Vaša beba ove nedelje
Beba se prilagođava velikom svetu!
Vaša materica je bila toplo i udobno okruženje i zato će potrajati dok se beba ne prilagodi na različite slike, zvukove i senzacije koje je sada okružuju. Još nećete moći da otkrijete mnogo od njenog karaktera jer provodi vreme u različitim stadijumima sna, tihoj ili aktivnoj budnosti.
Jedini način da beba komunicira sa vama je plač. To nemojte da zaboravite kada postanete očajni i počnete da se pitate: ”Šta joj je?!”. Beba sada može da prepozna i razlikuje mamin glas od glasova drugih ljudi.
Vaša beba obožava da je držite i ljubite, grlite, masirate, mazite i ljuljuškate. Možda će čak moći i da odreaguje jednim oduševljenim ”ah” kada čuje vaš glas i vidi vam lice.
Vaš život: Baby blues
Zvuči kao da nema smisla: dok ste bili trudni i sa nestrpljenjem čekali da dobijete bebu – bili ste toliko srećni; a sada kada ste se konačno porodili – vi ste nesrećni, potišteni, neraspoloženi i nervozni. Zapravo, postoje jako dobri razlozi zašto polovina mladih majki dobija tzv. baby blues.
Tokom prve nedelje kod kuće sa bebom, nedostatak sna, oporavak od porođaja, nega novorođenčeta, manjak iskustva u odnosu sa bebom i neadekvatna pomoć oko kućnih poslova, mogu da budu izuzetno stresni. Hormoni takođe utiču na vaše raspoloženje, posebno ako ste i ranije imali izražena PMS stanja.
Evo nekoliko saveta da lakše prebrodite baby blues:
* Postanite svesni da su sva ta osećanja i raspoloženja normalna.
* Dobro je da svoja osećanja podelite sa ljudima koje volite: sa partnerom, roditeljima ili najbližim prijateljima.
* Zbližavanje sa drugim novopečenim roditeljima (na primer na forumu ovog sajta) pomoći će vam da shvatite kako niste sami.
* Odvojite vreme samo za sebe. Neka se tata ili neka od novopečenih baka posvete bebi na neko vreme, a vi idite sa drugaricom na kafu, u šoping ili se jednostavno opustite u kadi. Rasteretićete se i ako odete sa bebom u šetnju na svež vazduh.
* Ostavite se posla. Zaboravite na mobilni i računar, na peglu i varjaču, ovo je vaš trenutak u životu kad treba da budete mama i samo mama.
Ako baby blues potraje duže od nekoliko nedelja, recite to svom lekaru. Moguće ja da onda imate postporođajnu depresiju, mnogo ozbiljniji poremećaj. Simptomi uključuju izrazitu anksioznost, napade panike, promene u načinu ishrane (prejedanje ili gubitak apetita), nesanicu, pa čak i pomisao da naudite svojoj bebi…
Savet za ovu nedelju
Ako ste odlučili da izvedete bebu napolje, ne činite to naglo. Neka prvog dana beba bude napolju deset minuta, sutra petnaest, prekosutra dvadeset… Uvek nosite u kolicima i dodatno ćebe. Ne iznosite bebu napolje ako duva jak vetar, ako ima preko 30 stepeni Celzijusa ili ako je magla. Ako pada kiša ili sneg – zaštitite je da ne pokisne. Ako beba zaspi napolju, ostavite je da odrema na svežem vazduhu. To će joj jako prijati.




























































































































































01.04. Lejla 💕
01.04.2020 Selin-Salena 💕
Naša Maša dosla na svet 27.marta u 18 i 20, duga 54cm,teška 3950 <3
24.03.2020 Aylin teska 3800 duga 51
20.03 stigao Adi <3<3
20.03. Na svijet je dosao jedan maleni Maksim. Nije mogao odabrati ljepsi dan za svoj dolazak, nego na 30.rodjendan svog tate! Tati nismo mogli ljepsi poklon za rodjendan dati <3💜
termin mi je bio 15.03 ali se jos nisam porodila danas je 19.03 i imam osjecaj da cu zauvijek bit trudna „
15.03.2020. jedna mala Sofija je dosla na svet, 48cm duga i 3.180gr teska. Malo smo se namucile,nije moglo prirodno pa smo isle na carski ali sad smo dobro.
7.8.se rodila Tara, 4270, 54cm. Fino smo prosle porodjaj, a sad je vec krenuo stomacic da nas muci. Nego procice, prvi dani su valjda najtezi…
i Teodora se rodila 07.03.2020. krenulo super, prirodno, ali se na kraju okrene i moralo nazalost na carski. krenuo i baby blues, samo mi se kuci ide. al dobro, sve cemo izdrzati â¤
Stigla i Hana kojoj je termin bio 2.3….3850 52cm… Jedva smo izvukle glave,beba je u inkubatoru, na kiseoniku😣
Zašto ste jedva izvukle glave? I meni je prošao termin, niko od doktora ne reaguje a ja imam strah da se ne desi nešto loše jer niko ne prati stanje bebe :/
Termin 03.03, a jos uveek niistaa…
Luka je dosao na svet jutros u 6:00h, termin porodjaja je bio 2.mart.Da utesim sve mame kojima je” prosao termin”, i koje cekaju, porodjaj je trajao 10 min, bez epidurala , bez epiziotomije, vredelo je cekanja ðŸ‘
Termin 2.mart,a kod nas jos uvek nista. :’)🤰
stigao Marko u 35 nedelji,abrupcija posteljice i hitan carski…u inkubatoru je ali stabilno 2290 i 46 cm<3â¤ðŸ˜˜
Na termin 29.2.2020 rodila se jedna Lenka, 3.860gr i 50
cm dugačka, prava mala krofnica
17.02. 2020. U 8 i 53h. Vukan 💚💚 💚
Pozdrav od mladjeg Vukana 23.2.20.
Da se javim i ja… Porodila sam se u petak, u 12:05h prirodno, bez epidurala. Devojčica, teška 3700gr, visoka 53cm….porodjaj je prošao divno, bio je indukovan, trajao je 5 sati… Sve se da izdržati…. Bolovi su bili podnošljiv…. Moram da naglasim da sam pre porodjaja ležala na 3 različita odeljenja u Višegradskoj i da su svuda bili predivni, posvećeni i što je najbitnije stručni…. Možda nam deluje da ne obraćaju pažnju na nas, ali zapravo treba da budemo srećne što nemamo probleme sa kojim se susreću pojedine žene, koje moraju da leže ovde mesecima! Kad treba, svi se stvore za 3 minuta ili manje!
Puno sreće svim budućim mamama!
termin mi je bio danas,medjutim malisi se jos ne “izlazi” ˆ
dragim mamama cestitam
Stigla Dunja, jutros u 9:25h. :clover:
2 dana nakon termina. ðŸ¤
Prirodni treći porođaj, sve gotovo za sat vremena. :pray:
3900 gr, 57 cm. 💕
Srećno svim budućim mamama.