Od početka godine 11 žena je ubijeno u porodičnom i partnerskom nasilju, a 14 dece je ostalo bez majki.
To je izjavila Zorana Mihajlović, predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, posle uručenja ugovora za finansiranje projekata organizacija civilnog društva koje pružaju uslugu podrške SOS telefon.
Foto: Freepik
Ona je naglasila da samo zajedničkim radom borba protiv nasilja nad ženama može biti efikasnija, te da se u toj borbi, osim organizacija civilnog društva, moraju uključiti i drugi resori u Vladi Srbije.
– Da od malih nogu učimo našu decu da je nasilje nedopustivo, da se o tome govori u vrtićima, da pošaljemo poruku da nema nasilnih, nema neravnopravnih, to se postaje – rekla je Mihajlovićeva.
30 odsto više žena prijavilo nasilje tokom pandemije
Stalna predstavnica Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) Fransis Pikap istakla je da će se nastaviti zajednički rad na ohrabrivanju žena da prijave nasilje.
– Jedan od zadataka biće i pružanje kontinuirane podrške organizacijama koje svojim iskustvom mogu da unaprede borbu protiv nasilja. Sada više žena prijavljuje nasilje, 30 odsto više tokom pandemije, ali i dalje imamo slučajeve kada se žene ne odluče na taj korak i u tome im moramo pomoći – kazala je Fransis Pikap.
Ugovori za finansiranje projekata, čija je ukupna vrednost 40.000 dolara, uručeni su predstavnicama osam organizacija iz Srbije.
Komentari (0)