Da bi se sprečile tragedije na putevima, stručnjaci apeluju na roditelje da svoju decu stavljaju u autosedišta...
Veliki broj saobraćajnih nesreća sa tragičnim posledicama po decu dolazi kao posledica nebezbednog prevoza na zadnjem sedištu i autosedalicama

Veliki broj saobraćajnih nesreća sa tragičnim posledicama po decu dolazi kao posledica nebezbednog prevoza na zadnjem sedištu i autosedalicama, što je isključiva odgovornost roditelja. Vožnja dece u krilu ili na prednjem sedištu, pa čak i za volanom svakodnevno se može videti na ulicama ili ispred nekog vrtića.
Pročitajte još i:
Propisi i vožnja kolima sa decom >>>
Kako zaštititi bebu u automobilu? >>>
Ako deca nisu vezana, teško da će poštovati propise kad odrastu. Isto, kao kad sa detetom u rukama prelazite ulicu na crveno svetlo za pešake ili van prelaza. Od 2010. do 2013. godine beleži se pad u broju poginule dece u saobraćaju, ali su prva tri meseca ove godine donela zabrinjavajući i poražavajući porast u broju dece stradale u saobraćaju.
Ova crna statistika samo se nastavlja, a to potkrepljuje i činjenica da je juče osmomesečna beba iz Srbije poginula u nesreći koja se dogodila u Makedoniji.
Direktor Komiteta za bezbednost u saobraćaju Damir Okanović ističe za Bebac da ne želi da govori o pojedinačim slučajevima, jer ne zna da li je beba koja je stradala u nesreći sedela u autosedalici ili nije.
.jpg)
“Ne mogu da komentarišem ovu nesreću, jer nemam informacija o tome. Međutim, generalno bih apelovao na sve roditelje da se odgovorno ponašaju prema svojoj deci. Mnogi roditelji smatraju da su njihova deca bezbedna ukoliko im sede u naručju. Oni nisu svesni da prilikom nezgoda mogu svojim telom da povrede decu ukoliko ih drže u naručju. Primera radi, prilikom frontalnog sudara pri brzini od 60 kilometara na čas roditelj od, recimo, 75 kilograma deluje na svoje dete snagom od 1,5 tone” ističe Okanović.
Navodi i da statistike pokazuju da su mnoga deca i bebe preživeli, pa čak i ostali nepovređeni zahvaljujući autosedištu. Međutim, svest pojedinih roditelja nije i dalje razvijena kada je reč saobraćaju, jer se obično ne razmišlja o posledicama kada sedaju sa decom u automobile. Prema njegovim rečima, roditelji smatraju da su pažljivi vozači, a pri tome ne razmišljaju da možda drugi vozač koji je u svojim kolima ne misli na taj način.
.jpg)
“U Srbiji generalno postoji problem vezan za autosedišta i bezbednost dece u saobraćaju. Naime ni jedna auto škola ne drži predavanje koliko su autosedišta ustvari bitna za bezbednost mališana. U državi se nije pokrenula nikada ni jedan ozbiljna akcija koja bi promovisala autosedišta”. Mnogi se pravdaju time da nemaju novca za autosedišta, a ja se pitam, pa kako je moguće da nemaju novac za to, a imaju za benzin i održavanje kola", navodi Okanović.
Posebno je upozorio na još jednu ružnu naviku roditelja, a ona se odnosi na duža putovanja. Naime, roditelji obično sa decom putuju noću na more, a pri tom spuste zadnje sedište i naprave detetu krevet. Ovo je takođe jako opasno, jer kako Okanović navodi ako bi došlo du nesreće deca bi stradala.
“Deca imaju otpor u jednom momentu prema autosedištima, ali ako su roditelji istrajni i dosledni, mališani će se brzo navići na to. Ništa ne fali da dete prespava put u autosedlišu. U svakom slučaju je bezbednije o odnosu na decu koja leže u kolima” zaključio je sagovornik.

Prema propisima, u motornom vozilu na prednjem sedištu ne smeju da se prevoze deca mlađa od 12 godina. Dete do tri godine starosti prevozi se u bezbednosnom sedištu, odnosno korpi, osim u vozilima za javni prevoz putnika. Izuzetno, dete do tri godine starosti može se prevoziti na prednjem sedištu ukoliko se prevozi u bezbednosnom sedištu, korpi, koja je okrenuta suprotno pravcu kretanja vozila, kada vozilo nema ili je isključen bezbednosni vazdušni jastuk.
Bezbednosna sedišta za decu koja se postavljaju u vozila moraju biti homologovana u skladu sa jednoobraznim tehničkim uslovima i moraju da budu postavljena na način kako to preporučuju proizvođač dečjeg sedišta i proizvođač vozila. Homologaciona oznaka za dečja sedišta je ECER 44/04.
Unesite termin porođaja ili datum
rođenja vašeg bebca i pratite njegov
razvoj iz nedelje u nedelju.


