Svetski dan bubrega obeležava se na inicijativu Međunarodnog društva za nefrologiju i Internacionalnog udruženja Fondacija za bubreg u više od 100 zemalja širom sveta.
Od 2006. godine obeležava se svakog drugog četvrtka u martu. Cilj obeležavanja ovog datuma jeste podizanje svesti o važnosti bubrega koji ima ključnu ulogu u održavanju života.
Slogan ovogodišnjeg Svetskog dana bubrega „Bubrezi su stari koliko i ti. Čuvaj svoje bubrege”.
Glavna funkcija bubrega je izlučivanje toksičnih produkata metabolizma i viška tečnosti iz organizma. Bolesti bubrega čine veliku grupu oboljenja, različitog uzroka, toka, kliničke slike i prognoze.
Važno je na vreme otkriti hronočne bubrežne bolesti
U našoj zemlji su se lekarima u svim službama domova zdravlja zbog oboljenja bubrega i mokraćnih puteva obratile 611.662 osobe, bolnički se lečilo njih 39.242.
Bolesti bubrega moguće je na vreme dijagnostikovati. Pregledom uzorka mokraće, krvi i krvnog pritiska mogu se otkriti rani znaci bubrežne bolesti.
Simptomi i znaci hronične bubrežne bolesti
Simptomi i znaci hronične slabosti bubrega se razvijaju postepeno i nisu specifični. Obično se osete tek kada nivo glomerularne filtracije bubrega opadne na vrednosti ispod 15 ml/min. Zatim javljaju se poremećaji mokrenja (učestalo mokrenje, smanjeno izlučivanje urina, bolno i otežano mokrenje, noćno mokrenje, nemogućnost mokrenja), promene u sastavu mokraće (bakterije, leukociti, krv, proteini, lipidi i kristali u urinu), bol (tup, oštar, povremen, kontinuiran, tipa kolike), otok (testati, generalizovani) i povišen krvni pritisak (bubrežnog porekla).
Osam zlatnih pravila za smanjenje rizika za razvoj bolesti bubrega:
– Budite fizički aktivni!
– Redovno kontrolišite nivo šećera u krvi!
– Kontrolišite krvni pritisak!
– Hranite se pravilno i održavajte normalnu telesnu težinu!
– Uzimajte dovoljne količine tečnosti!
– Prestanite da pušite!
– Ne uzimajte lekove koji nisu propisani receptima!
– Redovno kontrolišite bubrege ukoliko imate jedan ili više faktora rizika!
Komentari (0)