Vaša trudnoća
Možda ćete primetiti žućkast iscedak iz dojki, koji je posledica delovanja hormona i priprema dojki za dojenje. Neka vas to ne brine, jer se radi o normalnoj pojavi. Ako vam smeta što su vam grudi ponekad vlažne u predelu bradavica, stavite u grudnjak papirne jastučiće koje nose dojilje.
Važno je da ste stalno svesni pokreta vaše bebe – broj pokreta je posredni pokazatelj bebinog stanja i ukoliko se iznenada promeni njihov ritam, naročito ako je ne osećate, ili je osećate manje nego što ste do tada, obavezno idite u bolnicu ili kod svog lekara da biste utvrdili stanje deteta.
Razvoj bebe
Beba je vrlo pokretna, što vi sad jako dobro osećate!
Beba sada zauzima većinu prostora u materici, jako je pokretna i stalno vežba. Uostalom, sve vi to jako dobro osećate kao udarce. Na ultrazvuku se može videti kako zatvara i otvara očne kapke i ima obrve. Beba pokušava da fokusira pogled. Masno tkivo nastavlja da se nakuplja ispod kože – to se na ultrazvuku vidi kao “zaokrugljivanje obraščića”. Težina bebe je oko 1200 gr a dužina oko 40 cm.
Napomena: Svaka beba individualno se razvija u majčinom stomaku.
Savet za ovu nedelju
Moguće je da se sad već osećate kao da ste oduvek trudni. Imate li tegobe koje prate ovaj period? Sada počinjete da osećate sve ono na šta su vam se žalile trudne prijateljce – hodanje počinje da vam pada sve teže, sve je komplikovanije namestiti se u udobne položaje za spavanje, muče vas grčevi u nogama, hemoroidi…
Odmarajte se i pokušajte da mislite na sve ono lepo što vas čeka na kraju trudnoće. Koliko ste se ugojili? Ne bi trebalo da je više od 10 kg! Ako osetite slabost i nesvesticu kada ležite na leđima – jer materica sa bebom pritiska velike krvne sudove koji vode krv ka srcu – odmah se okrenite na levi bok i biće vam bolje. Čak i ako vam ležanje na leđima ne pada teško, izbegavajte ga jer tako krv sporije dolazi do bebe.























































































































































Drage dame ,da li koja imala osip u trudnoci koji uzasno svrbi ?
Ja imam, na ruci..
Dr.mi je rekla da mazem krecno mleko (sat vremena pre kupanja), i uljanu kupku (za bebe, npr.Mixa).
Povlaci se, ali se posle nekog vremena pojavi opet…..
proverite zuc i jetru, ja sam imala svrab koji haoticno svrbi, obratila sam se svom dr poslao me je odmah na GAK, Zadrzali su me 7 dana na patologiji, ustanovili su da imam holestazu, sva sreca uz terapiju je svrab nestao, ali obavezno se javi svo Doktoru
Pozz… 28+1 nedelja i ugojila sam se 8kg. Koliko ste ste se vi do sad ugojile?
U prvoj sam imala dijabetes i do kraja dobila 22kg… Da li je ovih 8 do sad puno ili je ok? Hvala💋
Ja sam 6kg,mozda 7..Mislim da je 8kg sasvim ok,nemoj da brines,bitno da bebica napreduje 🙂
Hvala Nevena. Pre 2 dana su mi stigli nalzi OGTT-a, na srecu nemam dijabetes^^ sad mi je mnoooogo lakse..
ja sam 10
Ja sam 9kg.. 8 je odlicno, bez brige.
6 kg
3,5 kg 🙂
I ja sam 10kg, al nosim blizance :pray:
Ja sam se ugojila 7kg 28+1 sam nedelja
ja sam ss ugoila 18 kila a nosim blizanve 🙂 u 29 sam sedmici
Da li je neka od vas imala problema sa anemijom u trudnoci? Trudna sam 28+6 i danas sam radila krvnu sliku koja je pokazala malokrvnost. Prije 2 mjeseca je krvna slika bila ok. Tek za nekoliko dana imam zakazanu kontrolu, pa me strah. Porodicni doktor mi nije nista prepisao bez konsultacije sa ginekologom. Trenutno pijem ono sto mi je ginekolog prepisao na pocetku femibion 2, magnezijum i Pancicev caj za trudnice zbog stalnih bakterija u mokraci.
Normalna je anemija u trudnoci.. jedi sto vise mesa,dzigerice,cvekle…to ti je najbolji i najzdraviji nacin da prirodno poboljsas krvnu sliku..
