Foto:

10 stvari koje bi vas u trudnoći mogle iznenaditi

Izvor: Bebac.com
Ukoliko vam lekari nisu spomenuli neke od tema koja slede, verovatno nisu namerno izostavili te informacije. Svaka je trudnoća drugačija i drugačije pogađa svaku ženu.
Naprimer, neke žene imaju ‘jutarnje mučnine’ ujutro, dok ih neke osećaju u nekom drugom delu dana. Možda ih nisu spomenli i zato što neke od njih nemaju zdravstveno ishodište – ginekolog vas obično neće pitati o povećanju broja noge! Osim toga, neke žene možda smatraju previše lično pričati o veličini grudi ili hemoroidima. 
Ukoliko imate bilo kakve dvojbe o razvoju i rastu vaše bebe, bez obzira koliko se bezazlenim činile, o njima biste trebali popričati s vašim lekarom. 
Oni su se u praksi susreli s više zabrinutih budućih roditelja nego vi i mogu vas razuveriti da u pitanju nije nikakav problem ili vam dati informacije ako neki uistinu postoji. 
Ukoliko vaš lekar ne odvoji vreme kako bi vam odgovorio na dvojbe i pitanja, potražite drugo mišljenje. 
1. Instinkt ‘stvaranja gnezda’
Puno se trudnica suoči s instinktom ‘gnežđenja’, snažnom potrebom da pripreme svoj dom za bebu čišćenjem i nameštanjem. Ili se možda posvete odgođenim poslovima za koje pre nisu imale vremena, poput organizovanja garaže, ostave ili ormara. 
Kako će se termin sve više bližiti, možda ćete se zateći kako perete zidove – stvari za koje nikada ne biste pomislili da ćete raditi u devetom mesecu trudnoće. Želja za pripremanjem i čišćenjem doma može biti korisna, jer će vam omogućiti više vremena za oporavak i negu deteta nakon porođaja, samo pazite da ne preterate. 
2. Nemogućnost koncentracije
U prvom tromesečju, pospanost i mučnine mogu pridoneti da se osećate beskorisno i mentalno zbrkano. Ali, čak i odmorna trudnica može osetiti nemogućnost koncentracije i razdoblja zaboravnosti. Preokupiranost bebom delimični je krivac za takva stanja, ali i hormonalne promene. Sve – uključujući posao, račune i lekarske preglede – može se činiti manje važnim od bebe. Možete doskočiti zaboravnosti izradom podsetnika koji će vam pomoći da se setite dogovora i sastanaka. 
3. Promene raspoloženja
Premenstrualni sindrom i trudnoća slični su na više načina. Grudi vam otiču i postaju tvrđe, hormoni fluktuiraju. Ako patite od PMS-a, vrlo je verovatno da ćete imati ozbiljnijih promena raspoloženja tokom trudnoće. Ona se mogu menjati iz minute u minutu, od osećaja izuzetne sreće do plakanja. Jedan dan možete biti strašno ljuti na partnera, idućeg jutra na poslovne saradnike… 
Promene raspoloženja neverovatno su česte u trudnoći, iako se češće pojavljuju u prvom tromesečju i opet pred kraj trećeg tromesečja. 
Oko 10 posto žena pati od depresije u trudnoći. Ako imate problema s nesanicom, ishranom (potpuni gubitak apetita ili ne možete prestati jesti) i česte promene raspoloženja koje traju duže od dve nedelje trebali biste popričati s lekarom. 

4. Veličina grudnjaka
Povećanje grudi jedan je od prvih znakova trudnoće. Grudi se obično povećaju u prvom tromesečju zbog povećane količine hormona estrogena i progesterona. 
Povećanje u prvom tromesečju nije nužno i kraj povećanjima, odnosno – grudi se mogu povećavati tokom cele trudnoće. 
Veći grudnjak možda će vam trebati i zbog povećanja grudnog koša. U trudnoći se povećava kapacitet pluća kako biste mogli udahnuti više kiseonika za sebe i bebu, što može rezultirati povećanjem veličine grudi. 
Veličinu grudnjaka možda ćete morati menjati i nekoliko puta. 
5. Koža
Govore li vam prijatelji da u trudnoći sijate? To je samo jedna od mogućih promena na koži koje se pojavljuju u trudnoći zbog hormonalnih promena i rastezanja kože, koja se pokušava prilagoditi povećanju tela. Trudnicama se povećava volumen krvi kako bi se osigurao dodatni protok do materice i podmirile prehrambene potrebe fetusa. Povećani volumen krvi dovodi i više krvi u vene te povećava izlučivanje žlezda lojnica. 
