Jedan od krupnih faktora rizika za nastajanje čira na želucu je neadekvatna ishrana, što podrazumeva neredovnost obroka, gojaznost, ishranu koja sadrži namirnice koje iz bilo kog razloga ometaju sekretornu i motoričku funkciju želuca, preteranu upotrebu začina u hrani…
Po rečima dr Olge Hadžić, specijaliste higijene, metodika planiranja dijetoterapije i izbor namirnica zavise od osobenosti toka bolesti, odnosno da li je reč o mirnoj fazi, fazi bolova ili komplikaciji želuca i drugih organa.
– Nužno je da obezbedimo organizmu fiziološke potrebe u hranljivim materijama, da zaštitimo oboleli organ od hemijskih, mehaničkih i toplotnih nadražaja i da dosledno sprovodimo dijetetske preporuke u izboru namirnica, a naročito kad je reč o ritmu i broju obroka – kaže za „Alo!“ dr Hadžić.
Ugljeni hidrati bi trebalo da obezbede od 55 do 65 odsto energetskih potreba. Unos rafinisanih šećera i slatkiša trebalo bi svesti na najmanju meru ili ih potpuno eliminisati iz ishrane. Belančevine bi u ukupnom energetskom unosu trebalo da učestvuju sa deset do 15 odsto, a ukupne masti od 15 do 30 odsto, sa dovoljnim unosom nezasićenih masnih kiselina, odnosno lako iskoristljivih biljnih ulja.
– Izbor namirnica trebalo bi da bude takav da obezbedi raznovrsnost obroka, a da se izbegne unos onih koji će izazvati pojačanu sekreciju sluzokože želuca – upozorava dr Hadžić.
Kad je reč o ritmu i broju obroka, savetuje se od četiri do pet obroka dnevno, vodeći računa da se obrok ne planira neposredno pred spavanje.
Zabranjeno
– biber
– senf
– paprika
– kafa
– alkohol
– previše topla ili previše hladna hrana
Komentari (0)