Stručnjaci kažu da se u Srbiji na namerni prekid trudnoće najviše odlučuju žene koje imaju željeni broj dece i abortus koriste kao – kontracepciju. Dnevno, prema statistici, više od 500 žena u Srbiji prekine trudnoću, odnosno: godišnje se obavi između 150.000 i 200.000 kiretaža.
Podaci o broju namerno prekinutih trudnoća nisu do kraja pouzdani, jer privatne ginekološke ordinacije ne dostavljaju podatke, a mnoge te intervencije obavljaju i bez dozvole Ministarstva zdravlja.
Jasna Ristić, rukovodilac Centra za informatiku i biostatistiku u zdravstvu Gradskog zavoda za javno zdravlje, kaže da se zbog loša statistike o namernim prekidima trudnoće stvara lažna slika da se iz godine u godinu smanjuje broj pobačaja.
– Od 1980. se, prema statistici, konstantno godišnje za deset odsto smanjuje broj namerno prekinutih trudnoća i sa oko 30.000 obavljenih kiretaža godišnje u Beogradu pre tridesetak godina, došli smo na oko 8.000 – navela je uz objašnjenje da to ne znači da se manje radi taj zahvat, već mimo pravila.
Problem sa lošom statistikom je i neadekvatna inspekcijska služba.
Ristićeva je navela da se u Srbiji na prekid trudnoće najčešće odlučuje starije žene, udate ili razvedene, koje imaju željeni broj dece i kojima je to – vid kontracepcije.
– Njima je tako lakše, pa to urade i po 15 i više puta. U razvijenim zemljama, međutim, trudnoću češće prekidaju mlade osobe.
Komentari (0)