Nekim ženama na licu se pojave smeđkaste ili žućkaste pege poznate kao kloazma ili ‘trudnička maska’. Neke će primetiti tamnu liniju od sredine trbuha prema donjem delu, poznatu kao linea nigru, kao i hiperpigmetaciju (tamnjenje kože) na bradavicama, spoljnim genitalijama i na analnom području. Oni su rezultat trudničkih hormona koji uzrokuju da telo proizvodi više pigmenta. 
Nažalost, kloazma se ne može sprečiti, ali izbegavanjem sunca možete minimalizirati efekte.
Akne su takođe uobičajeni problem u trudnoći. Lojne žlezde povećavaju proizvodnju masnoće. Novonastali prištići možda neće biti jedina oštećena područja na vašoj koži – mladeži ili pege koje ste imali pre trudnoće mogli bi postati veći i tamniji. 
Čak i areola, područje oko bradavica, postaje tamnije. Osim tamnoće areole, koja je obično trajna, promene na koži obično nestanu nakon porođaja. 
Generalno, trudnoća može biti prilično ‘škakljivo’ vreme za žene. Rastezanje kože na trbuhu može prouzrokovati svrab i ljuštenje. Lekar vam može preporučiti kreme za ublažavanje suvoće ili svraba kože. 
6. Kosa i nokti
Mnoge žene u trudnoći prolaze kroz promene teksture i rasta kose. Hormoni koje prozvodi telo u trudnoći uticaće na brži rast kose i manje opadanja. Ali te promene kose nisu trajne, većina žena izgubi značajnu količinu kose nakon porođaja ili nakon prestanka dojenja. 
Nekim ženama dlake rastu na neželjenim mestima, poput lica ili na stomaku. Drugima kosa postane suvlja ili masnija nego inače. Nekim se ženama čak promeni boja kose. 
I nokti se, kao i kosa, mogu promeniti tokom trudnoće. Zbog dodatnih hormona, mogli bi rasti brže i biti jači. Drugim se opet ženama događa da im nokti lakše pucaju i postaju tanji tokom trudnoće. 
Kao i promene s kosom, niti ove nisu trajne. Ako vam nokti pucaju i listaju se lakše nego inače, stalno ih podrezujte i izbegavajte hemikalije za nokte, poput acetona. 
7. Broj cipela
Iako ne možete ući u predtrudničku garderobu, još uvek imate stare cipele, zar ne? Možda, a možda i ne. Zbog povećane tečnosti u telu, mnoge trudnice osete oticanje u nogama i moraju nositi veći broj cipela. Cipele bez pertli, većeg broja od uobičajenog trudnicama će biti puno udobnije, naročito u letnjim mesecima. 
8. Otežana pokretljivost
Tokom trudnoće placenta izlučuje hormon relaksin, za koji se veruje da pomaže u pripremanju za porođaj omekšavanjem vrata materice i opuštanjem tetiva u području karlice. Ipak, relaksin opušta i ligamente u telu čineći ga manje stabilnim i sklonijim povredama. Lakše ćete se povrediti ili uganuti zglob. Kada vežbate ili podižete objekte, činite to polako i izbegavajte nagle pokrete. 
9. Proširene vene, hemoroidi i konstipacija
Proširene vene, obično na nogama i u području genitalija, javljaju se kada se količina krvi u venama poveća zbog hormona u trudnoći. Proširene vene često nestanu nakon trudnoće, a umanjiti ih možete: 
– izbegavanjem dugog stajanja ili sedenja 
– nošenjem udobne odeće 
– nošenjem čarapa za vene 
– razgibavanjem stopala dok sedite 
Hemoroidi – proširene vene u području rektuma – takođe se često pojavljuju u trudnoći. Zbog povećanja volumena krvi i pritisaka materice na karlicu vene u rektumu mogu izgledati poput grozda. Hemoroditi znaju biti izrazito bolni, mogli bi i krvariti, svrbeti ili peći, naročito tokom ili nakon pražnjenja. 
U saradnji s konstipacijom, još jednom uobičajenom trudničkom tegobom, hemoroidi mogu posete WC-u učiniti prilično neugodnim. 
Konstipacija je uobičajena u trudnoći jer trudnički hormoni usporavaju preradu hrane u želudačno-crevnom traktu. Tokom poslednjeg tromesječja materica bi mogla pritisnuti debelo crevo što može otežati olakšavanje. 
Ona ujedno može pridoneti hemoroidima jer naprezanje može povećati vene oko rektuma. 
