Urinarne infekcije su poprilično čest slučaj u trudnoći i u većini slučajeva su bezopasne, ali ukoliko se ne leče mogu izazvati mnoge zdravstvene probleme. Urinarne infekcije u trudnoći se u zavisnosti od njihovog oblika leče antibioticima, a cilj je izlečiti infekciju i sprečiti moguće komplikacije.
Šta su urinarne infekcije i koji su simptomi?
Uzrok urinarinih infekcija su bakterije koje se unutra nastane i mnogo su češće kod žena nego kod muškaraca. Čak polovina žena iskusi urinarnu infekciju najmanje jednom tokom života.
Tokom trudnoće urinarne infekcije su česta pojava, a najčešće se javlja cistitis što je upala bešike. Ako se ne leči, urinarna infekcija može biti veoma bolna i izazvati mnoge druge probleme posebno ako upala zahvati bubrege.
Upala bubrega koja se ne tretira tokom trudnoće može izazvati rođenje bebe sa malom porođajnom težinom kao i prevremeni porođaj. Isto tako može doći do trajnog oštećenja bubrega kod trudnice i zato je potrebno da se čim pre javite lekaru ukoliko osetite neke promene.
Trudnice su podložnije urinarnim infekcijama zbog promena kroz koje telo prolazi. Hormon progesteron opušta mišiće uretre koja povezuje vaše bubrege sa bešikom.
To usporava protok mokraće od bubrega do bešike, a pošto proširenje materice tokom trudnoće ima isti efekat bakterije imaju puno više vremena da se razviju pre nego ih ispustimo iz organizma.
Simptomi urinarne infekcije u mehuru mogu biti:
Bol ili neugodnost u donjem delu stomaka i donjem delu leđa
Bol ili peckanje za vreme mokrenja
Nemogućnost pravilnog mokrenja
Nekontrolisana potreba za mokrenjem
Blago povišena temperatura
Česta potreba za mokrenjem
Mutna mokraća neugodnog mirisa sa mogućim tragovima krvi
Promene u količini mokraće (manje ili više)
Bol tokom seksualnog odnosa
Simptomi infekcije koja se proširila na bubrege:
Visoka temperatura, iznad 38C
Stalna bol u leđima, donjem denu stomaka ili sa strana
Drhtavica
Povraćanje i mučnina
Proliv
Naizmenični hladni i topli talasi
Žene koje su pre trudnoće imale česte probleme sa urinarnim infekcijama verovatno će biti pod nadzorom lekara od samog početka. Ako infekciju ipak dobijete u trudnoći, lekar će poslati mokraću na analizu da se utvrdi postojanje bakterija i verovatno propisati antibiotike koji su najefektniji i najbezbedniji način lečenja urinarne infekcije u trudnoći.
Ako vam se kojim slučajem razvije teško zapaljenje bubrega u tom slučaju je potrebno bolničko lečenje i intravenozno primanje terapije.
Ako imate učestale i infekcije koje se vraćaju i tokom trudnoće, biće vam potrebna manja doza antibiotika duži vremenski period, a protiv bolova ćete moći uzimati samo paracetamol.
Šta uraditi da izbegnete urinarnu infekciju
Neki od saveta koje ćemo vam navesti pomoći će vam da sprečite nastanak urinarne infekcije u trudnoći.
Nakon obavljanja nužde obrišite se toalet papirom od prednje strane prema natrag da biste sprečili vraćanje bakterija u uretru.
- Perite vaše genitalno područje svaki dan.
– Nemojte koristiti jake sapune, gelove za tuširanje, kupke i proizvode za intimnu higijenu žena. Oni mogu uništiti dobre bakterije i iritirati urinarni trakt.
– Dobro ispraznite bešiku svaki put kad idete u toalet.
– Idite u wc odmah po završetku seksualnog odnosa.
– Izbegavajte dugotrajno ležanje u kadi.
– Nosite pamučni donji veš i komotniju garderobu.
– Menjajte donji veš svaki dan.
– Ako imate zatvor, lečite ga što pre.
– Pijte puno tečnosti, posebno vodu.
– Pikantna hrana može pogoršati upalu urinarnog trakta pa je izbegavajte tokom trudnoće.
Ako ste skloni čestim upalama mokraćnih kanala i bešike preventivno pijte velike količine soka ili čaja od brusnice ili uzimajte suplemente od brusnice uz konsultacije sa vašim lekarom.
Uvin čaj koji se inače preporučuje za lečenje urinarnih infekcija u trudnoći bi trebalo izbegavati, ali zato možete naći mešavine čajeva domaćih proizvođača osmišljene baš za lečenje urinarnih infekcija kod trudnica.
Komentari (0)