izvestan je carski rez, kidanje perineuma pa i epiziotomija.
Žene koje primaju epidural ne osećaju noge, zbog čega ne mogu da nađu pogodan poožaj za bebu koja tek treba da izađe.
Velika beba i distorcija ramena
Jedan od najčešćih razloga zbog kojih se ženama indukuje porođaj nakon 40 nedelja povezan je sa sumnjom da je beba velika (makrosomija).
Velika beba donosi brigu o distorciji ramena što se dešava kada je beba previše velika i biva zaglavljena u pelvisu. Iako je distorcija retka, dešava se u 1.2 odsto slučajeva.
Veličina i težina bebe se ne može tačno odrediti pre porođaja. Mnoge žene su imale indukovan porođaj upravo jer im je rečeno da su bebe prevelike i da to može da izazove distorciju ramena kod bebe.
Ali, i sama indukcija može da izazove situaciju u kojoj će se beba zaglaviti jer su kontrakcije prejake.
Problem sa pelvisom
Lekari tvrde da se bebe zaglave u pelvisu jer je kod nekih žena ono jednostavno drugačijeg oblika ili nije dovoljno veliko. U svakom slučaju, ako se i utvrdi da beba zapravo ne može da prođe, zakazuje se carski rez.
Kako sprečiti da se beba zaglavi?
Najbolji način da se beba podstakne na brz izlazak jeste uz pomoć samog položaja žene na porođaju. Izbegavajte položaje koje ne prkose gravitaciji. Čučite dok se porađate, tako će beba biti dodatno podstaknuta da se pomeri u odgovarajuću poziciju.
Ako je vaša beba uporna u neodgovarajućem položaju, nemojte brinuti. Većina beba se namesti za porođaj već tokom samog čina.
Komentari (0)