Najbolja način za borbu protiv konstipacije i hemoroida je taj da ih sprečite. Ishranom bogatom vlaknima i velikim količinama tečnosti lakše ćete ih izbeći. Omekšivaći stolice (ne laksativi) mogu takođe pomoći. Redovno vežbanje može pomoći regularnom radu creva takođe. Ukoliko imate hemoroide pitajte lekara za kreme ili gelove kojima ih možete smanjiti. 
10. Dan D – Stvari koje će, osim bebe, izaći iz vas
Dakle, preživjeli ste promene raspoloženja i hemorodie i mislite da je iznenađenjima kraj. Razmislite još jednom – dan kada rodite biće najiznenađujući od svih. 
Samo jednoj od 10 majki vodenjak pukne pre početka kontrakcija. Nekim ženama to se ni ne dogodi – lekar će možda morati veštački prekinuti vodenjak (ukoliko je cerviks već otvoren). 
Koliko vode možete očekivati? Za bebu u punom terminu obično ima oko 500 do 1400 mililitara plodove vode. Neke će žene možda osetiti povećanu potrebu za mokrenjem koja vodi do isticanja tečnosti nakon što dođe do prskanja vodenjaka. Neke mogu imati osećaj kapanja jer bebina glavica sprečava obilnije isticanje tečnosti. U svakom slučaju, plodova voda je generalno slatkastog mirisa i bleda ili bezbojna, a vaše je telo menja svaka tri sata. Zato nemojte biti iznenađeni ako nastavite ispuštati tečnost i do nekoliko sati nakon prsnuća vodenjaka, sve do porođaja. 
Još nekoliko neočekivanih stvari mogu izaći iz vašeg tela tokom porođaja osim krvi i plodove vode. Neke žene imaju mučnine i povraćaju. Neke žene imaju proliv pre ili tokom porođaja, a ispuštanje gasova takođe je uobičajeno. Tokom faze guranja možete izgubiti kontrolu nad radom bešike ili creva. Zbog toga se kod nas još uvek koristi klistir, dok je u zapadnim zemljama ženama to ostavljeno kao izbor. 
Postoji puno iznenađenja s kojima se suoči trudnica no niti jedno nije slađe od osećaja kada dete konačno bude u vašim rukama. 

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa
Ukoliko vam lekari nisu spomenuli neke od tema koja slede, verovatno nisu namerno izostavili te informacije. Svaka je trudnoća drugačija i drugačije pogađa svaku ženu.
Naprimer, neke žene imaju ‘jutarnje mučnine’ ujutro, dok ih neke osećaju u nekom drugom delu dana. Možda ih nisu spomenli i zato što neke od njih nemaju zdravstveno ishodište – ginekolog vas obično neće pitati o povećanju broja noge! Osim toga, neke žene možda smatraju previše lično pričati o veličini grudi ili hemoroidima. 
Ukoliko imate bilo kakve dvojbe o razvoju i rastu vaše bebe, bez obzira koliko se bezazlenim činile, o njima biste trebali popričati s vašim lekarom. 
Oni su se u praksi susreli s više zabrinutih budućih roditelja nego vi i mogu vas razuveriti da u pitanju nije nikakav problem ili vam dati informacije ako neki uistinu postoji. 
Ukoliko vaš lekar ne odvoji vreme kako bi vam odgovorio na dvojbe i pitanja, potražite drugo mišljenje. 
1. Instinkt ‘stvaranja gnezda’
Puno se trudnica suoči s instinktom ‘gnežđenja’, snažnom potrebom da pripreme svoj dom za bebu čišćenjem i nameštanjem. Ili se možda posvete odgođenim poslovima za koje pre nisu imale vremena, poput organizovanja garaže, ostave ili ormara. 
Kako će se termin sve više bližiti, možda ćete se zateći kako perete zidove – stvari za koje nikada ne biste pomislili da ćete raditi u devetom mesecu trudnoće. Želja za pripremanjem i čišćenjem doma može biti korisna, jer će vam omogućiti više vremena za oporavak i negu deteta nakon porođaja, samo pazite da ne preterate. 
2. Nemogućnost koncentracije
U prvom tromesečju, pospanost i mučnine mogu pridoneti da se osećate beskorisno i mentalno zbrkano. Ali, čak i odmorna trudnica može osetiti nemogućnost koncentracije i razdoblja zaboravnosti. Preokupiranost bebom delimični je krivac za takva stanja, ali i hormonalne promene. Sve – uključujući posao, račune i lekarske preglede – može se činiti manje važnim od bebe. Možete doskočiti zaboravnosti izradom podsetnika koji će vam pomoći da se setite dogovora i sastanaka. 
