Kada pokraj glave zazvoni budilnik, prva misao je da dotični uništimo, druga "pa zar opet posao" a treća, još samo pet minuta. Stručnjaci tvrde da je u pitanju ozbiljno stanje ošamućenosti.
Buđenje za mnoge predstavlja pravi šok, a stručnjaci tvrde da je u pitanju ozbiljno stanje ošamućenosti. Nazvali su ga "Inercija sna" i kažu da ono utiče na donošenje odluka i pamćenje.
Jutarnje bunilo pravi ozbiljne mentalne smetnje, veće nego kada se uopšte ne spava.
"Jutarnja omamljenost je gora nego što smo do sada mislili" kaže doktor Kenet Rit sa Univerziteta Boulder u Koloradu.
Radi se o moždanoj tromosti koja se može porediti sa pijanstvom, jer u sličnoj meri utiču na razumno ponašanje i memoriju. Bez obzira koliko je budilnik uporan, mozak je taj koji ne želi da se probudi, što kod nekih ljudi može trajati deset minuta, a kod drugih i do dva sata.
Ispitanici su posle nekoliko nedelja neprekinutog sna bili omamljeniji nego kada bi bili neprekidno budni i po 26 sati. Razlog je, prema lekarima, u kori mozga koji je povezan s našom sposobnošću da jasno mislimo, objašnjava dr Rit.
Ovo otkriće je od ključne važnosti za one koji su zaposleni u Hitnim službama, poput vatrogasaca, policajaca i lekara i koji mogu biti pozvani u akciju nekoliko trenutaka posle buđenja. Isto važi za vozače.
"Najveći broj saobraćajnih nesreća dešava se upravo u sedam ujutro" , kaže Rit.
Ranija istraživanja pokazala su da je i jutarnja rekreacija pravi šok za organizam, jer se iz stanja omamljenosti naglo prelazi u aktivnost. Upravo se zbog toga preporučuje da se ide na fitnes ili trči krajem dana.
Komentari (0)