Da li ste do sada uočili da je najbolja „učionica” za vaše dete upravo ona koja je u vašem domu? I ne, ne mislimo na ono konvencionalno, školsko, obavezno učenje. Ne… Govorimo o tzv. „školi života”, odnosno učenju i sticanju veština na osnovu iskustva. U tom smislu, kuhinja bi mogla da bude idealan centar za takav vid učenja.
5 razloga zbog kojih bi deca trebalo da kuvaju
Izvor: Bebac.com
Neke studije su utvrdile da prilikom učenja neke nove činjenice ili veštine na praktičan način usvajamo čak 75% informacija koje čujemo i vidimo. Poređenja radi, sedenjem u učionici i pasivnim učenjem deca zadržavaju svega 20 procenata novih informacija.
Priprema hrane i kuvanje jedna je od najkorisnijih veština, ali za to vam treba mnogo strpljenja, taktike… I da, naravno da će biti nereda, ali priprema hrane s decom je jedinstveno iskustvo kroz koje deca prolaze i iz kojeg mogu mnogo toga da nauče i da primene kasnije u životu u nekim drugim sferama.
Foto: Freepik
Portal Goodnet.org izdvojio je pet dobrih i korisnih razloga zbog kojeg bi vaša deca trebalo da se uče kuvanju.
1. Razvoj fine motorike
Deca do 18 meseci mogu da pomognu u kuhinji, a uz pomoć i nadzor, čak i mališani mogu rukovati noževima. Kuhinjske aktivnosti koje će pomoći u razvoju mišića na prstima, palcu i rukama su ljuštenje krompira ili jabuka, seckanje, mešanje, posipanje, mešenje testa, ceđenje limuna, mazanje, mućenje jaja…
2. Rešavanje matematičkih i drugih problema
Ako sledite recept, vaša deca mogu da nauče kako da precizno izmere sastojke i izmere ih. Većina recepata ima razlomke (polovina, trećina, litra i po mleka, npr.)… Neki recepti će zahtevati pretvaranje jedinica za merenje. Ako pravite veću količinu od propisane receptom, učiće proporciju. Mlađa deca mogu da uče da sortiraju pasulj prema boji, testeninu ili povrće prema obliku i veličini, da postavljaju odgovarajuće poklopce na posude za skladištenje hrane i slično.
Foto: Freepik
3. Vežbanje čitanja
Vaša deca mogu da najpre naglas pročitaju recept, a onda da od njih tražite da vam objasne određene pojmove, bilo da su im manje ili više poznati. Možete, zatim, da im objasnite nove reči i zamolite ih da to napišu. Mlađa deca mogu da sortiraju začine ili namirnice prema azbučnom ili abedecednom redosledu.
Dok prelistavaju kuvar, možda će „pokupiti” i neke francuske ili italijanske termine za kuvanje, što je lep uvod u sledeću prednost kuvanja.
4. Krenite na put oko sveta
Kuvanje je i međunarodna avantura, ako pripremate hranu nekih drugih naroda ili novih kultura. Izaberite zemlju, a zatim izvadite atlas ili globus i zamolite decu da je lociraju na mapi. Saznajte o jeziku koji se tamo govori, geografiji, klimi, valuti i kulturi ovog mesta.
Foto: Freepik
Zatim, prikupite i izdvojte potrebne sastojke i počnite da kuvate. Dok se hrana nalazi u rerni ili kuva na šporetu, zamolite svoju decu da nacrtaju zastavu zemlje. Kad servirate obrok, ponesite zastavu na sto i pregledajte šta su vaša deca naučila.
Otkrivanje novih ukusa i stranih kultura proširiće im um.
5. Pretvorite svoju kuhinju u naučnu laboratoriju
Kada izvadite sastojke, pitajte svoju decu odakle dolazi ta hrana, kako izgleda biljka ili životinja od koje potiče određeni sastojak. Možete da iskoristite ovu priliku da naučite svoju decu o nutritivnim vrednostima sastojaka. Ili, na primer, možete da zasadite seme peršuna, pasulja, šargarepe i da stavite kraj prozora. Kada nikne, deca će biti oduševljena. Ako pravite domaći majonez, deci možete da objasnite kako reaguju ulje i voda jedno s drugim.
Razvoj deteta prema uzrastu >>
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)