Meni je dr prepisao Sideral forte…videcemo sledeceg meseca rezultate.
Imam isti problem, pijem Feroglobin i uz to po preporuci ginekologa u med sipas organski kakao i prase o svako jutro na prazan stomak po kasiku
ppzz dame dali neko ima sada pojacanu gorusicu?
Imam ja..ali nisam isla kod dr.
Imam ja, doktor mi je dao rupurut i pomaze mi
7.1
07.10:)
07.10 (Bolnica-Nova Bila Bosna) i Hercegovina imali jos koja buduca mama da ce tamo da rodi, a da joj je termin 7.10? ☺
23. 09
19.09
Drage mame, imala sam 2 carska reza, razmak po 5 god, s tim sto je drugi pokusan prirodno pa zavrsen carskim.
dr iz DZ . mi je rekla da ce mi dati uput za Visegradsku da tamo vodim 9.
mesec, da bi ranije planirali carski, e sad moje pitanje je da li da nadjem nekog dr.unapred, ili samo da odem sa uputom pa kako mi bude, jer vezu nemam. A malo me strah da ce i ovaj put pokusati prirodno.
Ja bez trazenja veze ne bih isla ni u jednu bolnicu. Ima dosta slucajeva gde su isle zene na srecu i dobro prosle, ali ipak ima i drugacijih iskustava i ne treba ruzikovati ako ne moras
Zdravo, za par dana ulazim u 8 mesec, bebu manje osecam nekih 3-4 dana, da li je to normalno?
29 nedjelja, bebac se slabo krece po stomaku. Pretezno je osjetim na desnoj strani i ispod pupka, na lijevoj strani jos nikad je nisam osjetila. To nisu udarci nego kao pulsiranje, vidi se pomjeranje stomaka, kao neko okretanje. Prednjaci zadak, bili smo početkom mjeseca na kontroli, idemo pocetkom 7 mj.,doktorica kaze da je sve uredno, ali opet ja se brinem kako trudnice kazu da osjete prevrtanje udarce i sl.,moja je izgleda bas mirna 🙂
14.11ðŸ˜
Kad su vam terminiii? 💗🤠Nama je 7-og septembra
12.09 👲:)
6.9. ‚‚‚
13.09
12.09 <3
10.9.
12.09
Po doktorovom 04.09,a po mom proracunu 09.09…inace 4-ta bebica ✊
12.09. 💜
14.09.
15.09. 👶<3
19.09 💜💜💜
14.9.
21.09. 🤱<3
21.9.
24.9<3
moj termin je 28.09 🙂
19.09. <3
29.9. 🙂
25.09.ðŸ¤
05.10.
21.11.2019 👶
cao buduce mame 😀 zanima me koliko cesto osecete bepca,ja svakodnevno ali ne stalno lupi par puta pa se umiri i swe tako mozda 10-15 puta dnewno po par udaraca da li je to normalno?
Ja sam 29. Nedelja, druga trudnoca. Beba se i po dva dana ne udari, ppsle se malo meskolji i oprt isto. I tako je od pocetka. Udarci su bas slabi, vise je kao okretanje i meskoljenje nego udaranje, dok sa prvom trudnocom su to bili bas jaki udarci i daleko cesci. Dr kaze da je sa drugom trudnocom tako, da se slabije oseca jer su i misici rasireni i td. Jos neko slicno iskustvo?
Meni je treća trudnoća , beba je bila aktivna ovih dana a danas se smirila osjećam je ali su slabiji pokreti. Za neki dan idem na kontrolu da vidimo koliko smo porasli i teški.
Zdravo, da li neka ima problema sa oticanjem u ovoj nedelji, pocelo je odjednom, najvise je izrazeno na stopalima i zglobovima koji se vise bukvalno i ne vide od otoka..Jeli to normalno i postoji li nesto sto moze to ublaziti?
