Mnogi ponosni roditelji smatraju da je njihovo dete napredno ili da barem napreduje bolje od dece njihovih poznanika, no većina dece su geniji samo u očima njihovih roditelja. Ipak, uvek postoje i izuzeci i stvarno nadarena deca. Je li i vaše dete među njima? Postoji nekoliko razvojnih smernica koje često upućuju na darovitost kod dece, pa evo deset znakova koji pokazuju imate li posebno inteligentno dete…
Pamti informacije: Izraz “Kroz jedno uvo ušlo, kroz drugo izašlo” se, čini se, može primeniti na većinu dece. Međutim, oni koji imaju višu inteligenciju mogu zadržati širok raspon informacija i mogu ih se prisetiti kasnije, i to već u veoma ranoj dobi.
Širok spektar interesa: nadareni klinci pokazuju interes za mnogo različitih tema. Jedne nedelje im se sviđaju dinosaurusi, iduće autići, pa nakon toga svemir, i tako dalje…
Ranije je počeo pisati i čitati: ako je vaše dete intelijgentnije, pre će naučiti čitati i pisati.
Nadaren je muzički ili umetnički: deca koja pokazuju neuobičajen talent za muziku (mogu već od rane dobi pevati tačno u tonalitetu) ili umetnosti (jasnije crtaju i slikaju…) takođe se smatraju nadarenima.
Ima periode intenzivne koncentracije: deca u pravilu ne mogu dugo zadržati pažnju na istoj radnji. I u tome su darovita deca drugačija, ona se mogu bolje i duže koncentrisati na neki zadatak pred njima.
Dobro pamćenje: neki daroviti mališani mogu se setiti stvari od kada su bili puno manji. Na primer, dvogodišnjak se može setiti i spomenuti (bez podsticanja ili spominjanja te teme) nečeg što se dogodilo kada je imao 18 meseci.
Napredan vokabular: Mališan, koji je rano progovorio nije sam po sebi znak više inteligencije ili nadarenosti. Međutim ako vaš mališan koristi napredan vokabular i složenije rečenice, onda on možda stvarno je maleni genijalac. Prosečni dvogodišnjak obično koristi jednostavne rečenice kao što su “Tu je pas.”, dok će nadareni dvogodišnjak biti puno opsežniji: “Žuti pas je u dvorištu i miriše travu.”
Obraća pažnju na detalje: darovito dete ima oko za detalje. Starije dete će možda želeti da zna pojedinosti o tome kako neke stvari funkcionišu, a mlađe će znati odložiti svoje igračke onamo gde ih je uzeo ili primetiti da je nešto pomereno s uobičajenog mesta.
Sam je svoj kritičar: generalno deca nisu previše zabrinuta za sebe ili druge, osim ako njihov prijatelj ima nešto što oni žele. Daroviti deca se ponašaju suprotno, puno pažnje obraćaju na druge i zabrinuti su za njih, a najkritičniji su prema sebi.
Razume kompleksne koncepte: mališani visoke inteligencije imaju sposobnost razumjeti složene pojmove, percipirati odnose, i razmišljati apstraktno. Oni su u stanju razumjeti probleme u dubinu i razmišljati o rešenjima.
Super-osetljivosti ili super-uzbuđenosti: mnoga darovita deca imaju jednu ili više “super-osetljivosti”. Veoma je osetljiv, njegove osećaje je lako povrediti, može biti osetljiv na glasne zvukove ili nešto potpuno banalno – recimo da mu smetaju šavovi na čarapama. Dete takođe može imati višak energije i biti u stalnom pokretu. Važno je shvatiti, ipak, da nemaju sva darovita deca ove “osetljivosti”.
Ponovimo ukratko karakteristike nadarene dece:
Kognitivne osobine:
veoma dobro zapaža stvari
iznimno znatiželjan
intenzivno zainteresovan za svet oko sebe
izvrsno pamćenje
dugo zadržavanje pažnje
izvrsna moć rasuđivanja
brzo i lako uočava odnose u idejama, objektima ili činjenicama
brzo i fleksibilno razmišljanje
kompleksno i originalno razmišljanje
izvrsne veštine rešavanja problema
brzo uči, s manje prakse i ponavljanja
neobična i / ili živa mašta
Socijalne i emocionalne osobine
zainteresovani za filozofska i društvena pitanja
vrlo osetljiv, emocionalno, pa čak i fizički
zabrinut za pravednost i nepravdu
perfekcionist
energičan
dobro razvijeni smisao za humor
obično introvertirano motiviran
dobro se ponaša i komunicira s roditeljima, nastavnicima i drugim odraslim osobama
Vokabularne osobine:
uočljivo opsežan vokabular
rano je počeo čitati
čita brzo i opsežno
pita: “što ako” pitanja
Dodatne osobine:
uživa u učenju novih stvari
uživa intelektualnim aktivnostima
pokazuje intelektualnu zaigranost
preferira knjige i časopise za stariju decu
skeptičan, kritičan, evaluira situacije i događaje
asinkroni razvoj
Komentari (0)