Tokom ove nedelje biće potpisan ugovor sa švajcarskom kompanijom „Novartis" o kupovini tri miliona doza vakcina protiv novog gripa. Prve količine cepiva, oko 500.000 doza, u Srbiji se mogu očekivati već 10. decembra.
Komisija za nabavku vakcine predložila je da Srbija treba da kupi vakcinu od kompanije „Novartis", koja je jedina predala kompletnu ponudu za vakcinu protiv novog gripa. Oni su ponudili cenu od 799 dinara po dozi. Prvu turu od 500.000 vakcina mogli bi da isporuče 25 dana nakon potpisivanja ugovora.
Preostale vakcine, dva i po miliona doza, biće isporučene u tri ture, u januaru, februaru i martu. Vladimir Marković, komercijalni direktor „Jugohemije farmacije", firme koja distribuira „Novartisove" vakcine, rekao je da je to najniža ponuda na evropskom tržištu, kao i da je vakcinu „Novartisa" do sada primilo 42 miliona ljudi i da do sada niko nije imamo nikakvu kontraindikaciju.
Na tender Vlade Srbije za nabavku vakcine protiv novog gripa bila su pozvana tri proizvođača – „Novartis" „Bakster" i „Glakso Smit Klajn", koji nije učestvovao na tenderu. Po otvaranju ponuda, komisije koja odlučuje o izboru vakcine konstatovala je da niko osim „Novartisa" nije podneo kompletnu pravnu dokumentaciju.
Ko ima prioritet u vakcinaciji?
Vakcina će biti obavezna i besplatna za 915.000 građana, a ostatak stanovništva će cepivo morati da plati, i to u okviru participacije. Prvi na spisku za vakcinaciju biće ugrožene grupe, deca, trudnice, hronični bolesnici i zdravstveni radnici.
Plan borbe protiv pandemije isti je za svaku državu. Određeno je šest prioritetnih grupa za vakcinaciju.
Prva grupa prioriteta su zdravstveni radnici koji su izloženi riziku i učestvuju u lečenju obolelih. To su zaposleni u odeljenjima za zarazne bolesti, domovima zdravlja, bolnicama, u domovima penzionera, na terenskom radu, kao i sanitarni, zdravstveni i veterinarski inspektori.
U drugoj grupi prioriteta su oni koji proizvode i distribuiraju lekove, hranu, vodu, električnu energiju, operativne službe policije, vatrogasci, zaposleni u javnom transportu i osoblje jaslica, dečjih vrtića i škola. U ovu grupu spadaju i članovi parlamenta i vlade. Treća grupa prioriteta su građani u trajnom kolektivnom smeštaju, domovi penzionera, učenika i studenata, kao i socijalne i zdravstvene ustanova za decu i omladinu.
U četvrtoj grupi su hronični bolesnici, u petoj građani stariji od 65 godina, a u šestoj grupi, deca od šest do 14 godina. Vakcinacija će se obavljati u domovima zdravlja, a za nju je potrebno više vremena da bi se stvorio imunitet u odnosu na sezonsku. Potrebne su tri do četiri nedelje.
Epidemiolozi napominju da vakcinu ne smeju primiti osobe koje su alergične na jaja. Vakcinu treba da primi zdrava osoba, jer ukoliko neko ima respiratornu infekciju, vakcina neće dati potpuni imunitet. Oni koji su primili vakcinu protiv sezonskog gripa mogu da prime i „Novartisovu“ bez zdravstvenog rizika.
Do sada je od posledica gripa izazvanog virusom A H1N1 umrlo sedam osoba. U Srbiji su registrovane 254 osobe zaražene novim virusom. Sutra i prekosutra članovi Radne grupe za pandemiju će analizirati epidemiološku situaciju i tek tada će biti poznato da li će na teritoriji cele zemlje biti proglašena epidemija. Nakon toga, Institut „Batut“ zvanično mora da pošalje zaključke Radne grupe ministru zdravlja, koji ima zakonski rok od pet dana da verifikuje odluku o proglašenju epidemije u Srbiji.
školski raspust produžen do 16. novembra
školski raspust za učenike u Srbiji je produžen, tako da će đaci umesto u sredu, u školske klupe sesti tek 16. novembra. Ova odluka se odnosi i na Vojvodinu. Takođe, dogovoreno je da se odlože sve ekskurzije, nastava u prirodi, kao i druga okupljanja koja bi pogodovala širenju virusa A N1H1, saopštio je Žarko Obradović, ministar prosvete.
– U dogovoru sa epidemiologom Predragom Konom i ministrom zdravlja Tomicom Milosavljevićem, odlučio sam da produžim raspust. Trenutno je najvažnije da sprečimo dalje širenje novog virusa. Razgovarali smo i o održavanju nastave pod zaštitnim maskama, ali nismo sigurni koliko je to dobro rešenje, budući da one imaju svoj rok trajanja. Ipak, o svemu ćemo se dogovoriti. Za sada bih apelovao na roditelje da u školu šalju samo zdravu decu, a da o svakom izostanku obaveste nastavnike – kaže za „Blic" ministar Obradović i dodaje da ga raduje vest da su se deca iz Čačka, koja su se prva razbolela, potpuno oporavila.
Beba obolela od gripa životno ugrožena
Dve bebe smeštene na beogradskom Institutu za majku i dete – jedna stara 35 dana, a druga osam meseci – u teškom su stanju, priključene na respirator i životno su ugrožene, izjavio je upravnik Pedijatrijske klinike tog instituta dr Vladislav Vukomanović.
Bebe su na mehaničkoj ventilaciji pluća, s tim što je za stariju, osmomesečnu, stigao negativan nalaz na virus H1N1, kazao je Vladislav Vukomanović.
"Kod jednomesečne bebe juče je nastupilo pogoršanje i danas ćemo započeti novu terapiju, hemodijafiltraciju", kazao je Vukomanović.
Komentari (0)