Zima i snežni dani savršeni su za zabavne porodične trenutke. Zimsko vreme jedno je od lepših trenutaka svake porodice, bilo da sa decom idete na grudvanje, sankanje ili lenčarite sklupčani u omiljeno ćebe dok gledate crtaće.
Foto: Freepik
Ukoliko ste jedna od aktivnih porodica i vreme provodite na snegu evo saveta kako da deca tokom zime adekvatno oblačite, ali i kako da brinete o njihovom zdravlju i bezbednosti tokom zimskih dana.
Kako obući decu tokom zimskih dana
Roditelji manje dece i beba bi trebalo da:
1. Prilagode zimsku odeću dečijim uzrastu, što podrazumeva da manjoj deci i bebama obučete jedan sloj odeće više nego što oblačite sebi. Ovo ne podrazumeva dva debela džempera jedan preko drugog, već npr. majčicu ispod džempera. Bitno je da bebe odeća ne vređa, ne steže i da je uvek malo šira što će im omogućiti lakše pokrete.
2. Bebe ne treba da budu dugo na velikim hladnoćama. Ograničite vreme koje provodite napolju jer bebe i mala deca nemaju istu toleranciju na hladnoću poput odraslih.
3. Ne zaboravite zimski aksesoar – kape, rukavice i šal su obavezni.
Foto: Freepik
Jednostavni načini da izbegnete prehladu
Roditelji često misle da hladnoća izaziva prehladu, ali to nije istina. Prehlade uglavnom izazivaju virusi kojima smo više izloženi tokom zimskih dana. Tada se virusi lakše šire pogotovo u dečijim kolektivima, jer su tada deca u bližem kontaktu na zatvorenom prostoru.
Pročitaj još: Da li vaše dete ima prehladu ili grip?
Predupredite prehlade i grip kod dece tako što ćete:
4. Koristiti sapun i vodu za pranje ruku. Lepo je da su deca samostalna, ali ako pranje ruku se mora nadzirati. Roditelji često treba da operu ruke još jednom ako uvide da one nisu lepo očišćene.
5. Naučite ih da pokriju usta kada kijaju i kašlju. Pravilan način prekrivanja usta tokom kijanja i kašljanja je savijanjem ruke u laktu i kašljanjem u lakat.
6. Vakcinišite se. Ovo podrazumeva da dete bude vakcinisano po redovnom kalendaru vakcinacije i, uz savet lekara, dodatno vakcinom protiv gripa.
Foto: Freepik
Kako se da deca budu bezbedna tokom sankanja i kliskanja
7. Uvek nadzirite dečiju igru. Povrede mogu nastati brzo kada se deca sankaju zato je od velikog značaja biti u blizini.
8. Izbegavajte automobile i motorna vozila. Ponekada nizbrdice na kojima se deca sankaju nisu daleko od saobraćajnica, često nizbrdica na kojoj se deca sankaju izlazi na put što je posebno opasno.
Foto: Freepik
9. Neka se deca klizaju i sankaju “kako treba”. Noge ka napred, a ne glava – jedno je od osnovnih pravila bezbednog sankanja.
10. Igrajte se na bezbednoj čistoj površini bez ograda, velikog kamenja ili previše drveća.
11. Neka nizbrdica za klizanje ne bude previše strma.
Foto: Freepik
Kako biti bezbedan na skijama i snoubordu
12. Izbegavajte znojenje i obucite decu u slojeve.
13. Obavezno je da dete nosi kacigu – za sve zimske sportove kaciga je obavezna.
14. Zaštitite dečiju kožu od hladnih planinskih temperatura kremom za hidrataciju i onu protiv UV zračenja. Takođe kožu zaštitite rukavicama i potkapom.
15. Pre nego što deca izađu na stazu pogledajte kakvo će vreme biti tog dana. Ukoliko je temperatura ispod -17 stepeni nemojte izlaziti napolje.
Komentari (0)