Vaša trudnoća
Veličina trbuha je individualna – nemojte se upoređivati sa drugim trudnicama, naročito ako je vaš lekar potvrdio da dete dobro napreduje i da je odgovarajuće težine za datu gestacijsku starost. Zvuči zastrašujuće, ali sada dobijate otprilike oko pola kilograma nedeljno.
Nije strašno ako vam noge malo otiču, ali ako imate jake glavobolje, smetnje sa vidom, ako počnete naglo jako da otičete – naročito u licu, ako osećate muku, povraćate i imate jak bol u stomaku, morate odmah kod lekara. Ovi simptomi mogu da ukazuju da imate preklampsiju, poremećaj koji se javlja samo u trudnoći i predstavlja jednu od najtežih komplikacija, a glavne karakteristike su oticanje, belančevine u mokraći i nagli skok pritiska.
Razvoj bebe
Nastavlja se ubrzani rast bebinog mozga.
U ovom periodu bebac ima najviše plodove vode. Nastavlja se ubrzani rast bebinog mozga. Smanjen prostor u materici onemogućava bebu da se kreće slobodno kao do tada, pa pokreti postaju jači. Bebina pluća su i dalje nezrela, ali beba sve više vežba disanje. Sirasti maz po koži deteta postaje sve deblji. Težina bebe je oko 1860 gr a dužina oko 44 cm.
Napomena: Svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Proverite kada počinje vaše trudničko odsustvo. Raspitajte se šta vam je sve potrebno od dokumenata da biste obezbedili roditeljske nadoknade. Dogovorite se sa prijateljicama koje imaju decu da vam ustupe ili pozajme stvari koje se mogu nasleđivati od druge dece. Kad sve konačno nabavite i kompletirate, treba da počnete s pranjem, peglanjem i slaganjem stvari.
Ako imate još dece, neka učestvuju u pripremama za dolazak nove bebe. To će im pomoći da se ne osećaju izolovanim. Kada beba stigne, posvetite im vreme kada beba spava. Neka to bude “samo njihovo vreme”. Neka vežbaju prepovijanje i držanje bebe na svojim lutkama – tako će početi da shvataju da su sad veliki brat ili velika sestra.
Sačuvajte matične ćelije svog deteta
Budući roditelji, razmišljajte na vreme o ulaganju u budućnost vašeg bebca! Sačuvajte njegove matične ćelije iz krvi pupčane vrpce jer je to jedan od najuspešnijih vidova osiguranja vašeg deteta. Za sve informacije pozovite besplatan info-centar vodećeg biomedicinskog centra na broj 0800/808-808.























































































































































Drage moje samo da podelim sa vama vezano za lečenje ešerihike. Mene je mučila pre trudnoće da sam u godini dana imala po pet upala koje su se rešavale antibioticima. Tako bilo i na početku trudnoće, mnogo ešerihije u mokraći i baš su mi dali jaku terapiju. Nakon terapije nije je bilo ali sam se plašila da će se vratiti, ako se vraćala kada nisam trudna ovo je još bolji period za nju. Drugarica mi rekla za Odmenjsku vodu, ona svojoj ćerki održava dobro stanje i ja probam. Od trećeg meseca je pijem bez prestanka i urin je savršen. Sa njom ne možete da je izlečite ako je dobijete, moraju lekovi, ali se posle više ne vraća. Ja ne mogu da verujem da sam se rešila ešerihije. A mnoge drugarice su mi se žalile da su ešerihiju pokupile u porodilištu, pa eto da znate ako budete imale tih problema.
I ja sam, kao i ti, pre trudnoce imala eserihiju stalno. Nema cime je nisam lecila, ali sam je i izlecila! Doduse, za ovu tvoju vodu nisam cula i nisam koristila. Kad god sam davala urin i briseve, strahovala sam od rezultata, bila sam ubedjena da ce se vratiti. Ali, evo 33.nedelja, ja nijednu bakteriju nemam. Tako da znaju sve mame, ne mora da znaci da ce je biti i u trudnoci.
Ja sam kao beba dobila eserihiju u crijevima u porodilistu.. Nema cim me nisu kljukali, nista nije pomagalo.. To se vuklo mjesecima..Slabo sam napredovala, stalno sam imala proliv.. Doktori su me maltene otpisali.. I onda je mama na pijaci slucajno naisla na neku baku travarku, ona joj dala caj od hrastove kore i to me je spasilo..
