Istina je da niko od nas ne može biti savršen, koliko god se trudili. Svi smo mi već pre čuli "Deca ne dolaze s uputstvima" ili "Ne postoje dva jednaka deteta"… Nikad nećemo moći predvideti svaku potrebu ili akciju našeg deteta i možda nećemo svaki put znati kako da reagujemo. I, naravno, grešićemo. Ali to je normalno. Kako onda da se ponašate i šta da činite kako biste svoje dete odgojili najbolje što možete?
1. Posvetite im dovoljno vremena
Čak i ako se radi o vremenu koje vama ne odgovara, ako vaša deca traže pažnju, to je zato što im je potrebna. Vaša su vam deca najvažnija, pa im posvetite sve vreme koje im je potrebno. Čišćenje ili peglanje može pričekati.
2. Držite se osnovnih pravila
Ako postavite previše pravila, stalno ćete biti u svađi. No ako postavite nekoliko osnovnih pravila, biće lakše sve ih upamtiti, a i držati ih se. Neka to budu zbilja važne stvari kao što su – da se govori istina, da se poštuju drugi i vodi računa o vlastitoj sigurnosti (neka steknu naviku da vam kažu kuda odlaze i jave se ako će zakasniti).
3. Nasmejte ih
Poškakljajte ih pre spavanja, napravite smešnu grimasu ili ispričajte smešnu priču o vremenima kad ste vi bili mali. Ovakvi trenuci druženja su neprocenjivi i za vas i za dete.
4. Nemojte raditi nekoliko stvari istovremeno
To je nemoguće. Pokušate istovremeno razgovarati telefonom, kuvati ručak i pomoći im sa domaćim zadatkom, i na kraju se sva spetljate i ništa ne napravite kako treba. I deca mogu u takvim situacijama loše da reaguju na pritisak i, takođe, da budu pod stresom.
5. Naučite ih da kažu "Hvala, molim i oprosti"
Ovo su osnove pristojnog ponašanja, no začudili biste se koliko ih roditelja zanemaruje. Najbolje ćete ih naučiti na vlastitom primeru. Vaša deca najviše imitiraju vas – pa se i vi ponašajte primereno.
6. Prekinite njihove svađe
Ako imate više dece, svađe su neizbežne. Ako ih ne mogu sami rešiti, odvedite ih na nekakvu aktivnost, šetnju ili kupanje. Deca, posebno dečaci, imaju potrebu da "izduvaju" višak energije. Ako se svađa dogodi u prodavnici, svakome dajte nekakav zadatak – da guraju kolica ili otu po nešto s police.
7. Nemojte previše očekivati
Ako su vam očekivanja previsoka i vi i vaša deca ostaćete nezadovoljni ako ih ne ispune. U redu je podsticati decu da razvijaju vlastite sposobnosti, no pazite da ne preterate jer bi to moglo da ima negativan uticaj na njih i mogli bi zbog osećaja da nisu uspeli da razviju manjak samopouzdanja.
8. Dajte im lepa sećanja
Godine prolete u trenu i pre nego što ćete se snaći, vaše će dete odrasti i napustiti vaš dom. Zato uživajte u vremenu koje sada imate. Nemojte se osećati da ih morate "mititi" skupim poklonima ili putovanjima. šetnja u parku, odlazak u lunapark ili igranje društvenih igrica kod kuće mogu biti prekrasna sećanja, bez da ste potrošili mnogo novca.
Recite im da ih volite – zvuči jednostavno, no mnogo dece to ne čuje svakog dana, čak nikada. I grlite ih, a ako su u fazi kad se ne žele maziti – ipak im podarite one dve čarobne reči. Jednog dana će to znati ceniti.
9. Dozvolite im da se uprljaju
Ako imate živo dete, znate da je neizbežno da će se uprljati. Umesto da se ljutite na njih, radije uzmite rezervnu odeću. No istovremeno mu objasnite da treba paziti na odeću i naučite ih da pospreme iza sebe.
10. Priuštite sebi trenutke odmora
Ostavite decu s osobom kojoj verujete, i učinite to barem na sat ili dva. To će ih učiniti samostalnijima, a vi ćete dobiti vreme samo za sebe, koje vam je u zaposlenom životu itekako potrebno.
11. Nemojte biti previše strogi prema sebi
Ako imate loš dan, samo se setite koliko su toga vaši roditelji "zeznuli". A vi ste preživeli i dosta dobro ispali. Podsetite se da se na greškama uči, a to onda i učinite i nemojte ih ponavljati.
12. Objasnite im koliko zarađujete
Objasnite im da ne možete udovoljiti svakom njihovom hiru, te koliko koštaju i obične svakodnevne stvari. Ovako ćete ih naučiti realnom životu, te ih naučiti kako da više cene stvari.
13. Nemojte vikati
Iznenadite ih i reagujte smireno. Mnogo su veće šanse da će vas poslušati ako im se smireno obratite nego urlate na njih.
14. Uspostavite kontakt očima
Kad ih zamolite nešto, uspostavite kontakt očima. Ovo je puno efektnije nego vikanje po kući ili stanu.
15. Nemojte zanovetati
Barem na jedan sat zaustavite se da negativno govorite o bilo čemu. To uključuje kritikovanje supruga, dece ili žalopojke o tome kako vam je bio težak dan.
Komentari (0)