Ukoliko neka osoba često pati od virusnih infekcija, čak i onih bezopasnih, to slabi njen imunosistem i povećava rizik od astme, tvrde američki naučnici.
Prema rezultatima istraživanja koje su objavili u stručnom časopisu Nature Medicine pokazalo se da virusi, naročito respiratorni, uništavaju imunosistem, koji vremenom nije sposoban da se izbori sa upalom disajnih puteva.
Takva stanja idealno su tlo za astmu, koja s vremenom dobija sve teži oblik.
Ovo otkriće veoma je značajno, jer bi moglo da pomogne u pronalaženju metoda za sprečavanje astme, bolesti u kojoj dolazi do sužavanja disajnih puteva, pojačanog stvaranja sluzi i upalnih promena.
Ranijim istraživanjima utvrđeno je da isti rizik nose i česte upale pluća, a jedno švedsko istraživanje pokazalo je da, na primer, deca koja su hospitalizovana zbog upale pluća razvijaju astmu do punoletstva u čak 75 odsto slučajeva.
Međutim, nije utvrđeno na koji način virusi slabe imunosistem i sprečavaju ga da proizvodi antitela. Kao moguće objašnjenje naučnici navode da virusi uništavaju specifični deo imunosistema koji je “zadužen” da smiri upalu.
Kod astmatičara čestice koje se nalaze u vazduhu mogu mnogo lakše da izazovu upalu nego što je to slučaj kod zdravih ljudi.
Komentari (0)