Inace ljudi sa eserihijom ne bi trebali nista masno i przeno da jedu
ĵa ne verujem sta pisete… meni doktorka svaki pregled radi ultra zvuk. do sada 7 puta sam bila na ultra zvuku i plus krbna slika i brisevi…
Danas sam bila na UZ i doktor mi nije zakazao ni jedan IZ vise do porodjaja,dao upute i sve ali UZ vise ne. Jel tako i kod vas?
Kako to?Ja do ulaska u 9 idem svakih 15 dana a od 9 idem na svakih 7 dana😕
33 sam sedmica.Jucer sam bila na kontroli i ponovo je zakazana za mjesec dana.Termin 18.08. aBd
Ja sam takodje imala samo 3 UZ, a 33 nedjelja sam. Sada do kraja trudnoće samo CTG, u slučaju nekih komplikacija ponovo UZ
Almina ok, znaci sad mi je lakse. U kojoj ned imas zakazan ctg ja nemam ni to. Ali videcu da se javim pocetkom 9.doktorki.
Ja sam bila samo jednom u 19 sedmici na UZ,i vise nisam nijednom a 33 sedmica sam,kazu nema potrebe. Prate velicinu stomaka,krv,i otkucaje srca. idem samo kod babice,isla sam do sad svako mjesec dana a od sad svako 15. Prema tome nemoj da se s tim opterecujes nego uzivaj u trudnoci i pokretima svoje bebe. Sretno.
Hvala merisa. Samo sam htela da vidim da ne propistam nestovazno za bebu. Bez preterivanja. Ja sam isla samo na 3 ukupno bez icega dodatnog osim krvne slike. Pozdrav i srecno. Mozes samo napisati o kom mestu se radi.
sada CTG imam svake dvije sedmice i doktorica kaze da preko CTG moze vidjeti sve sto se desava sa bebom
Rekla bih da zavisi od toga da li idete kod državnog ili privatnog lekara. Iz ličnog iskustva sam zaključila da privatni češće zakazuju kontrole, često i bez potrebe.
Cao Devojke,druga mi je trudnoca i imam jedno pitanje prva devojcica mi je bila sitna,2730 na rodjenju…a sada sam 33 nedelja i bebac vec ima 2450 jel to normalno
Sta ti je rekao dr? Mi smo 33. i imamo 1.800gr.
Mi smo 31 i imamo 1800gr …
mi smo 33 a tek nam je 1500..imamo samo jednu arteriju i bice bas sitna bebica.
jel neka imala slicno?
Da li je normalno da me bole prepone, jedva hodam, i dno stomaka me boli, noge, 🙁 Razumijem da je sve to normalno ali eto opet da pitam ostale mame ? Lijep pozdrav za sve. :*
Evo ti jedan savet,koji slusam od samog pocetka,vise me i nervira. Sve to tako mora,i sve je to normalno 🙂 I dobro je sto je tako. Sada se sve siri i priprema za porodjaj,mora da malo boli.
i ja imam problem sa tim bolovima, nocu se jedva okrenem na drugu stranu. tako da ne brini, sve je to normalno, ipak se ligamenti sire. 🙂
Tako je isto i meni
Danas sam 33Nedelja i ugojila sam se 9 kg. za sada nemam bolove u kicmi jedino rebra i karlica s vremena na vreme.
drage mame u 33 -oj sam nedelji da li je normalno da se javljaju bolovi u donjem dijelu stomaka (materici) i ledjima? Hvala …
I ja ih imam.Cak povremeno imam neko ziganje,tako me presjece dole nisko da me bol stopira momentalno.Sutra idem na kontrolu
Drage mame, noge mi jako oticu, i prsti na desnoj ruci su poceli da mi trnu. Da li se i vama ovo desavalo, da li je to normalno? Svakako cu se posavjetovati sa doktorom na kontroli, ali eto da cujem i vasa iskistva.
Ja strasno oticem u nogama…Nekad imam osecaj da ce mi prsti otpasti…Mazem konjsku mast i sto vise lezanja, noge u vis. Mozes i obloge hladne stavljati, ja natopim maramicu u razblazenu rakiju komovacu sa vodom…Srecno
od 6 meseca sam pocela da oticem, a prste na rukama skoro da i ne osecam od utrnulosti, pogotovo srednji i kaziprst desne ruke. isprobala sam sve zivo (vezbe, komplex b vitamina, magnezijum direkt, ostavila cigarete) ali nista ne pomaze. kazu sve ce proci nakon porodjaja.:)
tatjana ja mislim da konjsku mast ne bi smela da koristis u trudnoci, bar se sa dr. posavetuj.
