Iako, za sada, još nema čudotvornog preparata od kojeg će vam kosa rasti brže i pri tom biti besprekorna, ima mnogo istraživanja čijim se saznanjima možete rukovoditi u rešavanju problema opadanja kose i ispucalih krajeva. Najvažnije je koliko joj pažnje posvećujete u svakom trenutku.
Nažalost, leto nije jedino doba godine kada je vlasima potrebno obezbediti dovoljno vlage, kao što ni proleće i jesen nisu jedini periodi u kojima se susrećemo s pojačanim opadanjem kose. Zima, takođe, ima svoje negativne uticaje na lep i svež izgled kose, što je posebno vidljivo kod osoba koje nemaju naviku da se od hladnoće štite kapama, kao i kod onih žena koje prečesto borave u zatvorenim prostorijama.
Stop opadanju
Pre svega, neophodno je da redovno odlazite na podrezivanje vrhova. Uredno podšišana kosa odaje utisak da je duža, čak i kada to nije, jer nema rascvetalih krajeva. Ovo je zimi najvažnije, jer zbog suvog vazduha u pregrejanim prostorijama kosa brže puca nego leti, kada je izložena morskoj soli i suncu. Kako biste sprečili isušivanje i slabljenje vlasi, posebno je važno da vam kosa bude dobro hidratizovana, pa u svoju zimsku negu uključite kvalitetne maske za kosu, pre nego klasične regeneratore. Savet plus koji može biti od pomoći osobama koje ne mogu da se izbore sa prekomernim opadanjem jeste da ne peru kosu baš svaki dan. Dopustite da prirodne masnoće neguju vlasi, umesto da ih stalno spirate vodom.
Nežni tretmani
Vaša kosa opada sama od sebe (oko 70 do 150 vlasi dnevno), ali da li ste znale da dodatnim „maltretiranjem” možete izgubiti i do 50 odsto dlaka više? Što ste nežniji prema svojoj kosi, to su manje šanse da će ona preterano opadati i pucati. Dobar odnosi prema kosi mora isključiti neke loše navike. Nemojte kosu vezivati gumicom u rep. Umesto toga, pokupite je šnalicama, svežite pramenove trakicama ili napravite labavu punđu. Nežan tretman najviše se odnosi na feniranje. To podrazumeva da pažljivo četkate kosu tako što ćete početi od vrhova pa se „penjati” ka temenu. Da biste čupanje sveli na minimum, rukom pridržite svaki pramen koji raščešljavate. Izbegavajte situacije u kojima će vam jak vetar ili kiša previše zapetljati vlasi. U zimskim mesecima od velike pomoći može biti redovno masiranje temena, jer masaža podstiče cirkulaciju i oksigenaciju kože temena. Ukoliko do sada niste imali tu naviku, obavezno počnite da nosite kape i šešire. Zimi su ovi asesoari najbolji „štit” od štetnih uticaja koji narušavaju lepotu vaše kose.
Narodni recepti
Iako često mislimo da skupi preparati za sjaj i volumen mogu za tili čas da nam reše problem loše frizure, istina je da su neki recepti koji su i dalje u domenu „bapskih priča” korisniji. Istraživanja pokazuju da manjak gvožđa pojačava gubitak kose, pa vam od koristi mogu biti maske spravljene od usitnjenog sočiva, spanaća, ali i žumanaca. Upotrebite i pivski kvasac, jer je on prirodni stimulans rasta dlake. Povremeno utrljavajte pivo i med, što će vašoj kosi dati neophodnu čvrstinu i sjaj, a esencijalna ulja se preporučuju za stimulisanje i ozdravljenje korena kose. Bademovo, orahovo ili ricinusovo ulje pomešajte sa blagim šamponom i time ispirajte kosu barem jednom nedeljno.
Komentari (0)