Male kuhinje možete fenomenalno da složite ako ih postavite u obliku slova L ili U. To su najbolja rešenja za mali prostor iz više razloga, pre svega zbog praktičnosti – prilikom kuvanja sve je nadohvat ruke. Osim toga, na taj način se vizualno odvaja (pregrađuje) prostor kuhinje od ostatka stana. Najčešći način pregrađivanja prostora kuhinjskim elementima je visoki šank ili radna ploča. Ispod radne ploče su obično kuhinjski elementi, pa se tako štedi prostor, a ista radna ploča može da posluži umesto kuhinjskog stola za dva ili tri osobe.
Drugo čarobno rešenje za malu kuhinju su ugradni elementi, koji više nisu tako skupi. Mašine za pranje suđa danas se prave u raznim dimenzijama, tako da možete da je ugradite u donje elemente, a hladnjake i rerne možete da stavite u viseće elemente, što je ogromna ušteda prostora, jer dobijate veći prostor za odlaganje ispod i iznad aparata.
Aspirator je pravo rešenje
Ako ste u mogućnosti da za svoju kuhinju odvojite čak sa dva zida, uspeli ste u životu. Na jedan idu viseći elementi, radna ploča i sudopera, dok na zid preko puta smeštate frižider, šporet i jedan mali radni deo.
Idealni materijali za male kuhinje su drvo i staklo. Peskirano staklo daje malim prostorima prozračnost, tako da slobodno i svoje kalustrofobične prijatelje možete da poslužite kafom u vašoj minijaturnoj kuhinji.
U malim kuhinjama, naravno, nema prozora. Aspirator je zato pravo rešenje. Aspiratori danas spadaju u jeftinije kuhinjske elelemente, jednostavno se postavljaju, a odvodnu cev, uglavnom, možete da smestite u otvor za odžak koji se ne koristi.
Ništa bez polica
Trudite se da vam šerpe, tiganji, lonci i poklopci ne stoje na šporetu ili radnim delovima. Ukoliko kuburite sa prostorom, najjednostavnije je da na plafon od kuhinje okačite metalnu mrežu i na nju zakačite tiganje, šerpe, kutlače…
Ako ste u mogućnosti, jedan mali deo zida pretvorite u police i fioke, uz malo medijapana i jednog veštog majstora, dosadni zid se pretvara u koristan prostor.
Veza između boja i raspoloženja dokazano postoji, ali stručnjaci tvrde da boje utiču i na apetit. Narandžasta boja razbuđuje sva čula, a kažu i da podstiče apetit, zato je narandžasta idealna boja za kuhinju. Ako je narandžasta previše za vaš ukus, probajte sa zelenom, to je boja prirode i savršeno će se slagati sa namirnicama koje pripremate. Žuta podseća na sunce i energiju i deluje stimulativno na intelekt. Žuta najviše odgovara kuhinjama i trpezarijama okrenutim prema severu.
Osvetlite kuhinju neonkom
Svetlo u vašoj maloj kuhinji može da učini mnogo, da stvori optičku varku da je prostor nešto veći i da vam olakša rad i snalaženje. Neonka postavljena iznad sudopere i radnog dela je velika pomoć, a i lepo izgleda. Ako ste napravili mali šank kojim odvajate kuhinju od dnevne sobe, u plafon šanka ugradite halogene sijalice, možete da ih pomerate kako želite i time da menjate atmosferu u prostoriji. Lusteri baš i nisu najbolje rešenje za male kuhinje, jer ionako imate malo prostora za manevrisanje, pa bi bilo idealno da vam je bar prostor iznad glave „čist”. Zato su tu plafonjerke, klasične, na kojima se sijalica nešto teže menja, ili mali reflektori savršeni za održavanje.
Komentari (0)