Moze konjski balzam slobodno (zeleni). I ja sam ga uzela po preporuci ginekologa, nista napamet i na svoju ruku. Ono sto ne bi trebalo da se maze nakon 6-og meseca jeste Fastum gel. Pozdrav 🙂
Pre nekoliko noci, u toku okretanja me zaboleo stomak sa jedne strane, kao da je nesto puklo…Sinoc primetim masnicu na tom istom.mestu. Da li se to nekom desavalo?
Draga da li si ok, šta se desilo?
Sve je ok, to mi.bio kapilar neki pukao, sad sam tek videla poruku!
Drage buduce mame usla sam u
osmi mjesec trudnoce i imam jedno pitanje da li se nekoj od vas desilo ili desava da ima bolove u desnom jajniku i kad treba mokriti da vas boli mokracni mjehur je li potrebno da idem ginkologu bojim se, ako je koja imala iskustva s tim nek mi napise sta je u pitanju molim vas hvala unaprijed 😘
Mene je tako bolilo,isto sam ušla u 8.mjes,i kad sam otišla kod doktora,ispostavilo se da imam upalu mokraćnih kanala
Obavezno idi doktoru,neka ti propise šta ćeš pit
Pozdrav, nadam se da neka od vas moze da mi pomogne. Imam bolove u GORNJEM delu stomaka, vise ka desnoj strani. Juce sam isla u dz, posto je bila nedelja pregledao me je doktor opste prakse i misli da nema razloga za brigu s obzirom da nemam druge nuspojave( povracanje, oticanje..). Bol je bio izdrziv, medjutim sad cim sam malo aktivna moram da legnem i cekam da se smiri, pritom beba je aktivna i osecam ponekad da bas na to bolno mesto udara. Da li zna neka od vas da mi da neki savet? Pozdrav
Osećam pritisak isto sa desne strane. Nekako se beba namestila više u desno. Osećam bol oko pupka i pitala sam doktorku kaže da je to normalno jer su bebine nogice gore pa me udara kad se pomera i osećam malo neki bol pritisak kad me šutira u rebro. Nije ne izdrživo. Kažu da je sve to normalno. Nema razloga za brigu.
Drage mame, zanimaju me vasa iskustva i saveti u vezi sa nacinom porodjaja, prirodni ili carski rez?
pozdrav, da li se nekoj trudnici pojavilo mleko? 33. sam nedelja i jutros sam primetila tri kapi na majici, kad “istisnem” izadje malo providne tecnosti, ne znam da li je rano za to ˆˆˆ
Nije rano, meni se odavno pojavilo. U prvoj trudnoci jeste u ovom periodu, ali sad u drugoj su kapljice pocele da se pojavljuju pre nekih mesec i po, ako ne i vise…
Zdravo drage Mame.. 33 sam i na danasnjoj kontroli su mi rekli da imam pomalo kontrakcije jer vremenski sam dugo na nogama i da sam pod malim stresom… dobila sam uput za bolnicu.. dali bi neka mama mogla da mi kaze dali je to normalno ili??
da li imas bolove?Ja sam sutra 33ned…boleo me stomak kao blage kontrakcije,i prvo desni jajnik,pa levi jajnik nocu..nisam bila kod lekara
u bolnici su mi rekli da moraju da mi stave ,,prsten” na matericu kako se beba nebi pre vremena rodica.. dali bi to trebalo da stavim s’obzirom da ne osecam bolove i da nemam kontrakcije..?
Nije normalno. Trebala bi više da odmaraš i da se opustiš. Mnoge žene se porode pre vremena tako. A beba se ne razvije još kako treba. Hvala Bogu moja majka je tako rođena pre vremena sa 1200g i normalna je osoba. A čula sam primer gde je druga žena rodila pre vremena i dete ima poremećaj. Misli na svoju bebu ništa ti nije bitnije od toga nema. Sve ostalo što te stresira i uznemirava odseci jednostavno udalji od sebe i ne dopusti da te ništa nervira. Ne smeš da se naprežeš i da radiš naporne poslove jer znam po sebi isto sam 33 nedelja čim radim nešto gde moram da se savijam i da budem dugo na nogama po kući stvrdne mi se stomak. Zato sad izbegavam da izigravam neku domaćicu sve radim pomalo koliko mogu.
