Devojčica (13) osvojila zlato na Olimpijskim igrama

Izvor: Bebac.com
Zlatna medalja u skejtbordingu otišla je u ruke fenomenalne trinaestogodišnje devojčice Nišije Momidži iz Japana, dok je drugo mesto takođe osvojila trinaestogodišnja sportistkinja Rejsa Leal iz Brazila.
Novi sportovi na Olimpijskim igrama donose nove mlade igrače. Prvi put se ove godine skejtbording našao na listi sportova na Olimpijskim igrama. Domaće sportistkinje su u najlepšem smislu osvetlale obraz i odnele medalje na domaćem terenu, Japan je odneo zlatnu i bronzanu medalju u ženskoj kategoriji. Posebno interesovanje javnosti odnele su najmlađe igračice koje su uprkos svojim godinama osvojile zlato i srebrno. Japanka Nišija Momidži (13) svojom smelom i besprekornom vožnjom osvojila je zlato, Rejsa Leal (13) iz Brazila je osvojila srebro, dok je Funa Nakajama (18) iz Japana osvojila bronzu.

– Tako sam srećna što sam pobedila na Olimpijskim igrama u Japanu i tako sam srećna što sam osvojila svoje prve Olimpijske igre kao jedna od najmlađih takmičara,” rekla je, pre nego što je objasnila kako su se njene početne treme udaljile kako je takmičenje počelo: poput ostalih takmičenja. Bio sam nervozan u prvoj vožnji, ali nisam bio posle toga – izjavila je Nišije nakon osvojenog zlata.

Brazilka Leal najmlađa osvajačica medalje od 1936. godine

Iako i Nišije Momidži i Leal obe imaju 13 godina, brazilka i dobitnica srebrne medalje je ipak mlađa. Leal je srebrnom medaljom postala najmlađa osvajačica olimpijske medalje od 1936. godine.

-  Osećam se veoma srećno. Upisala sam istoriju sa 13 godina. Nadam se da ću učestvovati i na mnogim drugim Olimpijskim igrama – rekla je. – Uspela sam da ostvarim svoj san i očev san. Sav trud koji su uložili mama i tata da me odvedu ovde, a sada sam ovde i mogu da im kažem da je sve prošlo kako treba i presrećna sam – izjavila je Leal povodom svoje srebrne medalje.

Najmlađa učesnica Olimpijskih igara je Sirijka Hend Zaza (12)

Šestočlana sirijska delegacija ove godine ima jednog dragocenog člana, najmlađu učesnicu Olimpijskih igra od 1968 godine, Hendu Zazu koje se takmiči u stonom tenisu. Ova mlada sportistkinja ne samo da je morala da savlada prepreke pendemije, već i veoma teške ratne situacije u kojoj se Sirija nalazi.

Zaza je nažalost izgubila svoju prvu utakmicu koju je igrala sa iskusnom igračicom Liu Džia iz Austrije kojoj je ovo šesto pojavljivanje na ovom prestižnom takmičenju. Zaza je igrala ozbiljno i vrlo dobro, ali iskustvo austrijke je prevladalo.
– Poslednjih pet godina prošla sam mnoštvo različitih iskustava, rat se širio zemljom, odlagano je finansiranja za Olimpijske igre, i bilo je veoma teško -  rekla je.
 - Ali morala sam se boriti za to i ovo je moja poruka svima koji su žele uspeh. Borite se za svoje snove, potrudite se, bez obzira na poteškoće koje imate, i postići ćete svoj cilj – poručila je ona.