Sezona prehlade i gripa je uvek izazov za mnoge roditelje. S obzirom na to da je vaše dete svakodnevno u kontaktu sa decom u vrtiću ili školi neretko će se dešavati da kući dođe slinavog nosa, sa kijavicom ili čak temperaturom. Ovakva situacija svakako može poremetiti sve vaše planove, a da ne pričamo o tome da vas može dodatno zabrinuti.
Foto: Freepik
Dobar san i zdrava ishrana jesu kamen temeljac na kojem se gradi jak imuni sistem. Baš iz tog razloga preporučujemo vam određene recepte i namirnice koje mogu da spreče pojavu virusa ili – ako je dete već bolesno, da mu pomognu da se oseća bolje i brže savlada simptome.
Pročitajte koji su prirodni lekovi za izbacivanje šlajma
Domaća pileća supa
Studije pokazuju da čisti nazalne prolaze i začepljenost bolje od drugih vrućih tečnosti. Takođe ima antiinflamatorni efekat koji može pomoći pri rešavanju prehlade.
Piletina u pilećoj supi takođe sadrži aminokiselinu cistein. N-acetil cistein, oblik cisteina, razbija sluz i ima antivirusno, antiinflamatorno i antioksidativno dejstvo.
Domaća pileća supa napravljena od kostiju takođe je bogata kolagenom i hranljivim materijama koje mogu pomoći u podsticanju oporavka.
Beli luk
Svakodnevni unos manje količine belog luka može mnogo značiti za jačanje imuniteta. Ukoliko vam smeta miris koji ostaje nakon jela, probajte da ga dodajete u kuvanu hranu koju spremate tog dana. Na taj način ćete smanjiti prisustvo jakog mirisa, ali je najbolji savet jesti ga u sirovom stanju jer su tada njegovi plemeniti sastojci prisutni u najvećoj koncentraciji.
Foto: Freepik
Dodavanje belog luka u hranu kada ste bolesni može dodati ukus i učiniti vašu hranu još efikasnijom u borbi protiv simptoma prehlade ili gripa.
U mnogim studijama, ali i svakodnevnoj primeni pokazalo se da beli luk ima antibakterijski, antivirustni i antifugalni efekat.
Đumbir
Namirnica koja ima veoma široku primenu u biljnoj medicini, ali i kao kućni lek. Đumbir je jedan od najboljih prirodnih lekova koji pomažu pri ublažavanju simptoma prehlade i gripa. Naročito se preporučuje ukoliko osećate mučninu tokom prehlade, ali i trudnicama za olakšavanje simptoma mučnine, u manjim količinama.
Foto: Freepik
Možete ga koristiti u svežem obliku tokom kuvanja, a često se preporučuje da skuvate i malo čaja od đumbira.
Med
Nauka je dokazala da med sadrži puno hranljivih materija i da pored svojih antiinflamatornih svojstava, može olakšati kašalj kod dece. Izuzetno je dobar u jačanju imuniteta, a naročito u borbi sa virusima i bakterijama. Izuzetno je bogat antioksidansima, a vrlo ga je lako dodati u različitu hranu ili napitke koje svakodnevno koristite i mnogo bolji dodatak čajevima i kolačima umesto šećera.
Foto: Freepik
Med se ne preporučuje davati deci koja su mlađa od godinu dana
Pročitajte koju hranu treba izbegavati do 36. meseca života
Bundeva
Odlična je za pravljenje potaža koji ćete i vi i vaša deca voleti. Ne samo da ima prelepu boju, već ujedno veoma prija tokom hladnih jesenjih i zimskih dana. Potaž možete napraviti gušći ili ređi dodavanjem vode, u zavisnosti od toga kako ga više volite.
Foto: Freepik
Ukoliko odlučite da pravite potaž od bundeve, pored ovog povrća možete staviti i šargarepu, celer, beli luk i da dodate začine koje volite. Nakon što se sve to skuva možete ručnim mikserom izblendati i napraviti kompaktnu smesu.
Izuzetno je bogata vitaminima, kao što su vitamin C, B1, B2, B3, B6, a sadrži i niacin i folnu kiselinu. Sastoji se od 90% vode i gotovo je bez bilo kakvih masnoća.
Bundeva – savršena jesenja namirnica – kako se koristi
Komentari (0)