Zdravo drage Mame… 33 sam i danas na kontroli su mi rekli da imam kontrakcije zato sto vremenski dugo na nogama i da sam pod stresom.. dobila sam uput za bolnicu.. pa sam htela da pitam dali je to normalno ili??
33+2 sam a sledece nedelje imam svadbu. Noge mi jako oticu,imate neki savet da izdrzim na veselju bar par sati. Kako da ublazim otoke?
I ja imam problem sa otokom na nogama, koristim aktivni kiseonik i bolje je. Naprskam stopala i listove i veoma brzo bude bolje.
Jel tvoje venčanje ili ideš kod nekog nisam baš razumela. Ako ideš obuj nešto ravno neke sandale ravne. Ne moraš u štiklama ti si trudna žena misli na svoju bebu to nije dobar položaj i da se naprežeš i posle da te bole noge. Misli i na svoje zdravlje. Ja sam na mom venčanje bila u papučama nisu se videle ispod venčanice. 🙂 Noge su mi bile otpale još u početku jer nisam dugo nosila štikle a ove nisu bile velike štikle ali mi su me ipak bolele noge. Tako da sam skoro celo venčanje provela u papučama sem u početku prvih 2 sata dok nisu počele noge da mi otpadaju.
Imate li neki savjet za uklanjanje bakterija? Svaki urino nalaz je pun bakterija pila sam i antibiotike i probiotike i vaginalete koristila ali opet isto sve.
Zanima me je l imala neka od vas taj problem i cime ga je rijesila?
Brusnicu caj ne mogu…muka mi od nje odvratan ukus.
ja sam to resila bas sa cajem od brusnice 3 solje dnevno i voda oko 2,5 l dnevno,jeste caj grozan iscedi pola limuna u solju i popi odjednom tako sam ja radila
Probajte sa prolom vodom.
da li neka mama ima povisen D-dimer,ja primam Fraxiparin 0,3 svakog dana po jednu,a D-dimer je i pored toga oko 1500 vec 2 meseca,ne znam dA li treba Dr. da mi poveca dozu Fraxiparina plasim se da je i to 1500 mnogo.
Naravno da trebas. On se kontrolise na 3-4 sedmice i hematolog odredjuje dozu Fraxiparina. On zajedno sa trudnocom raste, a na osnovu rezultata, hematolog ce odreiti dozu. Ja sam pred kraj trudnoce i jos uvijek na 0.3, (D-dimer je zadnji put bio 0.75, a moja drugarica je uzimala 2xdnevno fraxiparin 0.5.
Da li vam se desilo da dr pogresi pol bebe?
majo, desava se da pogrese pol bebe, moja komsinica se porodila skoro, rekli joj da je zensko, a on rodila musko, a pre dve godine se od moje kume snajka porodila u narodnog fronta i sve vreme joj pricali musko , a ona rodila devojcicu. ja idem u visegradsku i rekli su mi da je devojcica, a vec imam devojcicu, pa se nadam da su pogresili pol. hehehe. mada kazu da je doktorka petronijevic veliki strucnjak, tako da su male sanse da je pogresila pol, ali videcemo 9-og jula.
Ako ste radili 4d ekspertski ultrazvuk, sanse da su pogresili su jaaako jako male. Na tom UZ proveravaju takve detalje, kako bi videli da li je sve u redu sa razvojem bebe da je pol najlakse potvrditi. Bolje ga uradite, ne zbog pola, vec da bi bili sigurni da je sve u redu sa bebom.
Ja sam vec osmi mesc. Radils sam 4D naravno i idem redovno na preglede. Medjutim na poslednjoj kontroli kaxu dvojcica a dosad bio decak.
Cao mamice:D, jel ima neka mama da nosi blizance? koliko su Vam teske bebe? Mi smo danas bili na kontroli, jedna bebica ima 1950gr,druga 1650gr…doktor nam kaze kako je ova druga beba malo sitnija,i da je malo veca razlika u kilazi izmedju beba,inace su do sad bile skoro pa identicne tezine. U 32+1 nedelji smo.
Ja nosim dva dečaka. Sledeće nedelje idemo na UZ pa ćemo znati koliko smo veliki 🙂 Danas smo tačno 32+0.
Mi smo bili u 31nedelji…nosimo dva decaka…jedan je tezak 2000gr,drugi 1800gr…imamo opet sutra kontrolu pa cemo videti,ali sigurno su jos napredovali za dve nedelje!!!:D:D:D:DI svi se cude koliko su velike bebe,ali mislim da imaju sasvim solidnu kilazicu,vadili su mi i secer ali je sve ok bilo…Deca povukla na tatu!!!☺☺☺