Proleće predstavlja idealno doba za porodične izlete u prirodi. Međutim, važno je da imamo u vidu da je upravo ovo godišnje doba omiljeno i napastima iz trave – krpeljima. Svakako da vaše opuštanje u prirodi ne treba da protekne u stalnom podozrevanju od njih, ali je poželjno da preduzmete sve mere opreza, a nakon dolaska iz prirode prekontrolišete da li je neko iz vaše porodice “pokupio” krpelja.
Da li su krpelji prenosioci bolesti?
Jedan broj krpelja može biti zaražen bakterijom Borrelia Burgdorferi, kao i virusom krpeljskog encefalitisa, i preneti ih na čoveka. Bakterija Borrelia je prenosnik poznate Lajmske bolesti koja može zahvatiti različite organe ukoliko se na vreme ne leči. Da biste smanjili šansu da vam krpelj prenese zarazu, potrebno je da što pre izvadite krpelja, poželjno u roku od 24 časa.
Da je u pitanju ujed krpelja koji je zaražen možete prepoznati po crvenilu u obliku prstena, prečnika i do 15-ak centimetara koji se formira nakon ujeda. U tom slučaju najbolje je posavetovati se sa lekarom.
Foto: Freepik
Na koji način krpelj “napada”?
Obdaren senzornim organima, krpelj se zakači za svog domaćina prednjim nogama, dok ovaj prolazi. Zatim se penje duž njegovog tela sve dok se ne zaustavi na mestu koje je zaštićeno i prokrvljeno. Tada umeće svoje usnene delove u kožu da bi sisao krv. Upravo ovo objašnjava pojavu da lovački psi vrlo lako dobiju i po desetinu krpelja za samo jedan izlazak u prirodu. Za njihovu aktivnost vrlo je važna temperatura i vlažnost, zbog čega su najbrojniji i najaktivniji u proleće i početkom leta. Mogu se susresti i u jesen, ali znatno ređe.
Foto: Shutterstock
Kako da se zaštitite od krpelja?
Kako pravilno izvaditi krpelja?
Ako se ipak odlučite da to uradite samostalno, pri vađenju krpelja iz kože potrebno je imati pincetu, a ukoliko je nemate pri ruci, iskoristite parče tkanine, ili eventualno neke tanke rukavice. Pincetom se ovaj parazit uhvati što bliže koži, a zatim se izvlači laganim pokretima uz blago pomeranje u više pravaca.
Ako deo krpelja ostane ispod kože, videće se mala crna tačka koju je potrebno izvaditi iglom i pincetom. Za to možete iskoristiti i komplet protiv otrova, koji može da se kupi i u Srbiji, a koji, između ostalog, sadrži špric za isisavanje različitih otrova iz kože, kao i pincetu za vađenje krpelja.
NIKADA nemojte krpelja natapati alkoholom, uljima, benzinom i drugim tečnostima, pošto će tako samo da ispusti toksične materije u vaš organizam.
Šta se dešava nakon što ste odstranili krpelja?
Komentari (0)