Dve velike promene koje su nedavno uvedene u naše društvo, i jedna koja nas očekuje ovog leta, imaju veliki potencijal da promene živote žena u Srbiji nabolje. Evo šta bi tu trebalo da znate i kako i vi možete da pomognete!
Nasilnik mora iz kuće
Da bi žrtve porodičnog nasilja prijavile maltretiranje, borba protiv zlostavljanja mora da ima podršku društva, ali i zakona. Iza toga treba da stane cela zajednica. I zato je donet novi zakon o sprečavanju nasilja u porodici, koji će se primenjivati od 1. juna ove godine i koji će ugroženim ženama da garantuje veću sigurnost.
Taj zakon obavezuje policiju da izađe na lice mesta istog trenutka kada dobije prijavu od bilo koga da je izvršeno nasilje u porodici i da spreči nasilje i napravi procenu rizika da li nasilje može da eskalira. U skladu s tom procenom, policija bi trebalo da gotovo obavezno udalji nasilnika, a imaće i mogućnost da ga liši slobode i odredi mu zadržavanje od 48 sati.
Kako vi možete da pomognete: Uvek se setite da je ugroženoj ženi, ali i vama koji eventualno živite u blizini tog siledžije, u interesu da nasilje bude prijavljeno. Porodično nasilje nije nešto što se rešava ”unutar porodice”. I vaša bezbednost može biti u pitanju ako se ne reaguje na vreme!
Odzvonilo je nesavesnim očevima
Posle razvoda, kao da sam raskid braka nije dovoljan stres za celu bivšu porodicu, sledi borba za – opstanak. Ogroman je broj dece koja u Srbiji ne dobijaju alimentaciju od očeva. Teško je izračunati koliki je tačno, jer neki roditelji s vremena na vreme uplaćuju novac kako bi zamazali oči majci, ali i sistemu.
Kada već znaju da će biti utuženi za alimenatciju, mnogi očevi sakriju pokretnu i nepokretnu imovinu, kao i novčane prihode kako bi suma za nadoknadu bila što manja. A onda se događa da nema ni tog novca. Žena i deca? Ponovo nezaštićeni, prepušteni da se sami snalaze i bore.
Zato je delotvorno rešenje za ovaj problem uključivanje institucije izvršitelja. Majkama je nedavno omogućeno da imaju pravo da sa presudom, kojom je utvrđen iznos alimentacije, angažuju sudske izvršitelje koji će pronaći najefikasniji način za izmirivanje obaveza. To može da bude administrativna zabrana na plati ili penziji ili prodaja pokretne ili nepokretne imovine.
Kako vi možete da pomognete: Nesavesnim platišama je možda odzvonilo, ali mnoge majke verovatno još nisu obaveštene o ovome. Ako poznajete neku od njih, uputite ih da je moralna dužnost očeva i zakonska obaveza, te da žena sada ima način da uz pomoć države zaštiti prava svoje porodice.
Finansijska nezavisnost
Koliko puta smo se suočavali s podacima da žene primaju manje plate, da sporije napreduju i da zbog majčinstva ne mogu da dobiju priliku za posao? A gde je tu tek mesto za samostalni biznis? Kada gledamo žene u inostranstvu, čini nam se da je takav vid poslovanja daleko od nas. Ali nije.
Razvija se, i reči “žena preduzetnica” se sve češće čuju. Ta slika će se još menjati nabolje.
Država daje impulse i ženskom preduzetništvu kroz povoljnije kredite Fonda za razvoj. Primera radi, samo u prošloj godini Fond je dodelio bespovratna sredstva u iznosu od ukupno 15 miliona dinara za preduzetnice, osnivačice preduzetničke radnje, ili privredne subjekte u kojima žena ili vise njih imaju većinsko vlasništvo i istovremeno obavljaju rukovodeću funkciju.
Kako vi možete da pomognete: Ohrabrujte preduzetne žene u vašoj okolini da uzmu svoju finansijsku sudbinu u svoje ruke. Nemojte ih unapred kritikovati, obeshrabrivati ili, ne daj bože, objašnjavati da je ”ženi mesto u kuhinji”.
Došla su druga vremena!
izvor: zena.blic.rs
Komentari (0)