Leto je period kada treba da se pazimo brojnih infekcija, koje su u ovom periodu učestalije upravo zbog lakše mogućnosti razvijanja i napredovanja. U toku leta uobičajene su crevne infekcije, gljivice i bradavice, upale grla i uha izazvane bakterijama i virusima. Takođe, češće dolazi i do očnih, kao i urinarnih infekcija.
Crevne infekcije
Crevne infekcije su među najčešćim „letnjim" bolestima, a uz povišenu temperaturu javljaju se povraćanje i proliv, što može da izazove opasan gubitak vode iz organizma. Izvor infekcije najčešće je nepravilno čuvana ili pripremljena hrana, kao što su mleko, sladoled, jaja, meso, nedovoljno oprano voće i povrće ili prljave ruke.
Ukoliko infekcija ne traje duže od jednog dana, ne bi trebalo da uzimate lekove već samo da se odmarate, pijete što više tečnosti i slanih rastvora. Ako bolovi potraju duže, obratite se lekaru.
Da biste sprečili infekcije, redovno i dobro perite ruke i namirnice i jedite sveže pripremljene obroke.
Gljivice i bradavice
Gljivicama prija toplo i vlažno okruženje, a mesta oko bazena i tuševa su idealna podloga za njihovo razmnožavanje. Infekcija se najčešće manifestuje belim flekama na leđima, stomaku i rukama. One su leti vidljive jer zaraženi delovi kože ne mogu da pocrne. Bradavice su virusna infekcija koja se najčešće pojavljuje na tabanima.
Da biste sprečili pojavu gljivica i bakterija, najvažnija je pravilna i redovna higijena. Preporuka je da se tuširate pre i posle boravka u bazenu. Noge uvek dobro obrišite, nosite pamučne čarape i izbegavajte obuću od veštačkih materijala.
Urinarne i genitalne infekcije
Najčešći uzročnik ovih infekcija je ešerihija koli i češće se javlja kod žena. Simptomi su učestalo i bolno mokrenje, mala količina urina, bol i osećaj neispražnjenosti bešike. Lakši oblik prolazi sam od sebe, a kod težih slučajeva mokraća je zamućena sa promenljivom bojom i neprijatnim mirisom. Obavezno posetite lekara.
Za žene je veoma bitno da posle kupanja u bazenima ili na moru osuše ili promene kupaći, jer je vlažna tkanina pogodna za razvoj brojnih vaginalnih infekcija.
Upala grla
Upala grla u letnjim mesecima može da bude virusna i bakterijska. U najvećem broju slučajeva krivci za bol u ždrelu su virusi koji narušavaju odbrambene mehanizme i stvaraju podlogu za bakterijske infekcije. Grebanje u grlu bez bola je simptom virusne infekcije, koja obično prolazi sama od sebe uz tople napitke i vitamine, dok je kod bakterijske neophodan odlazak lekaru.
Očne infekcije
Alergijske reakcije su moguće ako oči dođu u kontakt sa preterano hlorisanom vodom. Zato ne treba preterivati sa ronjenjem i gnjuranjem na bazenima. Crvenilo obično brzo prođe, ali ako se desi da iritacija potraje duže od dan – dva, javite se lekaru.
Preporuka je da na bazenima nosite naočare za kupanje koje ne propuštaju vodu.
Visoke temperature pogoduju pojavi bakterijskih infekcija očiju. Ove infekcije nastaju jer se leti ljudi više znoje i češće dodiruju oči rukama koje nisu baš uvek čiste. Infekciju izazivaju bakterije koje se inače nalaze na oku. Takođe, duži boravak u klimatizovanim prostorijama čini oči suvljim i podložnijim infekciji.
Infekcija uha
Infekcija uha karakteristične su za leto zbog izloženosti uha bakterijama iz voda na kupalištima. Infekcija najčešće prodire kroz povređenu kožu ušnog kanala i izazvana je različitim bakterijama i gljivicama. Pod upalama spoljašnjeg uha obično se podrazumevaju različite forme zapaljenja kože spoljašnjeg slušnog kanala.
Prvi simptom je bol koji se obično pojačava, a ponekad se javlja sekret iz uha, povišena temperatura i nagluvost. Neadekvatno lečenje može da ima za posledicu komplikacije i prelazak u hronične oblike bolesti, zato se obavezno javite lekaru.
Da biste sprečili upale uha, preporučuje se korišćenje zaštitnika pri kupanju.
Infekcije usta
Izlaganje suncu može da dovede do ispucalosti usana, perutanja i stvaranja tvrde kore koja otpada. Takvo stanje može da bude plodno tle za nastanak infekcije u ustima. Kao preventiva, preporučuje se korišćenje balzama za usta sa UV zaštitom.
Iako ne postoje karakteristične letnje infekcije zuba, moguće je da se aktiviraju već postojeće hronične infekcije. To se dešava zato što izlaganje suncu tokom leta privremeno obara imunitet, zbog čega mogu da prorade već prisutne infekcije zuba.
Pred odlazak na letovanje ne preporučuju se ozbiljnije intervencije na zubima.
Komentari (0)