Međunarodni dan pažnje posvećene mucanju i govornim manama obeležava se 22. oktobra. Ovaj dan se obeležava od 1998. godine, a sa njim se želi javnosti približiti i pojasniti problem mucanja i ostalih govornih mana.
Cilj je upoznavanje javnosti o tome da se osobe koje mucaju ili imaju govornu manu ne smeju omalovažavati, jer to za njih ne predstavlja samo poremećenu govornu tečnost već i brojne negativne osećaje vezane uz govorne situacije.
Mucanje je poremećaj govora u kojem je normalan tok govora prekinut čestim ponavljanjem ili produživanjem govornih zvukova, slogova ili reči ili osoba ne može početi govoriti reč.
Dečaci više mucaju od devojčica
Pogađa osobe svih uzrasta, ali najčešće dece u dobi između drzge i šeste godine. Dečaci češće mucaju nego devojčice. Većina dece ipak preraste mucanje te se procenjuje da manje od jedan odsto odraslih muca.
– Najbolja prevencija je rana logopedska intervencija tokom detinjstva – kaže logoped Dragana Filipović i dodaje da roditelji koji primećuju zastajanje i zapinjanje tokom govora deteta ili ponavljanje prvih slogova reči (ba-ba-banana), neka se jave logopedu zbog sprečavanja daljeg produbljivanja problema.
Ističe da se oko pet odsto dece susreće sa ovim izazovom u razvoju govora, a zanimljivo je da se mucanje javlja čak četiri puta češće kod muške populacije nego kod ženske.
Pročitajte još:
Razvoj govora do godinu dana >>>
Razvoj govora do šeste godine >>>
Kako prevazići mucanje >>>
Komentari (0)