Svađe zbog novca
– To kako parovi rukuju novcem, kako pregovaraju i dogovaraju se o njemu, utkano je u srž odnosa i izaziva konflikte čak i kada novac nije centralna tema. Ako ne postoji saglasnost oko osnovnih pitanja vezanih za novac, ako nema poverenja i zadovoljstva, to sigurno ne doprinosi produbljivanju intimnosti. Naprotiv – objašnjava Zorana Banjac, psiholog i psihoterapeut Savetovališta za brak i porodicu.
Savet: Model raspolaganja novcem, ma kakav bio, treba da odgovara oboma. Međutim, često se dešava da muž želi nov automobil, a žena bi da renovira stan, pa ne mogu da se dogovore. Tada je važno da partneri ne prebacuju jedno drugom, već da pokušaju da objasne jedno drugom koje potrebe stoje iza njihovih želja. Možda on želi auto ne zato da bi se osećao kao dasa, već da bi mogli zajedno da putuju, vode decu na treninge ili kod lekara. Ona možda ne želi da adaptira stan zato što je pomodarka, nego joj je stalo da imaju spavaću sobu.
– Kad bračni partneri razumeju potrebe onog drugog, rešenje se lakše nalazi, a odlaganje zadovoljenja sopstvenih potreba ne pada tako teško – savetuje Tatjana Voronjec Cijan, psiholog i psihoterapeut Savetovališta za brak i porodicu.
Nedostatak bliskosti
Ljudi obično u brak ulaze s puno ljubavi, ali ukoliko ne ulažu u svoj odnos i ne razgovaraju o tome kako da ga unaprede, veza počinje da stagnira.
Obično se to događa s rođenjem deteta. Žena se posveti bebi, a muškarac se oseća zapostavljenim. Problem s bliskošću može se pojaviti i kasnije, kad dete odraste. Aktivnost oko deteta dotle je maskirala zahlađenje odnosa, a sada partneri imaju vremena, ali ne znaju šta će s njim jer su se već suviše udaljili.
Savet: Lične i profesionalne potrebe su se promenile. Venčali ste se sa 25, 30 godina, a sada imate 45. Ništa nije isto, i to vas zbunjuje. Treba razumeti promene i pronaći balans između ličnih potreba i zajedništva. Idite na fitnes i na kafu s prijateljicama, ali nađite vremena za nešto u čemu oboje podjednako uživate.
Zavisnost od roditelja
Potreba za očuvanjem kontakta s roditeljima i obezbeđivanjem nezavisnosti za novu porodicu predstavlja krupan test za većinu bračnih parova kod nas. Nažalost, mnogi na tom testu padaju, pa se razvode ili trpe, pokazuje iskustvo stručnjaka Centra za socijalni rad u Beogradu.
Savet: Gradite odnose u vašoj porodici onako kako vama odgovara, a ne kako roditelji očekuju. Kad zaštitite partnera, iako se roditeljima on ne sviđa, vi štitite i svoje pravo na izbor i odrastanje. Ako sledite svoje planove, ne morate da odbacite roditelje – poručuje Lidija Filipovski, porodični terapeut.
Pročitajte još >>
Muškarci teže podnose razvod od žena
Komentari (0)