Žene imaju dosta nedoumica u pogledu svog intimnog zdravlja. Iako sve deluje poznato i jednostavno, česta su pitanja upućena ginekolozima o tome kako mogu sve da zatrudne, da li su u drugom stanju, teme o ciklusu i hormonima su, takođe, večne. Predstavljamo vam neke od najčešćih nedoumica koje imaju žene, a na koje su odgovore dali stručnjaci.
HORMONSKA TERAPIJA NIJE ŠTETNA
Hormonska terapija koja smiruje simptome menopauze nakon puštanja na tržište proglašena je čudotvornim lekom za žene. Usledila su brojna istraživanja o tome da li je ova terapija štetna i da li je zapravo potencijalan uzrok brojnih vrsta raka. Ipak, britanski Odsek za zdravstvo ove godine sproveo je istraživanje koje je utvrdilo da uzimanje estrogena tokom šest godina zbog simptoma menopauze, zapravo prepolovljuje rizik od srčanih oboljenja i osteoporoze i nema dokazanih uticaja na pojavu raka.
CISTE NISU UVEK PROBLEMATIČNE
Ciste na jajnicima učestale su kod žena u reproduktivnom dobu, a većina njih prolazi u razdoblju od dva do tri menstrualna ciklusa. Najčešći uzrok je izostanak pucanja folikula kod ovulacije i one se tada nazivaju funkcionalne ciste, a osim njih postoje i one nefunkcionalne. Male ciste najčešće ne uzrokuju nikakve tegobe i javljaju se kao bol u stomaku. Veće ciste kod pucanja i izlivanja sadržaja mogu da izazovu oštar bol. Ciste se najčešće ne leče, a kontraceptivne pilule mogu da sprečiti njihovu pojavu. Policistične jajnike ima oko osam do deset odsto žena, a uzroci su mahom hormonski i leče se terapijom. Zabluda je da žene s policističnim jajnicima ne mogu da zatrudne.
TRUDNOĆA
Mit da žene ne mogu da ostanu u drugom stanju za vreme menstruacije nije istinit, naročito kod žena sa neredovnim ciklusima.
KONTARCEPCIJA
Ako ne koristite kontraceptivne pilule iz straha da ćete se zbog njih ugojiti – strah je bezrazložan jer su 44 različite studije dokazale da korišćenje moderne hormonalne kontracepcije ne utiče na težinu već eventualno na subjektivan osećaj nadutosti i zadržavanje tečnosti u telu.
Komentari (0)