3. Promene raspoloženja
Premenstrualni sindrom i trudnoća slični su na više načina. Grudi vam otiču i postaju tvrđe, hormoni fluktuiraju. Ako patite od PMS-a, vrlo je verovatno da ćete imati ozbiljnijih promena raspoloženja tokom trudnoće. Ona se mogu menjati iz minute u minutu, od osećaja izuzetne sreće do plakanja. Jedan dan možete biti strašno ljuti na partnera, idućeg jutra na poslovne saradnike… 
Promene raspoloženja neverovatno su česte u trudnoći, iako se češće pojavljuju u prvom tromesečju i opet pred kraj trećeg tromesečja. 
Oko 10 posto žena pati od depresije u trudnoći. Ako imate problema s nesanicom, ishranom (potpuni gubitak apetita ili ne možete prestati jesti) i česte promene raspoloženja koje traju duže od dve nedelje trebali biste popričati s lekarom. 

4. Veličina grudnjaka
Povećanje grudi jedan je od prvih znakova trudnoće. Grudi se obično povećaju u prvom tromesečju zbog povećane količine hormona estrogena i progesterona. 
Povećanje u prvom tromesečju nije nužno i kraj povećanjima, odnosno – grudi se mogu povećavati tokom cele trudnoće. 
Veći grudnjak možda će vam trebati i zbog povećanja grudnog koša. U trudnoći se povećava kapacitet pluća kako biste mogli udahnuti više kiseonika za sebe i bebu, što može rezultirati povećanjem veličine grudi. 
Veličinu grudnjaka možda ćete morati menjati i nekoliko puta. 
5. Koža
Govore li vam prijatelji da u trudnoći sijate? To je samo jedna od mogućih promena na koži koje se pojavljuju u trudnoći zbog hormonalnih promena i rastezanja kože, koja se pokušava prilagoditi povećanju tela. Trudnicama se povećava volumen krvi kako bi se osigurao dodatni protok do materice i podmirile prehrambene potrebe fetusa. Povećani volumen krvi dovodi i više krvi u vene te povećava izlučivanje žlezda lojnica. 
Nekim ženama na licu se pojave smeđkaste ili žućkaste pege poznate kao kloazma ili ‘trudnička maska’. Neke će primetiti tamnu liniju od sredine trbuha prema donjem delu, poznatu kao linea nigru, kao i hiperpigmetaciju (tamnjenje kože) na bradavicama, spoljnim genitalijama i na analnom području. Oni su rezultat trudničkih hormona koji uzrokuju da telo proizvodi više pigmenta. 
Nažalost, kloazma se ne može sprečiti, ali izbegavanjem sunca možete minimalizirati efekte.
Akne su takođe uobičajeni problem u trudnoći. Lojne žlezde povećavaju proizvodnju masnoće. Novonastali prištići možda neće biti jedina oštećena područja na vašoj koži – mladeži ili pege koje ste imali pre trudnoće mogli bi postati veći i tamniji. 
Čak i areola, područje oko bradavica, postaje tamnije. Osim tamnoće areole, koja je obično trajna, promene na koži obično nestanu nakon porođaja. 
Generalno, trudnoća može biti prilično ‘škakljivo’ vreme za žene. Rastezanje kože na trbuhu može prouzrokovati svrab i ljuštenje. Lekar vam može preporučiti kreme za ublažavanje suvoće ili svraba kože. 
6. Kosa i nokti
Mnoge žene u trudnoći prolaze kroz promene teksture i rasta kose. Hormoni koje prozvodi telo u trudnoći uticaće na brži rast kose i manje opadanja. Ali te promene kose nisu trajne, većina žena izgubi značajnu količinu kose nakon porođaja ili nakon prestanka dojenja. 
Nekim ženama dlake rastu na neželjenim mestima, poput lica ili na stomaku. Drugima kosa postane suvlja ili masnija nego inače. Nekim se ženama čak promeni boja kose. 
I nokti se, kao i kosa, mogu promeniti tokom trudnoće. Zbog dodatnih hormona, mogli bi rasti brže i biti jači. Drugim se opet ženama događa da im nokti lakše pucaju i postaju tanji tokom trudnoće. 
Kao i promene s kosom, niti ove nisu trajne. Ako vam nokti pucaju i listaju se lakše nego inače, stalno ih podrezujte i izbegavajte hemikalije za nokte, poput acetona. 
