Bez obzira na to da li imate spavalicu ili noćnu pticu – sve bebe u nekom periodu ili povremeno imaju problema sa uspavljivanjem. Odnosno – taj problem imaju roditelji koji pokušavaju da ih uspavaju.
Foto: Freepik
Postoji niz načina da uspavate bebu, a sve počinje od priprema atmosfere u sobi (odgovarajuća temperatura, muzika, neki šum ili tišina, svetlo ili mrak), preko tehnika kojima se koristite da biste što pre uspavali bebu – u rukama, nosiljci, u krevecu i slično. Svaki roditelj koji se do sad susreo bar jednom sa težim uspavljivanjem bebe zna da ne postoji jedinstveno rešenje, ali da je svaki savet zlata vredan.
Jednostavne tehnike za uspavljivanje bebe
1. Pogled iznad horizontalnog nivoa očiju
Foto: Brightside
S obzirom na to da su bebe jako radoznale i sve ih interesuje, sve im je novo i stalno razgledaju oko sebe – to ih često i drži budnim. Umesto da pustite da beba razgleda okolo, nađite način da se beba fokusira samo na jednu stvar. Pokušajte da “naterate” bebu da gleda u jednu određenu stvar, da li je to nešto na vašoj majici dok je nosite ili je to vaš pogled – nije važno, bitno je da to u šta gleda beba bude iznad njenog nivoa očiju, odnosno da gleda gore. Na ovaj način će se bebine oči brže “umoriti” i videćete kako lagano sklapa oči i tone u san.
Pročitajte i: On je TATA MATA za uspavljivanje: Pogledajte kako sve možete uspavati bebu (VIDEO)
2. Kruženje rukom oko glave
Foto: Brightside
Beba se umirila u vašem naručju ali nikako da zaspe? Probajte jednostavno da kružite vašom rukom oko njene glave ujednačenim tempom. Nemojte dodirivati bebinu glavu, već samo pravite krugove oko glave i preko lica. Postepeno usporavajte ritam kruženja i pratite kako se beba ponaša – ako je potrebno nastavite da kružite sve dok se bebine oči ne sklope.
3. Energično ljuljuškanje
Foto: Brightside
Dok držite bebu u naručju probajte umesto laganih pokreta levo-desno ili nunanja da kraćim, ali nežnim pokretima ljuljuškate bebu držeći je jednom rukom između nogu i za guzu. Energičnim mrdanjem ruke dobićete efekat ljuljanja u kolevci jer će beba imati osećaj dezorijentacije, ali sa još boljim rezultatom – jer će beba na ovaj način ubrzo utonuti u dubok san.
4. Kombinacija tehnika
Foto: Freepik
Najbolje poznajete svoju bebu i njeno ponašanje kada je vreme za spavanje. Ukoliko se lako umiri, ali teško uspava – kombinujte drugu i treću tehniku kojima ćete ubrzati taj proces uspavljivanja nakon što je beba već “na pola puta”. Međutim, ako je bebi teško da se umiri i radoznalost joj “ne da mira”, onda pokušajte sa kombinacijom prve i druge ili treće tehnike, jer kada uspete da je umirite i naterate da se fokusira samo na jednu tačku – lakše ćete je uspavati i brže će upasti u duboki san.
Komentari (0)