Zbog toga mnogi imaju i nerealna očekivanja u sportskim aktivnostima. Roditelji često vide da je čaša napola puna kada se radi o proceni intenziteta aktivnosti u kojima njihova deca učestvuju na dnevnoj bazi. No, s druge strane, ako se uveravamo da naša deca dovoljno vežbaju svaki dan, a to zapravo ne rade, štetimo njihovom zdravlju na duge staze.
Istraživanje
Prema britanskom istraživanju koje je sprovedeno na 1000 roditelja, sedam od 10 roditelja (oko 71%) misli da su njihova deca dovoljno aktivna. Na osnovu tog istog istraživanja zaključeno je da deci treba 60 minuta umerene do jake vežbe dnevno da bi imali dobro zdravlje. To ne mora biti 60 minuta besprekidne vežbe, već to možete rasporediti kroz ceo dan, a može se obaviti kroz šetnju do škole, na časovima fizičkog, dodatnim aktivnostima izvan nastave, ili čak kod kuće.
Šta je to umeren do jak intenzitet?
Mnogima možda nije jasan ovaj izraz. U zdravlju i fitnessu koristimo broj otkucaja srca za određivanje inteniteta. Danas na tržištu imamo brojne monitore otkucaja srca koji mogu meriti otkucaje srca vašeg deteta dok vježba. Za one koji nisu baš tehnički nastrojeni, jednostavno koristite test govora. Ako vam se čini da detetu malo nedostaje zraka i da nešto teže održava razgovor dok vežba, onda vežba pravilnim intenzitetom. Pratite i ostale znake poput rumenih obraza, znoja i povećane temperature.
Sigurnosni savet
Tokom vežbe telo se hladi znojem. Zbog toga je važno da vaše dete pije puno vode, pogotovo u toplijim godišnjim dobima. Imajte na umu da nebi trebalo čekati do trenutka kada dete oseti žeđ, budući da telo počinje da daje signale tek kad ste izgubili oko dva posto telesne težine. U tom trenutku telo gubi na snazi, i rizikujete probleme sa srcem poput srčanog udara. Izbegavajte sportske napitke, jer mnogi sadrže nepotrebne kalorije – od šećera do veštačkih zalsađivača.
Pročitajte još:
Bebini mišići traže malo vežbe >>
Video igre – vežba za mozak >>
Komentari (0)