I meni su pocele da oticu noge, normalno je. Kad god mozes podigni noge, kad spavas stavi jastuk ispod nogu, to ce ti malo olakšati. I izmjeri pritisak po nekad, da budes sigurna da ne oticu zbog povecanog ptitiska… Ako je pritisak povecan javi se dr… 😘😘😘😘
Proveri te d dimer obavezno
I ja oticem od 20.nedelje,doktor kaze da pratim pritisak i sve dok se otok povlaci imalo da mirujem i pijem sto vise tecnosti i da izbjegavam izlaganje suncu,u slucaju da se pritisak povisi da otok naglo raste da osjetim trnjenje u nogama ili bolove u misicima i zamaglicu vida da odma idem doktoru ali hvala Bogu kako koja sedmica otok je tu ali manji ja mirujem i pijem puno vode sokova cajeva
daa. zivim u inostranstvu i imam pravo na dva para čarapa za oticanje nogu. inače mogu se i kupiti u apoteci
neadekvatan ishrana. Uz zdravu ishranu bez aditiva i minimalno slanu, bez sokava iz koncetrata, voda, voda i samo voda i necete oticati 100% 😉
Cao mame, ja sam 29.nedelja i vec mjesec dana samo placem, ne mogu sebi nikako pomoci,tesko podnosim trudnocu,povracanje,zgaravica, ne spavam vec mjesecima…kako da skrenem misli, kako da mi bude bolje… bojim se da beba pati zbog moje nervoze, ali meni samo treba da spavam a beba se stalno vrti! Inace se osjecam jako lose,kao da me niko ne razumije! Osjecam se usamljeno.T_T
Probaj rupurut za zgaravicu, meni je ona i povracanje izazivala. a sto se tice spavanja reci doktoru sve kad budes otisla, mozda ce ti dati nesto da ti opusti misice (bensedin ili nesto slicno)
Probaj rupurut za zgaravicu, meni je ona i povracanje izazivala. a sto se tice spavanja reci doktoru sve kad budes otisla, mozda ce ti dati nesto da ti opusti misice (bensedin ili nesto slicno)
Desava se i meni da se rastuzim i osecam usamljeno i kao da me niko ne razume. Povlacim se i radim drugo-sakupljam recepte, pisem , opustam se , samo se usmeri na druge stvari a ako osecas da ti ne prija da budes otvorena sa ljudima ispostuj sebe. Bar meni to mnogo pomaze.
Drage buduce mame,zanima me da li ste konzumirale konzervirsnu tunjevinu u trudnoci ? Ja sam tek sad na nekom formu procitala da je stetna po bebu,pa sam se malo zabrinula.
Pa sad… štetna je u većim kolicinama, zbog žive koju sadrži, jedna do dve nedeljno ne bi trebalo biti štetno.
ne, jer vi da bi ste unijeli u sebe prekomjernu kolicinu zive, morali bi ste pojesti cijeli karton :’) bit je u tome da birate sto manje slanu, radi ne oticanja.
Imala sam Vaš problem sa prvom bebom. U mom slučaju to ništa nije značilo, beba rođena potpuno zdrava. Butna kost jeste pokazatelj problema ali ne szalno. Moja beba je baš u tom periodu prestala da raste zbog nedostatka prostora u materici, tkzv. materične patnje. Pokušajte da se ne nervirate unaprijed, vjerovatno će sve biti okay
pozdrav žene,28 sedmica sam od jucer imam nizak pritisak 9030 dali to steti bebi ne mogu da podignem pritisak nikako
Nizak pritisak se moze povecati od odredjene hrane i pica a i od kretanja , vezbe i aktivnosti al nista naglo. Ako ne morate da mirujete zbog nogu i umora pored hrane ubacite fitnes za trudnice ,ima na netu a meni pomaze.
Zdravo svima, obzirom da mi je prva trudnoca mozete li reci u kom dijelu stomaka vi najcesce osjecate bebu? 29ta sam sedmica i bebu uvijek osjecam ispod pupka,a najvise tacno u visini pupka.
isto prva trudnoca, isto 29 nedelja , isto osjecam tu oko pupka, nekad malo nize , nekad sa strana nekad tacno kod pupka ali stalno je tu. ja inace nosim nisko.
Ja ga osećam baš po celom stomaku, nekada skroz nisko, nekada baš visoko kod rebara, s tim da ga više osećam na desnoj strani stomaka. Uglavnom, u istom trenutku ga nekada osetim na više strana.:) Da napomenem da bebac prednjaci glavicom, ako to ima kakve veze.
mozda to samo znaci da bebica prednjaci nogama, a one su jace i te pokrete jace osjecas
jel ima koja trudnica da nosi nisko i doktor reko mirovanke uz utrogestan 2×2 100mg a vi se osjecate super bez bolova? koliko ste se kretale?
ja se osjecam super,nista ne boli ne zateze a strah me ici prosetat. inace sam bila kod endokrinologa i cekala sat vremena,tj.stajala sam toliko i nista me ne boli?
smem nekad otic negdje ako se osjecam dobro?
29 nedelja
u 27 nedelji dr rekao da mi je beba bas nisko.ali nije mi dao nikakve lijekove.samo da odmaram sto vise.da izbjegavam sjedenje.a kada se krecem da nosim pojas..
Pozdrav zene. Zanima me da li se neka susrela sam blagim mucnima i grcevima u stomaku u 29 nedelji. Mucnine nisam imala od 3 meseca. A do treceg uj rano bez povracanja
Ja imam blage mucnine poslednjih nekolika dana i slabiji apetit..ne znam do cega je. Isto 29.nedelja.
Istooo, ja sam 29ned 5 dana, juce recimo mi je bilo mnogooo muka i desava se s vremena na vreme…
podize se zeludac znacajno, i zato se u trecem trimestru opet mogu javiti mucnine.. trebalo bi pomoci vise manjih obroka na dan, da ne bi opterecivali zeludac