7. Broj cipela
Iako ne možete ući u predtrudničku garderobu, još uvek imate stare cipele, zar ne? Možda, a možda i ne. Zbog povećane tečnosti u telu, mnoge trudnice osete oticanje u nogama i moraju nositi veći broj cipela. Cipele bez pertli, većeg broja od uobičajenog trudnicama će biti puno udobnije, naročito u letnjim mesecima. 
8. Otežana pokretljivost
Tokom trudnoće placenta izlučuje hormon relaksin, za koji se veruje da pomaže u pripremanju za porođaj omekšavanjem vrata materice i opuštanjem tetiva u području karlice. Ipak, relaksin opušta i ligamente u telu čineći ga manje stabilnim i sklonijim povredama. Lakše ćete se povrediti ili uganuti zglob. Kada vežbate ili podižete objekte, činite to polako i izbegavajte nagle pokrete. 
9. Proširene vene, hemoroidi i konstipacija
Proširene vene, obično na nogama i u području genitalija, javljaju se kada se količina krvi u venama poveća zbog hormona u trudnoći. Proširene vene često nestanu nakon trudnoće, a umanjiti ih možete: 
– izbegavanjem dugog stajanja ili sedenja 
– nošenjem udobne odeće 
– nošenjem čarapa za vene 
– razgibavanjem stopala dok sedite 
Hemoroidi – proširene vene u području rektuma – takođe se često pojavljuju u trudnoći. Zbog povećanja volumena krvi i pritisaka materice na karlicu vene u rektumu mogu izgledati poput grozda. Hemoroditi znaju biti izrazito bolni, mogli bi i krvariti, svrbeti ili peći, naročito tokom ili nakon pražnjenja. 
U saradnji s konstipacijom, još jednom uobičajenom trudničkom tegobom, hemoroidi mogu posete WC-u učiniti prilično neugodnim. 
Konstipacija je uobičajena u trudnoći jer trudnički hormoni usporavaju preradu hrane u želudačno-crevnom traktu. Tokom poslednjeg tromesječja materica bi mogla pritisnuti debelo crevo što može otežati olakšavanje. 
Ona ujedno može pridoneti hemoroidima jer naprezanje može povećati vene oko rektuma. 
Najbolja način za borbu protiv konstipacije i hemoroida je taj da ih sprečite. Ishranom bogatom vlaknima i velikim količinama tečnosti lakše ćete ih izbeći. Omekšivaći stolice (ne laksativi) mogu takođe pomoći. Redovno vežbanje može pomoći regularnom radu creva takođe. Ukoliko imate hemoroide pitajte lekara za kreme ili gelove kojima ih možete smanjiti. 
10. Dan D – Stvari koje će, osim bebe, izaći iz vas
Dakle, preživjeli ste promene raspoloženja i hemorodie i mislite da je iznenađenjima kraj. Razmislite još jednom – dan kada rodite biće najiznenađujući od svih. 
Samo jednoj od 10 majki vodenjak pukne pre početka kontrakcija. Nekim ženama to se ni ne dogodi – lekar će možda morati veštački prekinuti vodenjak (ukoliko je cerviks već otvoren). 
Koliko vode možete očekivati? Za bebu u punom terminu obično ima oko 500 do 1400 mililitara plodove vode. Neke će žene možda osetiti povećanu potrebu za mokrenjem koja vodi do isticanja tečnosti nakon što dođe do prskanja vodenjaka. Neke mogu imati osećaj kapanja jer bebina glavica sprečava obilnije isticanje tečnosti. U svakom slučaju, plodova voda je generalno slatkastog mirisa i bleda ili bezbojna, a vaše je telo menja svaka tri sata. Zato nemojte biti iznenađeni ako nastavite ispuštati tečnost i do nekoliko sati nakon prsnuća vodenjaka, sve do porođaja. 
Još nekoliko neočekivanih stvari mogu izaći iz vašeg tela tokom porođaja osim krvi i plodove vode. Neke žene imaju mučnine i povraćaju. Neke žene imaju proliv pre ili tokom porođaja, a ispuštanje gasova takođe je uobičajeno. Tokom faze guranja možete izgubiti kontrolu nad radom bešike ili creva. Zbog toga se kod nas još uvek koristi klistir, dok je u zapadnim zemljama ženama to ostavljeno kao izbor. 
Postoji puno iznenađenja s kojima se suoči trudnica no niti jedno nije slađe od osećaja kada dete konačno bude u vašim rukama. 
Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Nedelja, 17.11.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

No tags found for this post.

Najnovije